Angela’nın Külleri – Hatıralar (Frank McCourt)

Angela’nın Külleri, yazar Frank McCourt’un yoksulluk ve trajedilerle boğuştuğu çocukluk yıllarını anlattığı Pulitzer Ödüllü hatıratıdır. Frank McCourt, asıl adı Francis McCourt olan İrlanda asıllı Amerikan öğretmen ve yazardır. Kendisini önemli bir yazar haline dönüştüren eser ise ona Pulitzer Ödülü kazandıran hatıratıdır. Kaleme aldığı hatırat iki parçadan oluşmaktadır. Burada bahsedeceğim kitap ise bu hatıratın ilk kitabıdır.

Orijinal dilinde Angela’s Ashes adını taşıyan kitap dilimize Angela’nın Külleri – Hatıralar olarak çevrilmiştir. Kitap yaklaşık 463 sayfadan oluşmaktadır. Dilimizde yayını ise Epsilon Yayınları tarafından yapılmıştır.

Angela’nın Külleri – Hatıralar

Angela’nın Külleri, Frank McCourt’un Limerick ve New York‘ta geçen çocukluğunda yaşadıklarını yazdığı bir eserdir. McCourt ve ailesi bir taraftan yoksullukla mücadele ederken, diğer taraftan hayatta kalmaya ve mutlu olmaya çalışmaktadır.

Frank McCourt, babası, annesi ve dört kardeşiyle birlikte yaşamaktadır. Frank, 1930 yılında doğmuştur ve ailenin en büyük çocuğudur. Erkek kardeşi Malachy ondan bir yaş küçüktür. İkiz kardeşleri Oliver ve Eugene ile aralarında iki yaş vardır. En küçük kardeş ise Margaret’tir. Margaret 1935 yılında dünyaya gelmiştir ve doğumundan yedi hafta sonra hayata gözlerini yummuştur.

Bu ailenin yaşayacağı ilk trajedi olacaktır. Bu trajediden sonra aile İrlanda’ya geri dönme kararı alacaktır. İrlanda’ya geri döndükten kısa süre sonra ikiz kardeşler hayata veda edecektir. Daha sonra ise Frank’in Michael ve Alphie adında iki kardeşi daha olacaktır.

Aile İrlanda’ya yerleşmiştir ancak yıkık dökük bir evde yaşamaktadırlar. Alkolik olan baba Malachy, kazandığını sürekli içkiye yatırdığı için hiçbir ödeme yapamamakta ve eve herhangi bir katkısı olmamaktadır. Bu ailenin durumunu gün geçtikçe daha fazla zora sokmaktadır. Anne Angela ise çocuklarına hikayeler anlatarak onlara bir şeyler öğretmeye çalışmaktadır.

Aile sürekli olarak çay ve ekmek yemektedir. Bunlar dışında tüketilecek herhangi bir yiyecek veya içecek ekstra mutluluk anlamına gelmektedir. Çok sık olmasa bile nadiren de olsa bu hayal gerçekleşmektedir. Kısacası McCourt ailesi için hayat bu şekilde sürmektedir.

Baba Malachy bir süre sonra İngiltere’de iş bulacak olsa bile aileye sadece bir kez para göndermiştir. Angela ise çocuklarına bakabilmek için kiliseden yardım talep etmiştir. Çocuklar hayatta kalabilmek için yeri geldiğinde ekmek çalmak, yeri geldiğinde ise restoranlarda kalan yemek artıklarını araklamak zorunda kalmıştırlar.

Frank 14 yaşına geldiğinde ise postacı olarak çalışmaya başlar. 17 yaşında öğretmeni tarafından yapılan baskılara rağmen okulu bırakır. Hayata bir süre böyle devam eden Frank bir süre sonra ekstra para kazanmak için farklı bir iş yapmak zorundadır. Frank’in hayali tekrar Amerika’ya dönebilmektir. Bunu yapabilmek için ise bir tefecinin yanında çalışır ve tehdit mektupları yazmaya başlar.

Tehdit mektuplarıyla para kazanmaya devam eden Frank, tefecinin ölümünden sonra onun çantasından aldığı para ile Amerika’ya döner. Dönmeden önce ise tefecinin borç defterini denize atar. Amerika’ya döndüğünde 19 yaşındadır ve kitap burada son bulur.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Oturduğumuz yerden hayatı çok kolay görebiliriz. Cebimiz zengin, hayallerimiz fakir. Cebimiz fakir ama hayallerimiz zengin olabilir. Bazılarımız ise hayatı dengeli bir şekilde yaşamayı başarabilir. Her ne şekilde hayata devam edebiliyorsak edelim hayatta bizden daha kötü durumda olabilecek insanların olduğunu unutmamak gerekir. Bunu hatırladığımız zaman kendimize bir teselli kaynağı çıkartmış olmayız. Sadece halimize şükretmemiz gerektiğini anlamamız gerekir.

Angela’nın Külleri bir hatırattır. Yaşanmış bir hikayedir. Frank McCourt’un çocukluğunun yansımasıdır. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde İrlanda’da yaşayan bir ailenin durumudur. Yoksulluk ve mutluluk arasında bağı size anlatan bir tür gerçekliktir.

Hayata bakış açınızı değiştirecek bir hatırat ile karşı karşıyasınız. Bu hatıratı okuduktan sonra birçok şeyi farklı bir şekilde yorumlamaya başlayacaksınız. Yukarıda özet gibi olan kısımda birçok ayrıntıya değinmedim. Burada bahsettiğim durumlardan çok daha fazlası kitapta yer almaktadır.

Angela’nın Külleri size ağır bir hayat dersi verecektir. Sizi güldürecektir ama aynı zamanda üzüntüye boğacaktır. Güldüğünüz zaman kendinizi kötü hissedecek olabilirsiniz. Yazarın üslubu sizi gerçekten güldüreceği için bunu dert etmemelisiniz.

Kitabı okuduktan sonra düşüncelerinizi merak ediyorum. Ben birçok şeyin değişeceğine inanıyorum. Unutmadan iki önemli hatırlatma yapmak istiyorum. Birincisi, bu kitabı çocuklarınıza okutmayın. Genç yaşlara geldiğinde okumalarını sağlayın çünkü küçük yaştaki çocuklar için sakıncalı olabilir. İkincisi ise kitabın filminin çekildiğini belirtmeliyim ama kitabı okumadan filmi izlemenizi tavsiye etmemekteyim.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı