Ayakkabıcılar Çarşısı

skenderun’da çocukluğunu geçirenler için ayrı bir öneme sahip Çarşı,  yıllar geçse de eski müşterileri tarafından yaşatılmaya devam ediyor

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Merkezi konumda
  • Fiyatları uygun
  • Açık havada alışveriş imkanı sağlıyor

İskenderun alışveriş mekanları arasında nostaljik bir yere sahip olan Ayakkabıcılar Çarşısı, yıllardır ayakkabı alışverişi yapmak isteyen İskenderun halkı tarafından ziyaret ediliyor. Yan yana sıralanan dükkanlardan oluşan Çarşı’nın girişinde çarşı tabelasını görebiliyorsunuz.  Bir zamanlar Bayramlık ayakkabı alışverişlerinin tek adresi olan Çarşı’nın eskisi kadar müşterisi olmasa da yine de dükkanlar çalışmaya devam ediyor. İskenderun’da çocukluğunu geçirenler için ayrı bir öneme sahip Çarşı,  yıllar geçse de eski müşterileri tarafından yaşatılmaya devam ediyor. İskenderun’da son yıllarda birbiri ardına açılan alışveriş merkezleri ve mağazalar varken bile çarşı, müşterilerini kendine çekmeyi başarıyor.

Tüm çarşılarda olduğu gibi Ayakkabıcılar Çarşısı’nda da mağazalar dışında esnaf ve müşteriler için yemek yiyebilecekleri mekanlar bulunuyor.  Yayalara açık çarşıdaki masalarda oturup, alışveriş arasında dinlenebilirsiniz.

Ayakkabı almak istediğiniz zaman cadde cadde dolaşmadan çarşının içinde kısa bir tur atarak modeller hakkında bir fikre sahip olabiliyorsunuz. Dükkanlar farklı tarzlardaki ayakkabıları genellikle vitrinlerinde ya da dükkan önündeki tezgahlarda sergiliyorlar. İçeri girmeden dükkanda ne bulabileceğiniz konusunda genel bir fikriniz oluyor. Adı Ayakkabıcılar Çarşısı olsa da, çarşıda ayakkabınızın tarzına uygun çanta ve aksesuar da bulmanız mümkün.

Ayakkabıcılar Çarşısı’nda sadece ayakkabı değil, ayakkabı tabanı ya da topuğu gibi ayakkabı malzemesi de alabilirsiniz. Hatta lostralara tamir için ayakkabınızı getirebilir ya da boyacılara ayakkabınızı boyatabilirsiniz.

Çarşıda her kesime ve her bütçeye göre ayakkabı bulmak mümkün. İster abiye bir gece ayakkabısı isterseniz de spor ayakkabı satın alabilirsiniz. Farklı ayakkabı tarzlarını sunan dükkanlar bulunuyor. Fakat yine de özellikle spor ayakkabı markaların orijinalliği konusunda şüpheci yaklaşmakta fayda var.

İskenderun’da yaşayanlar çarşıya sahip çıkarak alışveriş merkezlerine yenilmesine izin vermeseler de, çarşının biraz daha bakımlı olması gerekiyor. Belediye çarşıya biraz daha özen gösterirse daha turistik bir mekan haline gelebilir. Bunun için Çarşı’daki mağaza tabelalarının ortak bir tarzda olması, peyzaj ve ortak alanlarının bakımı konusunda esnafın da proje geliştirmesi gerekiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı