Antakya Büyük Park

Geçmişi, Antakya'nın Fransızlar tarafından işgal edildiği döneme ve hatta daha da öncesine dayanan park, zengin bir ağaç birikimine sahip

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Hatay’ın en büyük parkı
  • Ördeklerin de yaşadığı havuzlar var
  • Kafeler ve çocuk parkları var

Antakya’nın merkezinde bulunan ve 52 bin metrekare büyüklüğünde olan Antakya Parkı, ağaç zenginliği ve yeşil doğasıyla herkese nefes aldıran bir alan. Geçmişi,  Antakya’nın Fransızlar tarafından işgal edildiği döneme  ve hatta  daha da öncesine dayanan park, zengin bir ağaç birikimine sahip. Parkta okaliptüs, çam, palmiye gibi Akdeniz’de yetişen birçok ağaç dışında kentin simgesi olan defne ağacı da bulunuyor. Fransızlar tarafından tasarlandığı belirtilen parktaki ağaçlara geçmişte kuş bakışı bakıldığında haç şeklini oluşturduğu söyleniyor. Bu ağaç kokuları arasında yürüyüş yapmak ve parkın içindeki heykelleri keşfetmek ise oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Hatay’ın alınmasında etkili olan asker ve diplomatların büstleri de parkın girişinde yer alıyor.

Asi Nehri’nin kenarında asırlık ağaçların gölgesindeki çay bahçeleri ve yürüyüş alanlarıyla  hem Antakya’da yaşayanları hem de Antakya’ya gezmeye gelenleri  mıknatıs gibi kendine çekiyor.  Parkın içindeki  süs havuzları ve ördekler  izlemeye değer.  Parkta çocukların vakit geçirmesi için  parklar ve oyun alanları bulunuyor.  Yetişkinler için de kafeler ve  tavla gibi  oyunlar oynayabilecekleri kahvehaneler var.  Ayrıca Antakyalıların dünya evine girdiği nikah salonuna  ev sahipliği yapıyor.

Antakya’da doğup büyüyenler, parkın son zamanlarda eskisi gibi olmadığını belirtiyor.  Genel olarak bakıldığında da park içinde temizlik ve bakım konusunda geliştirilebilecek köşeler göze çarpıyor.  Antakya için önemli ve turistik bir alan olmasına rağmen geliştirmek için bir  bütçe ayrıldığı hissedilmiyor.  Ayrıca Antakyalılar, günümüzde parkın içinde kendilerini eskisi kadar güvende hissetmediklerini belirtiyor. Bu nedenle halkın park içindeki güvenliği konusunda etkili önlemler alınması gerekiyor.

Antakya Parkı, Antakya eğlence mekanları arasında,  hem gençler hem de aileler  açısından büyük önem taşıyor. Antakya’da yaşayanlar, parkın içinden kimi zaman işe gitmek için mecburi olarak geçseler de  hafta sonları uzun yürüyüşler yapmak ve sosyalleşmek için kullanıyorlar.  Hafta sonu oldukça kalabalık olan parkta sakin vakit geçirmek istiyorsanız hafta içi ve sabah saatlerinde gitmenizi tavsiye ediyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı