Ateşi Yakalamak (Suzanne Collins)

Ateşi Yakalamak, Açlık Oyunları serisinin ikinci kitabıdır. Kitap, intikam peşindeki Başkent’in harekete geçişini ve yaptıklarını anlatmaktadır. Suzanne Collins, Amerikalı bir yazar ve aynı zamanda bir senaristtir. Senaristlik ile başarıya ulaşan kariyerini yazarlık ile taçlandırmayı başarmıştır. The Underland Chronicles serisi ile New York Times En Çok Satanlar listesinde yer almıştır. Catching Fire (Ateşi Yakalamak) ise The Hunger Games (Açlık Oyunları) kitabının devamı niteliğinde kaleme aldığı romandır.

Catching Fire, üç kitaptan oluşan ve The Hunger Games (Açlık Oyunları) adını taşıyan serinin ikinci kitaptır. Kitap, Panem halkının ve Katniss Everdeen’in hikayesini sürdürmektedir. Dilimize Ateşi Yakalamak olarak çevrilen kitabın çevirisi Sevinç Tezcan Yanar tarafından gerçekleştirilirken, yayını Pegasus Yayınları tarafından yapılmıştır.

Ateşi Yakalamak (Suzanne Collins)

Tüm garipliklere rağmen Katniss Everdeen Açlık Oyunları’nı kazanmayı başarmıştır. Ona eşlik eden Peete Mellark ile birlikte yarışmayı kazanması ise Başkent’e bir saygısızlık olarak nitelendirilir. Başkent’in kurallarına karşı gelmenin sonuçlarıyla yüzleşmek zorundadırlar. Her ne kadar Katniss ve Peete mutlu olsalar bile mutlulukları ailelerinin güvenliği ile sınırlıdır. Başkent’e karşı bir başkaldırı söz konusudur. Bu başkaldırının kahramanları ise Katniss ve Peete’tir.

Başkent intikam için harekete geçer. Katniss ve Peete ise kendilerini savunmak zorunda kalırlar ama bir anda kendilerini Açlık Oyunları’nın özel versiyonu olan bir arenada bulurlar.

Ateşi Yakalamak: Başkaldırı ve Başkent’in Öfkesi

Ateşi Yakalamak, Açlık Oyunları’nın bittiği noktadan en uygun şekilde devam eden bir romandır. Serinin ilk kitabından tanıdığınız karakterler tekrar sahnededir. Değişen tek şey ise Başkent’in öfkeli ve intikam dolu tutumudur. Karakterlerimiz yine hayatta kalmak için mücadele edeceklerdir ama bu sefer şartlar çok daha zorlayıcı olacaktır.

Katniss her ne kadar farkında olmasa bile oyun sonunda kuralları çiğnediği için bir başkaldırının yüzü haline geliyor. Onun için mücadele daha yeni başlıyor. Hikaye benzersiz olmaya devam ediyor ve sayfalar arasında gezindikçe hikayenin gelişimini sürdürdüğüne tanıklık ediyorsunuz. Hikaye aktıkça daha fazla düşünmeye çalışıyor ve kendinizi hikayenin bir parçası konumunda buluyorsunuz.

Hikayenin bir parçası haline dönüşme durumu tamamen karakterlerin detaylandırılması ve çok iyi tanıtılmasıyla ilgili olabilir. Hikayeyi takip ederken kendinizi hikayeye ait gibi hissetmenizin sanırım başka açıklaması olamaz. Aksiyon, aşk, korku, umut, umutsuzluk, acımasızlık, vahşet ve elbette insanlık gibi duyguların hepsini hikayenin içerisinde bulabiliyorsunuz.

Tıpkı ilk kitapta olduğu gibi sürükleyici bir hikaye sizi bekliyor. Romanı elinize alıp okumaya başladığınız an bırakmamak için inat etmeye hazır olabilirsiniz. Bu tür serilerden oluşan kitapların belirli problemleri olsa bile kendinizi hikayeye bıraktığınız zaman bu sorunları unutabiliyorsunuz.

Serilerden oluşan kitaplarda genellikle birinci kitap, kitabın evreni ile ilk tanışmanız olduğu için her şeyi heyecanla okursunuz. Diğer kitaplarda ise tanıdık yüzler sizi sıkmaya başlayabilir. Bir farklılık ararsınız ve bunu hikayenin içerisinde bulabildiğiniz sürece okumayı sürdürürsünüz. Ateşi Yakalamak hikayenin eşsizliği ile sizi bu sorundan uzak tutmayı başarıyor. Okumaya başladığınız an bunu hissedebiliyorsunuz.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı