Aynı Yıldızın Altında (John Green)

Aynı Yıldızın Altında, kanser hastası iki kişinin aşkını anlatan, hayat hakkında verdikleri mesajı etkileyici biçimde iletmeyi başaran John Green romanıdır. John Green, Amerikalı bir yazar ve aynı zamanda eleştirmendir. Green, gençlere hitap eden romanlarıyla tanınan bir isimdir. Romanlarında kullandığı romantik tema ile dikkat çeken yazarın Looking for Alaska, An Abundance of Katherines, Paper Towns, Let It Snow: Three Holiday Romances, Will Grayson, Will Grayson ve The Fault In Our Stars isimli romanları en çok dikkat çeken eserleridir.

The Fault In Our Stars, 16 yaşındaki kanser hastası Hazel Grace Lancester adında bir kızın dilinden anlatılmaktadır. Ailesi onu hastalığa destek için oluşturulan bir gruba göndermektedir. Kitapta Hazel’in bu grupta bir çocuğa aşık olması ve yaşadığı olaylar anlatılmaktadır. Kitap dilimize Aynı Yıldızın Altında olarak çevrilmiştir. Kitabın çevirisi Çiçek Eriş tarafından; yayını ise Pegasus Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Aynı Yıldızın Altında (John Green)

Hazel Grace Lancester, tiroit kanserine yakalanan ve hastalığı akciğerlerine kadar yayılan 16 yaşında bir genç kızdır. Annesinin yoğun baskısıyla bir destek grubuna katılır. Hazel burada Augustus Waters adında hastalığı nedeniyle bacağını kaybetmiş olan 17 yaşında bir çocukla tanışır. İkili kısa sürede iyi anlaşmaya başlar ve birbirinin en sevdiği romanları okumaya karar verirler. Ancak Augustus’un okuyacağı kitap onun pek hoşuna gitmez çünkü roman herhangi bir sonuca bağlanmadan bitmektedir.

Augustus’un okuduğu roman kanser hastası olan bir kızın hayatını anlatmaktadır. Romanın herhangi bir sonuca bağlanmadan bitmesi Augustus’u oldukça kızdırır. Kitabın yazarına ulaşmayı dener ve asistanıyla görüşerek iletişim kurma konusunda destek alır. Hazel ve Augustus, romanın sonuyla ilgili yazardan bilgi almak isterler ama yazar Peter van Houten, Hazel’e bizzat yüz yüze görüşerek cevap verebileceğini belirtir. Augustus, Hazel’e sürpriz yaparak ona bir uçak bileti alır ve yazarla görüşmesi için ona yardımcı olur.

Augustus ve Hazel birlikte yola çıkarak Amsterdam’a ulaşırlar. Augustus burada aşkını ilan eder. Bunun ardından yazarla buluşmaya giderler ama karşılaştıkları manzarayla şok olurlar. Yazar bekledikleri gibi birisi değildir çünkü sarhoş ruhlu birisidir. Tartışmalar arasında yazar Hazel’e hakaret etmeye başlar. Bunun üzerine ikili yazarın evinden ayrılırlar.

ABD’ye geri döndüklerinde ise Augustus’un hastalığı epey ilerlemiş vaziyettedir. Hastalık etkisini iyice göstermeye başlar. Augustus ölümün yakın olduğunun farkındadır. Her ikisi de birbirine aşık olduğunu itiraf etseler bile bir süre sonra gelecek ölüm haberiyle ayrı kalacaklardır. Augustus’un hayata veda etmesinin ardından Peter van Hounten özür mahiyetinde bir cenaze töreni düzenlemek istediğini söyler. Augustus öldükten sonra ise peşinden gittikleri romanın devamını yazdığı gerçeği ortaya çıkar.

Aynı Yıldızın Altında: İki Hayat, Bir Mesaj

Aynı Yıldızın Altında okumamak için çeşitli nedenlere sahip olabileceğiniz bir romandır. Ben bunu destekleyecek değilim ama bazılarınız inat edip okumayabilir. Romantik bir roman, iki genç insan ve yakalandıkları kanser hastalıkları. Her ikisi de adım adıma sona doğru gitmektedir. Bunun bilincinde olarak yaşamak onların çok daha hızlı bir biçimde gelişmesini sağlamaktadır. O yaşta olmalarına rağmen bir yetişkin gibi düşünebilmekte ve hareket edebilmektedirler.

Romanın sonu ne olursa olsun Aynı Yıldızın Altında verdiği mesajı açıkça okuyucuya iletmektedir. Hayatta her şey bizi üzebilir ama aldığımız kararlarla kendi mutluluğumuzu sağlamış olabiliriz. Sağlıklı bir insan olabileceğiniz gibi birçok hastalıkla boğuşan yorgun bir insan da olabilirsiniz. Her ne olursa olsun vereceğiniz kararlar, etrafınızda yer alan insanlar, sevmeye çalışacağınız her şey sizin kararınızla gerçekleşecektir. Onca olumsuz etkiye rağmen mutlu olmayı başarabilmek sizin elinizdedir.

Gençlik edebiyatı ile aranızın nasıl olduğunu bilmiyorum. Bu kitap en iyi gençlik romanlarından birisidir. Bunu tartışmasız bir biçimde kabul edebiliriz. Yapmanız gereken sayfaları içtenlikle okumak ve kendinizi hikayeye bırakmaktır. Sonuna geldiğinizde ise gözlerinizden yaşların akmasına izin vermelisiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı