Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Roald Dahl)

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl’ın olağanüstü iyi betimlemeleriyle sizi çikolata fabrikasında yolculuğa çıkardığı eşsiz eseridir. Roald Dahl, 13 Eylül 1916 tarihinde Galler’in Cardiff şehrinde doğmuştur ve 23 Kasım 1990 tarihinde hayata veda etmiştir. Aslen Norveçli bir ailenin çocuğudur ancak 2. Dünya Savaşı sırasında bir İngiliz olarak pilotluk yapmıştır. Edebiyat dünyasında ise kaleme aldığı inanılmaz eğlenceli çocuk kitaplarıyla tanınmayı başarmıştır. Kitapları genelde beklenmedik sonlarla sonuçlandığı için heyecan vericidir.

Orijinal adı Charlie and the Chocolate Factory olan eseri dilimize Charlie’nin Çikolata Fabrikası olarak çevrilmiştir. Kitap birçok farklı hikayeye ve filme konu olmuştur. Yaklaşık 208 sayfadan oluşan kitabın dilimizdeki yayını ise Can Çocuk Yayınları tarafından yapılmıştır.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, henüz çocuk olan Charlie Bucket‘ın ve çikolatacı Willy Wonka‘nın çikolata fabrikasında yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Charlie Bucket tabiri caizse beş parasız ve fakir bir çocuktur. Yatağa mahkum olan ninesi ve dedesi ve evin geçimini zor sağlayan anne ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Dedesi sıklıkla ona Willy Wonka’nın hikayelerini anlatır. Bir gün Wonka çikolata fabrikasını tekrar açmaya karar verir. Charlie zaten hikayelerini dinlediği dahi çikolatacının fabrikasından çok etkilenir. Fabrika hiçbir işçisi olmadan gizemli bir biçimde çikolata üretmektedir.

Bir süre sonra gazetelerde fabrika ile ilgili haberler çıkar. Willy Wonka beş adet çikolatanın içerisine fabrikaya giriş izni veren bir altın bilet saklamıştır. Çikolatalar dünyanın dört bir yanına dağılacaktır ve şanslı olanlar fabrikaya girme iznine sahip olacaktır. Charlie açlığını gidermek için çikolata yemeye başlar ancak pek şansı yoktur. Fakir bir ailede olduğu için biletin ona çıkma ihtimali çok düşüktür.

Ancak Charlie’nin şansı yaver gider. Yediği çikolatadan altın bilet çıkar. Charlie’nin dışında altın bilet bulan dört çocuk daha vardır. Birisi oburdur, birisi aşırı şımarıktır, birisi sakız çiğneme rekortmenidir, bir diğeri ise gangster olmayı hedefleyen televizyon izleme takıntısı olan bir çocuktur.

Beş çocuk fabrikaya giriş yapar ancak öncelikle Willy Wonka’nın yardımcısıyla tanışırlar. Her çocuğun sahip olduğu zayıf yanları onların başına iş aşmaya başlar. Obur olan çocuk çikolata nehrine düşer ve fabrika turuna katılamaz. Bir diğeri sakız çiğnemeye çalışırken baloncuğun içinde hapsolur. Ardından diğer iki çocuk da sırasıyla başlarını belaya sokarlar. Geriye sadece bizim Charlie kalır.

Charlie başarılı bir şekilde Willy Wonka’nın testini geçmiştir. Wonka aslında kendisine bir veliaht aramaktadır. Dünyanın dört bir yanına altın biletler dağıtmasının sebebi budur. Fabrikaya geldiklerinde ise çocukları testten geçirmiştir. Charlie Bucket ise bu testleri başarıyla geçen kişi olmuştur. Ödülü ise çikolata fabrikasının kendisidir. Ailesi ve kendisi artık çikolata fabrikasında yaşayacaktır.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Yetişkin bir birey olabilirsiniz ancak çocuklara veya gençlere anlatılan fantastik hikayeler daima eğlencelidir. Charlie’nin Çikolata Fabrikası bu eğlenceli kitaplardan sadece birisidir. Önce kendiniz okumalısınız ardından çocuğunuza veya çocuğu olan akrabalarınıza tavsiye etmelisiniz.

Hikayenin ders niteliğinde bölümleri vardır. Okudukça neşelenecek ve gülümseyeceksiniz. Hatta canınız sıkıldığında açıp bu kitabın belirli bölümlerini tekrar tekrar okumak isteyeceksiniz.

Kitabın diğer özel bir yanı ise içeriğindeki betimlemelerin olağanüstü derecede iyi yapılmış olmasıdır. Fabrikanın çikolata fabrikası olduğunu bir an bile unutamıyorsunuz. Çünkü yapılan betimlemeler bunu her an size hatırlatıyor. Çikolatadan nehirler, bitmeyen şekerler, çikolatadan şelaleler… Bunların hepsi size çikolata fabrikasını daima hatırlatacak detaylardır. Hatta betimlemelerin etkili olmasının bir sonucu olarak kitapta okuduklarınız daima aklınızın bir köşesinde olacaktır.

Bu kitabı tanıdığınız her çocuğa okutmak insanlık göreviniz olmalı. Nedeni oldukça basit. Bu denli çocuklara hitap eden, onları neşelendirmek konusunda eşsiz olan ve daima eğlenmelerini sağlayan bir başka kitap bulmak çok kolay olmayabilir.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı