Ayakkabıcılar Çarşısı

Antakya’ya gezmeye gelenler ise turistik amaçla çarşıyı geziyorlar. Tabii Çınaraltı Künefecisi Yusuf Usta’nın ününü duyup sadece künefe yemek için gelenlerin sayısı da hiç az değil

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Tarihi ortam
  • Çınaraltı Künefecisi meşhur
  • Pazarlık yapılabilir

Antakya’daki Ayakkabıcılar Çarşısı,  merkezde bulunan tarhi çarşılar arasında bulunuyor. Adı Ayakkabıcılar Çarşısı olsa da ayakkabıcıların dışında birçok farklı dükkan bulunuyor. Antakya’da yaşayanlar kimi zaman ayakkabı, kimi zaman metrelik kumaş  ya da bir kuyumcu  ihtiyacı için bu çarşıya gidiyorlar.  Antakya’ya gezmeye gelenler ise turistik amaçla çarşıyı geziyorlar. Tabii Çınaraltı Künefecisi Yusuf Usta’nın ününü duyup sadece künefe yemek  için gelenlerin sayısı da hiç az değil.

Hatay’ın Ortadoğu’ya açılan bir kapı olması,  birçok üründe ihracatının gelişmesini sağlıyor.  Ayakkabı da bu ürünlerin arasında.  Türkiye’nin erkek ayakkabı üretiminin %40’ını sağlayan Hatay’da birçok ayakkabı mağazası bulunuyor. Ayakkabıcılar Çarşısı’nda bu üretimi görmek mümkün.

Günümüzde çarşıların yerini alışveriş merkezleri alsa da Antakya’da yaşayanlar için bu nostaljik çarşı, önemini korumaya devam ediyor.  Özellikle Bayram dönemlerinde çarşının müşteri sayısı daha da artıyor.   Düğün hazırlığında olan çiftlerin ve ailelerin de yolu sık sık bu çarşıya düşüyor. Çarşı’nın düzeni ve bakımı İskenderun’daki Ayakkabıcılar  Çarşısı’ndan  daha iyi görünüyor.  Esnaf, çarşının ve dükkanlarının önündeki düzene dikkat ediyor. Alışveriş yaparken fiyatlar konusunda pazarlık payı olduğunu hatırlamak gerekiyor.  Turistik bölgelerde sıklıkla görülen  pazarlık alışkanlığı ve  fiyatların sabit olmaması,  markalaşmanın önüne geçse de kültürel bir alışkanlık olarak vazgeçilemiyor.

Genel olarak çarşının içinde otantik ve huzurlu bir hava var. Birbirinden farklı mağazalar olduğu için gezmesi keyifli.  Çarşıdaki yemek mekanlarında mola vermek bu gezintinin en güzel tarafı.

Ayakkabı konusunda da kadın ve erkek ayakkabısından, çocuk ayakkabısına, plaj terliğinden gece ayakkabısına kadar aklınıza gelen binlerce çeşit görebilirsiniz.  Herkese ve her bütçeye göre ayakkabı modeli bulunuyor.  Türkiye’deki birçok ayakkabı markasının üretimi Hatay’da yapıldığı için markaların ürünlerini uygun fiyatlarla bulmanız mümkün.  Sadece ayakkabı değil, çok sayıda çanta ve bavul dükkanı da bulunuyor.

Antakya alışveriş mekanları arasında   tarihi ve ticari önemini koruyan   Ayakkabıcılar Çarşısı,  Antakya’ya yapılan gezilerde dahil edilmesi gereken çarşılar arasında bulunuyor.  Antakya’dan eve dönerken alışveriş listenize yöresel ürünlerin yanına uygun fiyatlı ayakkabı da eklenebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı