Affan Kahvesi

Kahvehanenin içindeki nostaljik ortam, ziyaretçileri bir süreliğine de olsa şimdiki zamandan koparmayı başarıyor. Bu nedenle mekan; nostalji, tarih ve mimarlık konusunda ilgisi olanları kendisine mutlaka çekiyor. 

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Tarihi atmosferi var
  • Haytalı tatlısı meşhur
  • Süvari Türk kahvesi bulunuyor
  • Yazın serin bir ortamı var

Kurtuluş Caddesi’nde yer alan tarihi Affan Kahvesi, hemen her Antakyalının bildiği ve Antakya’ya gezmeye gelenlerin uğradığı Antakya kafeleri arasında. Aslında kahvenin bulunduğu muhite de Arapçada yiğit anlamına gelen Affan deniliyor. Tarihi iki katlı binasının güzelliğini bugün bile koruması, binayı inceleyenleri hayran bırakıyor. Kahvehanenin içindeki nostaljik ortam, ziyaretçileri bir süreliğine de olsa şimdiki zamandan koparmayı başarıyor. Bu nedenle mekan; nostalji, tarih ve mimarlık konusunda ilgisi olanları kendisine mutlaka çekiyor.

Affan Kahvesi Fransız Mimarisi

1913 yılında  Fransız mimarlar tarafından yapılan iki katlı taş yapı, bir asırı devirmesine rağmen hala ayakta ve sağlam. Halepli taş ustalarının çalıştığı bina,  yazın çok sıcak olan Antakya’da taşın serinliğine kaçış noktaları arasında. İçerdeki masa ve sandalyelerin ahşap olması tarihi atmosferi  pekiştiriyor. Bu nostaljik ortam, dizi ve müzik prodüksiyonların da ilgisini çekiyor. Emre Aydın’ın Git şarkısının klibinde Affan Kahvesi de görülüyor.

Kahvehanenin açıldığından bu yana aynı aile tarafından işletilmesi, doğal yapısını korumasının önemli nedenlerinden. Kahvenin devamlı müşterileri de genellikle ileri yaşlardaki Antakyalılar. Ahşap masalarda oyun oynarken, gezmeye gelenlere  Antakya restoranları ve Antakya’da gezilecek yerler hakkında bilgi veriyorlar.

Süs Havuzu, Sarmaşıklarla Huzurlu Bir Ortam

Dışarıdan bakıldığında klasik bir mahalle kahvesi gibi görünüyor. Bu da ailelerin ve tek başına gelen hanımların ilk girişte kısa bir tereddüt yaşamasına neden oluyor. Fakat arka tarafta asma dallarıyla gölgelenen bahçe, misafirlerini güzel bir sürpriz olarak karşılıyor.  Avlunun ortasındaki süs havuzu, sarmaşıklar ve  duvardaki eski  Antakya fotoğrafları tarihi ve huzurlu ortamı destekliyor.

Affan Kahvesi denildiğinde akla ilk gelenlerden biri tarihi dışında, meşhur tatlısı Haytalı oluyor. Arap kültürünün parçası olan Haytalı, süt ve nişastayla yapılan muhallebili bir tatlı. Gülsuyu ve vanilyalı dondurmayla servis ediliyor.

Haytalı Asla Bici Bici Değildir

Haytalı’nın pembe görünümü, Adana’nın meşhur tatlısı Bici Bici’ye benziyor. Kahvenin duvarında “Haytalı Asla Bici Bici Değildir” başlığıyla ikisi arasındaki farkları sıralayan açıklama var. Muhallebinin dondurmayla katılaşmaması için bekletilmeden yenmesi gerekiyor. Sunumda kullanılan el yapımı metal kaşıklar da artık üretilmediği için tarihi bir değere sahip.

Süvari Türk kahvesi

Süvari Türk kahvesi, Affan Kahvesi’nin meşhur olduğu bir diğer konu. Çay bardağında sunulan Türk kahvesine süvari deniliyor. Geçmişte kahve satışının yasak olmasından dolayı çay bardağına koyulduğu, sonra da gelenekleştiği söyleniyor. Türk kahvesini duble içmeyi sevenler için güzel bir seçenek. Bu iki meşhur seçenek dışında Antakya kafeleri içinde bulabileceğiniz tüm diğer sıcak ve soğuk içecekleri Affan Kahvesi’nde bulmanız mümkün.  Antakya’da zaman geçirmek ve dinlenmek için iyi seçimlerin başında geliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı