Bahtiyar İpek

Hürriyet Caddesi'ndeki Kilisesi'nin karşısında küçük bir dükkanda hizmet veren Bahtiyar İpek, Hatay ipeğinden kadın ve erkekler için üretilen aksesuarlar sunuyor.

Hürriyet Caddesi’ndeki Kilisesi’nin karşısında küçük bir dükkanda hizmet veren  Bahtiyar İpek, Hatay ipeğinden kadın ve erkekler için üretilen aksesuarlar sunuyor. Antakya’nın yakınında bulunan Harbiye bölgesinde üretilen doğal Hatay İpeği, Anadolu’daki ilk ipek üretimi olarak biliniyor.  İpek yolu üzerinde yer alan Antakya’ya  9 kilometre uzaklıkta ve eski adıyla Daphne olarak bilinen Harbiye semti, şelaleleri nedeniyle şimdilerde  Antakya’nın mesire yeri olarak kullanılıyor. 25 yıl boyunca babadan oğla devrederek ayakta kalan Bahtiyar İpek dükkanlarının diğer şubesi de Harbiye’de bulunuyor. Ayrıca internet siteleri üzerinden de satış yapıyor ve ürünlerini Türkiye’nin her noktasına gönderebiliyorlar.

Ürün çeşitliliği açısından çok zengin olan dükkanda, giyim ve el dokuması yöresel ürünlerin yanı sıra çanta gibi aksesuarlar da bulunuyor. Peştamal, bornoz, pike, Hatay yöresel çarşafı ve  kırlenti yöresel tekstil ürünlerinin başında geliyor. Bu ürünler doğal pamuk, keten ya da ipek kullanılarak el dokuma tezgahında üretiliyor. Dükkanlarında hala bir dokuma tezgahı bulunuyor ve kullanılıyor. Dükkanda ayrıca otantik ve nostaljik değeri olan objeler sergileniyor.

Kadınların şal, fular, eşarp gibi ürünler aldığı dükkan, erkekler için ipek, keten ve kaşmir kaşkol modelleri sunuyor. Ayrıca İpek kravat çeşitleri bulmak da mümkün. Dükkanın vitrini, mankenlerin üzerinde sergilenen ürünlerle müşterileri, özellikle de turistleri içeri davet ediyor. Fakat dükkandan içeri girdiğinizde raflarda üst üste katlanarak dizilmiş renkli kumaşlarla karşılaşıyorsunuz. Birinin yardımı olmadan size uygun bir ürün bulmanız imkansız  olsa da içerdeki ürün çeşitliliği oldukça etkileyici. Geleneksel desenler otantik ürünlerin vazgeçilmezi olduğu için kullanılmaya devam ediliyor ve edileceğinden eminim. Fakat dükkanın modern desenler kullanarak genç müşterileri de hedeflemesi dikkat çekiyor. Renkli ve yaratıcı desenler doğal kumaşlarla birleşince ortaya güzel sonuçlar çıkıyor.

Antakya’da yaşayanların ve Antakya’ya gezmeye gelenleri özellikle hediyelik eşya alışverişi için tercih ettikleri Bahtiyar İpek, uygun fiyatlarıyla da öne çıkıyor.  Antakya alışveriş mekanları arasında geleneksel el sanatlarını yaşattığı için farklı öneme sahip işletmeler arasında sayılıyor. Antakya gezisinden dönerken arkadaşlarına yöresel yiyeceklerin dışında kalıcı hediyeler götürmek isteyenler için uygun bir dükkan.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı