The Liwan Hotel

Taş binanın tonozlu ve kemerli yapısı, balkonları taş binanın en çok dikkat çeken detaylarının başında geliyor. Restorasyonun ardından dış cepheye yerleştirilen bitkiler ve dekoratif detaylar binanın şıklığını daha da arttırıyor

Hikaye Öne Çıkanlar

  • Tarihi ortam
  • Açık büfe kahvaltı
  • Merkezi konumda

Antakya’da önemli tarihi ve turistik mekanlara yürüme mesafesinde bulunan The Liwan Hotel restore edilen dört katlı bir binada  hizmet veriyor. 1920’li yıllarda inşa edilen  binanın  mimarisi farklı akımları tek bir binada kullanan  eklektik  mimari tarzında yapıldı.  Binayı ilk olarak Suriye’nin ilk cumhurbaşkanı Suphi Bereket ve ailesi  konut olarak kullandı. Ardından rezidans ve özel işletme olarak da kullanıldı.

The Liwan Hotel, dışarıdan bakıldığında güzel mimarisiyle oldukça etkileyici görünüyor. Taş binanın tonozlu ve kemerli yapısı, balkonları taş binanın en çok dikkat çeken detaylarının başında geliyor. Restorasyonun ardından dış cepheye yerleştirilen bitkiler ve dekoratif detaylar binanın şıklığını daha da arttırıyor.  Otelde kalmasanız bile giriş katında yer alan restoranında yemek yiyerek tarihi atmosferi deneyim fırsatı yakalayabilirsiniz.

Otelin iç mekanında da tarihi atmosfer devam ediyor. Zemin kaplamaları, merdiven korkulukları, taş duvardan yapılan bar bölümü bu  tarihi atmosferi  arttıran detaylar arasında bulunuyor.   Misafirlere kahvaltı servisi otelin avlusu yani iç bahçesindeki masalarda veriliyor.

Odaların dekorasyonu da otelin klasik bir tarzına uyum gösteriyor.  Oda içindeki mobilyalar ve yatak örtüsü, perde gibi tekstil elemanları uyum içinde.  Mobilyalarda klasik ve ağırbaşlı  seçimler yapılmış.  Fakat odaların az ışık almasından dolayı  biraz kasvetli  olduğunu söyleyebilirim.  Üst katlarda tavan yüksekliğinin yarıya inmesi içerden yeni bir kat kazandırsa da  basık mekanlar ortaya çıkarıyor.  Bu da hem binanın iç mimarisine  hem de oda konforuna  zarar veriyor.  Ayrıca odaların iç  avluya bakmaları nedeniyle  avludaki tüm sesler odalarda duyuluyor.  Sabahın erken saatlerinde kahvaltı servisine hazırlığın başlaması, misafirlerin odalarında gürültülü bir ortamın başlaması anlamına geliyor.

Antakya otelleri arasında ve tarihi mimarisi ile dikkat çeken The Liwan Hotel, genel ambiyansı  ve merkezi konumuyla  müşterilerinin beğenisini  topluyor.  Fakat oda konforu ve Antakya standartlarına göre güçlü sayılmayan açık büfe kahvaltısı konusunda sık sık eleştiri alıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı