Arkadaş nasıl edinilir?

Arkadaş edinmek hepimiz için önemli bir durumdur. Fakat bazı insanlar yeni arkadaşlar edinme konusunda ciddi problemler yaşayabilmektedirler. Bu durumun birkaç farklı nedeni olabilir ama gerekli özverinin gösterilmesi durumunda bu problemlerin büyük bir kısmı kolaylıkla çözümlenebilir.Arkadaş nasıl edinilir? Bu soruyla blog adresime gelen yorumlarda ve özellikle e-posta ile kurulan iletişimlerde sıkça rastladım. İnsanların yalnızlıktan şikayetçi olmaları anlaşılabilir bir durummuş gibi gelebilir ama aslında her birisi kendini bu tuzağa düşürmektedir. Utangaç, aksi ve içine kapanık olan herkes arkadaş edinme problemiyle karşı karşıya kalabilir.

Yeni Arkadaş Edinmenin Yolları

Bunu samimiyetle dile getirebilirim. Arkadaşlarımın büyük bir kısmından memnun bir bireyim, dolayısıyla aslında yeni bir arkadaş edinme konusunda acele davranacak insanlardan birisi değilim. Aynı zamanda içe kapanık birisi olduğum için yeni bir arkadaş edinmek benim için epey zaman alıcı olabilir. Burada yer alan bilgileri seninle paylaşırken aynı zamanda kendime de yol göstermiş olacağım.

Mutlaka aklına “Adama bak… Hem içe kapanık olduğunu söylüyor hem de bana yeni arkadaş edinme konusunda fikir vermeye kalkışıyor.” türünden düşünceler gelebilir. Saygı duyarım ama eğer “nasıl arkadaş edinilir?” sorusuna cevap arıyorsan aramızdaki farkı anlamak zorundasın. Ben yeni arkadaş elde etmek için çaba göstermek istemiyorum, senin ise amacın yeni arkadaş elde etmenin yollarını öğrenmek ile ilgilidir. Dolayısıyla bakış açını değiştirip gerek duymam halinde “yeni arkadaşlar elde edebileceğimi” kabul etmelisin.

Olumsuz Düşüncelere Son Verme

Olumsuz değil daima olumlu bir insan olmalısın. Hayatında yaşadığın zorlukları başkalarıyla paylaşmaktan hoşlanıyorsan -genelde bu iyi bir durumdur- bunu sürdürmelisin ama her koşulda olumsuz olmayı kafaya koymuşsan kimse seninle arkadaşlığını devam ettirmeyi düşünmeyecektir. Her konuya olumsuz fikirlerinle yaklaşırsan insanlar senden çabuk sıkılırlar, bu nedenle olumsuz düşünmeyi değil olumlu düşünmeyi öğrenmelisin.

Herkesin hayatında yeteri kadar problem bulunmaktadır. Onlarla problemlerini paylaşırken gelen her görüşe olumsuz yaklaşırsan sürekli tepki çekersin ve bu tepkiler hayatta yalnız kalmana neden olur. Yeni arkadaşlar edinmek istiyorsan vaktinin bir kısmını kesinlikle olumsuz fikirlerden uzaklaşmayı öğrenmeye adamayı düşünmelisin.

İyi Dinleyici Olma

En anlaşılır biçimde ifade edeceğim, başkalarına ilgi duymak zorundasın. Evet doğru okudun yeni arkadaşlar edinmek istiyorsan başkalarına ilgi duyman gerekir. Sadece kendi hayatından söz etmeyi alışkanlık haline getirmek yerine karşındaki insanı dinlemeyi öğrenmelisin. Her ne kadar sıkılıyor olsan bile iyi dinleyici olmak demek karşındaki insanları her koşulda can kulağıyla dinlemek anlamına gelir.

Birisi konuşmak istediğinde sadece dinle. Eğer karşındaki insan sürekli kendinden bahsetmeye çalışırsa ve bunu her görüşmede yapmaya çalışıyorsa bu durumda o kişiden iyi arkadaş olmayacağını anlamalısın. Aynı şey senin için de geçerlidir. Bir başkasıyla konuşurken sürekli kendinden veya kendi hayatından bahsediyorsan bu durumda karşıdaki kişi için iyi bir arkadaş olman söz konusu bile değildir.

Yaşam Enerjisi Taşıma

İnsanlar genellikle sıkıcı kişilerden hoşlanmazlar. Hayatın genel kaidesi gibi bir durum karşısında atılması gereken adım bellidir. Yaşam enerjisi taşımalısın, başka şeylere merak duymalısın ve her zaman enerjini yüksek tutmalısın. Bu tanıma uyan insanlarla arkadaşlık etmek isteyen insan çok olur ve sen enerjisi yüksek birisi olursan kolaylıkla arkadaş edinebilirsin.

Yaşam enerjinin yüksek olması yeni şeyler deneme, yeni bilgiler edinme ve bir şeyler yaratmaya çalışma konusunda kendini teşvik edeceğin anlamına gelir. Bir şeylerle ilgilenen birisiysen insanlar seninle iletişim kurmak isterler ama bir şeylerle ilgilenmeyi reddeden biriysen bu durumda insanlar senden uzaklaşmayı seçeceklerdir. Arkadaş edinmek istiyorsan biraz bile olsa yeni bilgiler edinmeye ve yeni bir şeyler öğrenmeye meraklı olmalısın.

Hikaye Anlatma Kabiliyetine Sahip Olma

Hiçbir insan uzun ve sıkıcı hikayeler dinlemek istemezler. Hatta hikaye ne kadar ilgi çekici olursa olsun kötü bir anlatıcıyı dinleme taraftarı olmazlar. Hikayelerini olabildiğince kısa tutmalı ve hikaye anlatırken tonunu iyi ayarlamalısın. İlk önce karşıdaki kişide merak uyandırmalı ve ardından bu merakı iyi bir hikaye sonuyla taçlandırmaya çalışmalısın. Hikaye anlatmada becerikli değilsen bu kabiliyeti geliştirmeyi denemelisin.

Hayata Gülümseme

Sahte gülüşler çabuk fark edilir. Burada sözünü ettiğim gülümseme sahte ve insanları kandıracak gülümsemeler değildir. Sürekli olarak samimi gülüşlere sahip olan birisinin çevresinde daha fazla kişi olur çünkü bu insanlar sahip oldukları pozitif enerjiyi başkalarıyla paylaşabilirler. Asla ama asla uygunsuz zamanlarda gülmek gibi bir hata yapmamalısın. Gülümsemenin bir yeri ve zamanı vardır. Bu zamanı yakalamayı başararak etrafındaki kişileri etkileyebilecek bir mizaca sahip olabilirsin.

Yeniliklere Açık Olma

Daha önce meraklı olmanın arkadaş edinme konusunda sana yardımcı olabileceğini belirtmiştim. Bu merakı içinde saklı tutmak demek onun yitip gitmesi anlamına gelir. Yeni şeyler denemelisin, yeni fikirlere açık olmalısın ve her türlü yeniliği kucaklayabilecek bir tutum sergilemelisin. Böylece insanların arkadaş olmak isteyeceği kişilerden biri olabilirsin çünkü yeniliklere açık olmak aynı zamanda birbirinden farklı fikirlere sahip insanlara açık olman anlamına gelmektedir.

Sakin Kalmayı Öğrenme

Yaşam enerjisine sahip birisiysen heyecanlı birisi olma olasılığın yüksektir. Fakat enerjiyle heyecan arasındaki dengeyi iyi kurmak gerekir. Arkadaş edinmek istiyorsan kıpır kıpır hareket eden birisi olmak sana fazla bir şey kazandırmaz. bunun yerine yaşam enerjini muhafaza ederek sakin kalabilmeyi düşünmelisin. Arkadaşlarının yaşadığı problemleri çözmek için sorumluluk alabilirsin ama en doğru çözümü bulmak için sakin kalman gerektiğini unutmamalısın.

Gerçekçi Kişiliğe Sahip Olma

Yukarıdaki önerileri okuduktan sonra aniden kendini değiştirmeye çalışabilirsin. Bu son derece gereksiz bir tutum olur çünkü gerçek dışı kişiliğini ömrün boyunca taşıyamazsın. Kendini tanımalısın ve yukarıdaki önerilerimi en uygun şekilde hayatına dahil etmelisin. Gerçekçi birisi olmazsan, gerçek kişiliğini yansıtmayı tercih etmezsen insanları kandırmış olursun. Arkadaşlıklarda kandırmalara ve yalanlara yer yoktur.

Kendinle Barışık Olma

Şimdi sana kocaman bir sır vereceğim… Kendinle barışık olmazsan bunların hiçbirisini yerine getiremezsin. Belki burada belirtilenlere zıt birisi olabilirsin ama bunu değiştirmek senin elindedir. Kendinle barışık olamazsan bunu yapabilmenin herhangi bir yolu yoktur. İnsanlar sürekli olarak kendine kızan ve kendini suçlayan kişilerden hoşlanmazlar. Kendinle barışık olmalı ve kendinden mutluluk duymalısın, gelişmek ve daha iyi birisi olmak her zaman mümkündür.

Arkadaş edinme konusunda uzman birisi olduğumu söyleyemem ama bu adımların arkadaş edinme konusunda sana yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Belki hayat felsefen benim gibi ne kadar az kişi o kadar huzurlu bir hayat seçeneğine yakın olabilir ama gerçek arkadaşlarının her koşulda yanında olmasına ihtiyaç duyacağın garanti gibi bir şeydir. Yalnızlıktan sıkıldıysan arkadaşların seni bu yalnızlıktan kurtarabilirler. Öyleyse yeni arkadaşlar edinmek için gerekli sorumluluğu göstermelisin.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı