Mezbaha 5 (Kurt Vonnegut)

Mezbaha 5, akılda kalıcı giriş bölümüyle başlayan ve Dresden Bombardımanı üzerine kurulmuş, size hayata dair tüm duyguları tattıran bir romandır. Kurt Vonnegut, Amerikalı bir yazardır. 50 yıllık yazarlık kariyerine toplam 14 roman sığdırmayı başarmıştır. Kısa öyküler de kaleme almış olan yazar, Slaughterhouse-Five (Mezbaha 5) isimli gizem ve hiciv dolu romanıyla tanınmaktadır. Dresden Bombardımanı ve İkinci Dünya Savaşı gibi önemli tarihi olayları yaşamıştır.

Slaughterhouse-Five, Billy Pilgrim adında bir papaz asistanının İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaşadıklarını ve deneyimlerini anlatmaktadır. Bu kitap büyük ölçüde otobiyografik özellikler taşımaktadır. Kitapta önemli bir yere sahip olan, hatta kitabın merkezi konusumdaki Dresden Bombardımanı olayı Kurt Vonnegut’un bizzat yaşadığı bir olaydır. Kitap dilimize Mezbaha 5 olarak çevrilmiştir. Kitabın yayını April Yayıncılık tarafından yapılmıştır.

Mezbaha 5 (Kurt Vonnegut)

Mezbaha 5 hikaye örgüsü doğrusal gitmeyen bir kitaptır. Yaşanan olaylar zaman yolculuğu ile yapılan geri dönüşlerle ortaya konmaktadır. Hikaye, Billy Pilgrim adında bir papaz asistanının hikayesidir. Billy savaşmayı istememektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir savaşta Almanlar tarafından yakalanarak ele geçirilir.

Billy Pilgrim yakalanmadan önce Roland Weary adında aşırı milliyetçi birisiyle tanışır. Tıpkı Billy gibi Roland da Almanlar tarafından esir alınır; elindeki her şey ondan alınır ve kendisine giymesi için terlikler verilir. Bu terlikler onun hayatının sonu olur. Terlikler nedeniyle kangren olur ve hayata gözlerini yumar. Ölmeden hemen önce ise Paul Lazzaro adında birisine yaşadıklarının hepsinin Billy’nin suçu olduğunu söyler. Paul ise intikamın hayattaki en tatlı şey olduğunu düşünür ve Billy’yi öldürmeye karar verir.

Billy Pilgrim ise zamanda sabit durmaksızın yolculuğunu sürdürmeye devam eder. Hayatının belirli kısımlarına doğrusal olmayacak biçimde seyahat eder. Billy ve diğer tutsaklar önce Lüksemburg’a ardından Dresden’e gönderilirler. Billy ve diğer tutsaklar Mezbaha 5 adı verilen kullanım dışı binaya yerleştirilirler. Dresden Bombardımanı gerçekleştirilirken Alman gardiyanlar ve tutsaklar saklanacak bir yer bulurlar. Bu yer sayesinde bombardımandan sağ çıkmayı başarırlar. Billy, savaş bittikten sonra ise Almanya’dan ABD’ye gönderilir.

Billy ABD’ye gittikten bir süre sonra psikolojik sorunlarla boğuşmaya ve tedavi görmeye başlar. Bir süre sonra evlenir. İki çocuğu olur. Çocuklarından birinin düğününde Billy, bir uzaylı gemisi tarafından kaçırılır ve başka bir gezegene götürülür. Dünyaya geri döndüğünde ise bir uçak kazası yaşar. Eşi ise zehirlenmeden ötürü hayatını kaybeder. ABD’ye geri döndüğünde bir radyo şovuna katılır ve burada gerçekleştirdiği zaman yolculuklarından bahseder. Radyo stüdyosundan kovulur ve 1945 yılına Dresden’e geri yolculuk yaptığı sırada kitap sona erer.

Mezbaha 5: Kaderin Anlatısı

Kitabın kahramanı Billy, belkide bilim dünyasının en merak ettiği durumlardan birisi olan zaman yolculuğu yapabilme yeteneğine sahip olan bir isimdir. Bu zaman yolculuğu sayesinde dilediği yere gidebilmektedir. Kitabın ana temasını da tam olarak bu durum belirlemektir. Kitabın ana teması kaderdir. Kadere inanmak, bir şeyleri değiştirebileceğiniz zaman değiştirebilmek ve değiştiremeyeceğiniz şeyler konusunda iyi düşünmek kitabın en önemli öğretisidir.

Savaş kötü bir şeydir. Kimse savaşı istemez ama yeri geldiğinde savaş kendiliğinden ortaya çıkar. Kaçınılmaz olur. Bir anda girdabın içerisinde kendimizi buluruz. Bunun bilincinde olarak yaşamak önemlidir. Belki savaşın başlamasına engel olma şansımız olmayabilir ama hayatımızda birçok şeyi değiştirme şansına sahibizdir. Kitabın verdiği en değerli mesaj budur.

Kitabın kolay anlaşılır yapıda olduğunu söylemem gerekiyor. Okuma konusunda pek zorlanacağınızı düşünmüyorum. Yazı dili açısından değerlendirmeyi detaylı yapamayabilirim ama tür açısından farkını ortaya koyduğu kesindir. Kitapta yaşanan her olay korkunç diyebiliriz. Özellikle Dresden Bombardımanı gibi tarihe geçmiş bir olayın anlatılması söz konusudur. Bu tür korkunç bir olayı sakin bir biçimde anlatmak ve sonunda okuyucuya arzu edilen mesajı iletmek zor bir iştir. Kurt Vonnegut bunu başarmıştır.

Her ne kadar korkutucu bir ana olaya sahip olsa bile kitabı okurken gülümseyeceksiniz. Yeri geldiğinde kahkaha atacaksınız. Durmayacak düşünmeye başlayacaksınız. Kolayca okuyacağınız için hızlıca bitirmiş olacaksınız. Mezbaha 5 belkide hayatınız boyunca okuyacağınız en karamsar ama en eğlenceli kitap olacaktır.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı