Nedamet Kafesi (Arifzade)

Nedamet Kafesi, Arifzade tarafından yazılan, pişmanlık ve sevgisizlik duygularının ele alınıp rüya eşliğinde anlatıldığı bir romandır. Arifzade, kendisi hakkında bulabileceğiniz çok fazla bilgi yoktur. Bir süredir edebiyatla uğraştığı düşünülmektedir lakin buna rağmen edebiyat dünyasına kazandırmış olduğu iki eseri bulunmaktadır. Şizofrenin Kamburu isimli eser kaleme aldığı ve yayınlanan ilk eseridir. İkinci eseri ise Nedamet Kafesi adını taşımaktadır.

Nedamet Kafesi, gerçek anlamda hissedilebilecek sevginin bir kurtuluş olduğunu ve birçok derde derman olabileceğini bizlere anlatmak isteyen bir romandır. Roman, sevgiyi görmek istediğiniz zaman ve hissetmeye başladığınız zaman imkansızı başarabileceğinizi size göstermektedir. Tulpar Yayıncılık tarafından yayımlanan hikaye yaklaşık olarak 200 sayfadan oluşmaktadır.

Nedamet Kafesi

Arapça kökenli bir kelime olan “nedamet”, pişmanlık anlamına gelmektedir. Kitabın adını “pişmanlık kafesi” olarak adlandırdığımız durumda hata yapmış olmayız ve hikayeyi biraz daha anlaşılır hale getirmiş olabilirsiniz. Yazarımız Arifzade, romanında sevgisizlik adını verdiği pişmanlığı büyük bir soruna dönüştürmektedir. Ancak aynı zamanda bu sorunu bir kurtuluş yolu olarak okuyucuya sunmaktadır.

Kitap üç farklı bölümden oluşmaktadır. Her bölümün kahramanı farklıdır ama her birinin arayışı aynıdır. Pişmanlık kafesinden kurtulmak isteyen sağır, dilsiz ve sevgisiz üç şahıs vardır. Bu üç şahıs aslında aynı rüyayı görür ama her birinin rüyayı görüş biçimi farklı olur. Hepsi aynı noktadadır. Pişmanlıklarından kurtulmanın peşindedirler ama bunu yapabilmeleri için sevgiyle tanışmaları gerekmektedir.

Kitabın ele aldığı konular pişmanlık ve sevgisizliktir. Her ikisinin de bir insan için ne kadar etkileyici olduğunu sanırım anlatmaya gerek yok. Pişmanlık içimizi kemiren, bizi daima rahatsız edebilen ve bazı adımları atmamıza engel olan bir hissiyattır. Bu hissiyattan kendimizi kurtarabilmemiz için onunla yüzleşmeye çalışmalı ve zamanı geldiğinde vazgeçmeyi bilmeliyiz.

Sevgisizlik ise bir insanın hayatı boyunca deneyimleyebileceği kurtuluşu olmayan bir hissiyattır. Sevgisizlik ölümcüldür. Bedenen yaşamayı sürdürseniz bile aslında hiçbir şey hissetmemeye başlayan birine dönüşürsünüz. Sevgisizlik sizi çok daha farklı bir kişiliğe büründürebilir. Sevgisizlik kendiliğinden ortaya çıkmaz. Sevgisizliğin asıl kaynağı pişmanlıktır. Pişmanlık duyduğunuz her şey sonucunda büyür ve sevgisizliğe dönüşür. Sevgi gerçekten sihirli bir duygudur ve bu duygunun yerini alabilecek herhangi bir şey olmadığı için sevgisizlikle boğuşan bir insan kendisini daima büyük bir boşlukta hisseder.

Nedamet Kafesi, pişmanlığı ve sevgisizliği bir rüya ile anlatmaya çalışmaktadır. Belki aynı rüyayı görerek anlatılanları yaşamayı tercih edebilirsiniz. Belki sevgisizlikten bir an önce kurtulmayı düşünüp pişmanlık duyduğunuz şeylerle yüzleşmeye çalışabilirsiniz. Seçim, romanı okuduktan sonra size kalacaktır. Tıpkı bir masalın anlatıldığı gibi anlatılan, sevgi üzerine kurulu bir roman okumak istiyorsanız Nedamet Kafesi aradığınız romanlardan birisidir.

Hepinize keyifli okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı