Aynanın İçinden Alice Harikalar Ülkesinde

Aynanın İçinden Alice Harikalar Ülkesinde, Alice’in aynanın içinden geçerek ulaştığı fantastik dünyada başından geçenlerin anlatıldığı bir kitaptır. Lewis Carroll, asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan bir İngiliz yazardır. Herkes tarafından bilinen bir yazar olmasını Alice Harikalar Ülkesinde isimli eserine borçludur. Bu eser sayesinde Carroll, her ne kadar bir matematikçi olsa bile “büyük yazarlar” arasına adını yazdırmıştır. Aynanın İçinden Alice Harikalar Ülkesinde isimli bu kitabı ise birinci kitabın devamı niteliğindedir.

Orijinal dilinde Through the Looking-Glass adını taşıyan kitap dilimize Aynanın İçinden Alice Harikalar Ülkesinde olarak çevrilmiştir. Kitap yaklaşık olarak 170 sayfadan oluşmaktadır ve Alice Harikalar Ülkesinde kitabının devamı niteliğindedir. Birçok yayıncı tarafından yayınlanmış olmasına rağmen en bilinen hali Can Çocuk Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Aynanın İçinden Alice Harikalar Ülkesinde

Birinci kitaptan altı ay sonra geçen bir hikayenin kahramanı olan Alice bu sefer evinde bulunan bir aynanın ardındaki fantastik dünyaya yolculuk etmektedir. Alice fantastik dünyaya adımını atar atmaz güneşli bir havada çiçeklerle dolu bir bahçede kendisini bulur. Burada tüm çiçekler konuşabilmektedir. Ardından yüksek hızda hareket edebilmeyi öğreneceği kraliçe ile karşılaşacaktır.

Alice hikayenin başlangıcından kısa bir süre sonra bir satranç oyunun parçası olacaktır ve kitabın konu alacağı maceraya adımını atacaktır.

Satranç oyunuyla haşır neşir iseniz bu kısım size tanıdık gelecektir. Ancak satranç ile tanışmamış olanlar için kısa bir açıklama yapmam gerekmektedir. Hikayenin askıda kalmaması için neden bu şekilde bir şeyle karşılaştığımızı bilmemiz gerekir.

Alice satranç tahtasında piyon görevini görmektedir. Bir piyonu alıp rakibin ilk sırasında yer alan alana getirdiğiniz zaman onu dilediğiniz farklı bir taşa dönüştürebilirsiniz. Oyunun en güçlü taşlarından birisi olan vezir genellikle tercih edilen taştır. Burada Alice’in yapması gereken de tam olarak budur. Satranç tahtasında ilk kareden başlayarak en son kareye yolculuk etmesi ve vezir olması gerekmektedir.

Anlam karmaşası yaşamayın çünkü satranç taşlarının Türkçe ve İngilizce isimleri birbirinden farklıdır. Türkçe olarak Vezir şeklinde adlandırılan taş, İngilizce olarak Queen olarak adlandırılmaktadır. Hikaye gereği Alice’in hedefi de “Queen” olabilmektir.

Nitekim Alice’in her karede yaşayacağı olaylar kitabın bölümlerini oluşturmaktadır. Toplam sekiz maceradan oluşan kitap Alice’in uykudan uyanmasıyla son bulacaktır.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Defalarca belirtmiş olduğum gibi bu kitap birinci kitabın devamı niteliğindedir. Eğer birinci kitabı okuyup beğendiyseniz bu durumda ikinci kitabı da okuyarak seriyi tamamlamanızı tavsiye etmekteyim.

Fantastik hikayeler veya öyküler aşina olduğumuz dünyadan farklı mekanlarda veya yerlerde geçerler. Karakterleri genel olarak insanlardan farklı olurlar. Bu hikayelerde cansız nesnelerin konuştuğunu, hareket ettiğini, ağladığını, güldüğünü veya insana özgü diğer davranışları gerçekleştirebildiğini görürsünüz. Buradan yola çıkarak aslında her şeyin hayal dünyasından kaleme alındığını görebilirsiniz.

Hayal dünyası her insanın sahip olduğu bir tür soyut mekandır. Siz içini farklı şeylerle doldururken bunları kitaplaştıran kişiler farklı şeylerle doldururlar. Ortaya ise eğlenceli, eğitici ve öğretici maceralarla dolu yapıtlar çıkarırlar. Bir satranç oyununun nasıl eğlenceli bir hikayeye dönüştürüldüğünü bu kitapta görebilirsiniz. Bu size ilham vermeli, bir şeyler öğretmeli, bir şeyler kazandırmalıdır.

Nedenini merak ediyor musunuz? Elinizdeki kalemin satırlar arasındaki yolculuğunu bir hikayeye dönüştürmeyi herkes başaramaz. Bunu başarabilecek kişiler birçok dünyayı ziyaret etme fırsatını elde edebilmiş kişilerdir. Siz bu gerçeği göz ardı ederek bir hikaye yazmaya başladığınızda hikayenin kahramanı bir kalem değil bir insan olur. Fantastik bir dünya oluşturmayı başarabilecek kişiler ise bir kalemi insana dönüştürüp hikaye içerisinde yolculuk edebilirler.

Hayal gücünüzün güçlü olması demek yaratıcılık ve problemlerin üstesinden gelebilme konularında becerikli olmanız demektir. Klasikler arasına dahil edilmiş bir kitabın devamı veya halefi okunmak için sizi bekliyor. Biraz vakit ayırın ve Alice ile birlikte fantastik dünyada yolculuk etmeye çalışın.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı