Aşk ve Gurur (Jane Austen)

Aşk ve Gurur, Jane Austen’in en önemli eserlerindendir. Zenginlik ve aşk tutkusunu bir araya getirerek okuyucuya aktarmayı başaran etkileyici bir romandır. Jane Austen, duygusal eserleriyle bilinen bir İngiliz yazardır. Austen, duygusallık ve romantizm temalı eserleriyle büyük bir ün kazanmıştır. En çok okunan yazarlardan birisi olması bu temayı çok iyi bir biçimde yansıtmasıyla ilgilidir. Önemli eserlerinin büyük bir kısmı toprak sahibi seçkinleri merkeze alınarak yazılmıştır. Aşk ve Gurur isimli eser bunlardan en önemlileridir.

Orijinal dilinde Pride and Prejudice adını taşıyan Aşk ve Gurur romanı, Elizabeth Bennet adında bir kadının görgü kuralları, eğitim, ahlak ve evlilik gibi kavramlarla mücadelesini anlatmaktadır. Romanın dilimizdeki Nihal Yeğinobalı çevirisi ile Can Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur romanı, ülkenin seçkin toprak sahiplerinden birisi olan Mr. Bennet’in en büyük ikinci kızı Elizabeth Bennet’in yaşadıklarını anlatmaktadır. Mr. Bennet, kitap okumayı seven birisidir ama aynı zamanda sorumluluklarını yerine getirmeyen bir isimdir. Elizabeth Bennet’in annesi Mrs. Bennet ise nezaket ve incelikten uzak olan bir isimdir. Beş kızı için de en uygun eş adayını bulabilmek için uğraşmaktadır.

Kızlardan en büyüğü Jane Bennet, güzelliği ve nezaketi ile tanınmaktadır. Elizabeth Bennet, keskin zekası ve iğneleyici davranışlarıyla ile bilinmektedir. Mary Bennet, güzel değil ancak eğitimlidir. Catherine Bennet, küçük kardeşi nereye giderse onu takip eden birisidir. Kızların en küçüğü olan Lydia Bennet ise cilveli ve olgunluktan uzaktır.

Roman bu ana karakterlerin başından geçenleri anlatmaktadır. Detay vermek romanın tadını kaçırabileceği için hikayede neler olduğundan pek detaylı bahsetmemeyi tercih etmekteyim.

Evlilik, Zenginlik ve Sosyal Sınıflar

Aşk ve Gurur romanını dilediğiniz rafa yerleştirebilirsiniz. Eleştirisi bol olan bir roman olması nedeniyle belki daha önce duymuşsunuzdur. Aşk ve Gurur aslında yapılmayanı değil yapılanı size sunmaktadır. Tek farklılık karakterlerin çok güçlü olması ve hikaye örgüsünün iyi ilerletiliyor olmasıdır.

Her ailenin içerisinde yer alan eş bulma merakı ve serüveni bu duygusal romanın temalarından birisidir. Yıllar önce olan ve yıllar sonra da olması beklenen bu durum her dönem farklı bir biçimde anlatılabilir. O dönemde nasıl anlatıldığını bilmek ise biraz tarihsel bilgi gerektirebilir çünkü işin içinde toprak sahibi seçkinleri gibi bir tür sınıf faktörü bulunmaktadır.

Daha romanın başında okuyacağınız birkaç cümle size bu romanın evlilik temalı olduğunu gösterecektir. Bir kadının iyi bir geleceğe sahip olan bir erkeği eş olarak aramasını okumaya başlayacaksınız. Hikayede yer alan kadın karakterler kendileri için yeterli olabilecek erkeklerle evleneceklerdir. Evlilik sosyal bir adım olmaktan çıkacak ve sonunda ekonomik bir adıma dönüşecektir. Hikayenin baş kahramanlarından Darcy ve Elizabeth arasındaki evlilik ve daha sonra ayrılık, aşk ve gurur olarak tanımlanmaktadır.

Zenginlik tehlikeli bir oyuncaktır. Evlilikte kilit role sahiptir. Gerek bayanlar, gerek ise erkekler evliliklerinde zenginliği bir temel seçim unsuru olarak görmektedirler. Romanın içerisinde bunu çok daha yakından tecrübe edinebilirsiniz. Zenginlik uğruna atılan adımları, yapılan evlilikleri ve ortaya konan arzuları romanı okurken daha rahat fark edebilirsiniz.

Gelelim asıl meseleye. Kitabın adını ve aslında genel anlamda temasını oluşturan aşk ve gurur aslında hikayedeki sınıf farklılıklarından ortaya çıkan bir durumdur. Elizabeth ile Darcy arasındaki ilişkiyi okudukça daha iyi anlayabileceksiniz. Sonuç olarak aşk ve gurur ile anlatılmak istenenin ne olduğunun farkına varma fırsatına sahip olacaksınız.

Aşk ve Gurur romanıyla ilgili daha pek çok şey anlatılabilir. Romanın hem film hem dizi uyarlaması bulunmaktadır. Herhangi birini izlemeden önce kitabını okumanızı tavsiye ederim. Çünkü genelde filmler hikayenin tamamını yansıtmazlar. Aşk, pembe dizi tadında yaşanan duygusallıklar, tutkular, zenginlik hırsı ve sınıfsal farklılıktan ortaya çıkan gurur meselesi. Romanın tek cümlede belki de en ideal özetidir.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı