Alice Harikalar Ülkesinde (Lewis Carroll)

Alice Harikalar Ülkesinde, Alice adında bir kızın tavşan deliğinden geçerek ulaştığı fantastik dünyada başından geçenlerin anlatıldığı bir kitaptır. Lewis Carroll, asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan bir İngiliz yazardır. Birçok kişi onu burada bahsedeceğim eseriyle tanımaktadır. Çocuk edebiyatına kazandırmış olduğu bu eser adının “büyük yazarlar” arasına dahil edilmesine yetmiştir. Edebiyatta fantastik romanların en iyi örneklerinden birisini yazmayı başarmıştır.

Kitap orijinal dilinde Alice’s Adventures in Wonderland veya kısaltılmış adıyla Alice in Wonderland adını taşımaktadır. Dilimize ise Alice Harikalar Ülkesinde veya Alice Harikalar Diyarında olarak çevrilen eser yaklaşık 156 sayfadan oluşmaktadır ve Can Çocuk Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Alice Harikalar Ülkesinde

Alice oldukça sıkıcı bulduğu günlerden birinde konuşan beyaz bir tavşan görür ve onu takip etmeye başlar. Beyaz tavşan, tavşan deliğinden aşağı doğru gider ve Alice hiç tereddüt etmeden onu takip eder. Sonunda kendisini fantastik bir dünyanın içerisinde bulmuştur.

Alice birbirinden farklı boyutlara sahip ve çoğu kapalı olan kapıların bulunduğu bir alandadır. Alice oldukça küçük bir kapı fark eder ancak bu kapıdan geçebilmesi için boyu çok büyüktür. Kapının ardındaki bahçeyi görebilmektedir ve bu bahçe oldukça ilgi çekicidir.

Tüm macera böyle başlar. Fantastik dünyanın içerisinde küçük bir kızın başından geçenler bu fantastik kitabın içerisinde yer almaktadır. Sihirli içecekler ve yiyecekler, konuşan hayvanlar ve gizemli yerler sadece anlatılabilecek bazı detaylardır.

Eğer gerçekten merak ediyorsanız biraz bahsedeyim. Alice bir şekilde karşısına çıkan engelleri aşmaya çalışacaktır. Kitabın bir bölümünde fare ile konuşurken kediden bahsedeceği için onun kaçmasına neden olacaktır. Aynı bölüm içerisinde kendi gözyaşlarında yüzecektir.

Her şey bununla sınırlı mı kalacaktır? Hayır, çünkü Alice gözyaşlarından oluşturduğu nehre (veya deniz) diğer birçok hayvanı katacaktır. Alice ve hayvanlar bir şekilde kurtulmayı başaracaklar. Bundan sonrasında ortada bir kurulanma problemi olacak ve herkes kazananı belli olmayan bir yarış yapılmasına karar kılacaktır. Ancak Alice kedisinden bahsederek diğer hayvanları yine korkutacaktır.

Hikayeler toplam 12 bölüm boyunca böyle sürmektedir. Birbiriyle bağlantılı fantastik maceralar ve bunların yazıya aktarılmasıyla oluşturulmuş fantastik bir öykü ile karşılaşacaksınız.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Başlangıçta belirttiğim gibi bu kitap fantastik roman veya öykü örneklerinin öncülerinden birisi. Alice’in fantastik bir dünyada başından geçen olaylar aslında mükemmel bir kurgunun parçası. Okumanız gereken bir kitap olmasının nedeni ise bu kurgu ile beraber size uçsuz bucaksız bir dünya sunmasıdır.

Her şey bununla sınırlı değil. Bu hikaye kendisinden esinlenerek oluşturulan kendisinden farklı hikayelere ve kitaplara öncülük edecek kadar farklı olmayı başarmıştır. Alice Harikalar Ülkesinde sadece kitap olarak kalmamış sinemaya, diziye, çizgi filme ve dahası video oyununa uyarlanmıştır.

Kitabın tamamen çocuk edebiyatına ait olduğunu düşünmeyin. Her yaşta okunabilecek bir kitaptır. Harikalar Ülkesi fantastik ve gizemli maceralarıyla sizi bekliyor. Ama ufak bir tavsiyem var. Film, dizi, çizgi film veya oyunlarına göz atmadan önce mutlaka kitabı okuyun.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı