Günübirlik Hayatlar (Irvin Yalom)

Günübirlik Hayatlar, uzman bir psikiyatr olan Irvin Yalom’un danışanları ile ilgili anılarını ele aldığı psikolojik bir öykü kitabıdır. Irvin David Yalom, Amerikalı bir psikiyatr, aynı zamanda yazar ve eğitimcidir. Kaleme aldığı birçok bilimsel ve edebi eser bulunmaktadır. Eserlerinin büyük bir bölümü dilimize çevrilmiştir. Edebiyata kazandırdığı eserlerinin büyük bir bölümü öykü ve roman şeklindedir. Türkiye’de ise “Nietzsche Ağladığında” (When Nietzsche Wept) adlı romanı ile tanınan bir isim olmuştur.

Orijinal adı Creatures of Day olan bu kitap dilimize Günübirlik Hayatlar olarak çevrilmiştir. Kitap yaklaşık 208 sayfadan oluşmaktadır ve dilimizdeki yayını Elif Okan Gezmiş‘in çevirisiyle Pegasus Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Günübirlik Hayatlar

Günübirlik Hayatlar, Irvin Yalom’un son kitabıdır. Kitap 10 terapi öyküsünden oluşmaktadır. Bizlere bu kitapta ölüm duygusunu hatırlatmakla birlikte herkesin ölümlü olduğunu ve ölümün çokta uzakta olmadığını anlatmaya çalışıyor. Kitapta hikayelerini ele aldığı kişiler ise ölümün pençesinden olan hastalardan oluşmaktadır.

Kitapta sürekli vurgulanan iki şey vardır. Bunlardan birisi ölüm, diğeri ise ölümlülük duygusudur. Anlatılan hikayelerin sürekli bu konu üzerinde dönüyor olmasından dolayı kitabı biraz buhranlı olarak nitelendirmek mümkündür. Ancak, ele alınan her bir hikaye de gerçek insanların hayatlarını elde aldığı için kitap buhranlı olsa dahi ilgi çekicidir.

Yazar Irvin Yalom ne yapıp edip bizlere ölümü düşündürtmektedir. Hatta ölümü düşünmemizi sağladığı kadar, ölümün her şey gibi hayatın bir parçası olduğuna inanmamızı sağlıyor. Ölümden kaçmak yerine ölümle yüzleşmenin ve ölümü kabullenmenin daha doğru olduğunu bizlere öğretiyor.

Kitapta bahsi geçen hayat hikayelerinin gerçek kişilere ait olması sizi şaşırtmamalıdır. Hikayelerdeki şahısların sadece biri dışında hepsinin ismi değiştirilmiştir. Sürükleyici ve sohbet havasındaki anlatımı sayesinde kitabı sıkılmadan okuyabiliyorsunuz. Bunun yanında kitabın sadece hikayeleri kapsamıyor oluşu önemli bir parantez durumundadır. Irvin Yalom, tedavi süreçlerinde danışanlarına karşı tavırlarını, yaklaşımlarını ve sürecin işleyişiyle ilgili kendi düşüncelerini dile getirmiştir.

Günübirlik Hayatlar: Terapiden Hayata ve Ölüme Dokunuş

Ölümü hiç düşündünüz mü? Gerçekten merak ederek sorduğumu belirtmeliyim. Ben çok fazla düşünmem ama düşündüğümde içime bir huzur gelir çünkü hafif takıntıları olan bir insan için bu düşünce normaldir. Bir terapi odasında olsaydım sanırım aynen böyle derdim. Terapist beni nasıl yönlendirirdi bilmiyorum ama bir yolunu bulurdu elbet.

Yazar Irvin Yalom aslında zoru başarmış bir isimdir. Terapi odasını olduğu gibi başka insanların önüne koymak zorlayıcıdır. Yazar ise bu durumun üstesinden gelebilmiştir. Terapistler genellikle insanlarla aralarına mesafe koymayı seçseler bile yazar bu gerçeği değiştirecek adımı atmıştır.

Bazen oluşturulan kurgularla korkarız. Bu kurgular ölüm üzerine olsun veya olmasın içerisinde ufak bir ayrıntı şeklinde ölüm geçse bile bizi ürpertmek konusunda yeterli olabilir. Günübirlik Hayatlar ise gerçeklerin ne kadar korkutucu olduğunu ve gerçeklerin aslında burnumuzun dibinde, belki saniyeler sonra yaşanabileceğini bize göstermektedir.

Psikoloji alanında yazılmış kitaplar ilginizi ne kadar çeker bilmiyorum ama bir terapistin danışanlarının hikayelerinden yola çıkarak kaleme aldığı sayfaları okumak isteyebileceğinizi düşünüyorum. Konu başlıkları yoğun bir biçimde ölümden bahsediyor olsa bile siz onu gerçekler olarak değiştirerek okumalısınız. Sonunda kitabın verdiği mesajı rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Ölümün bir adım ötede olduğu ve yaşamın her anının değerli olduğu yakalanabilecek en anlamlı mesajdır.

Hepinize iyi okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı