Baharatçılar Çarşısı

Mutfağı dünyaca ünlü olan Hatay’ın yöresel yemeklerinin lezzeti, birbirinden kaliteli baharatlarına ve yöresel malzemelerine dayanıyor. Bu nedenle Türkiye'nin her yerinden gelen turistler, evlerine dönerken yanlarında Hatay'dan alınmış baharat ve yemeklik malzemeler götürmek istiyorlar

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Baharat ve peynir alınabilir
  • Parti ve nişan alışverişi de yapılabilir
  • Merkezi konumda

İskenderun’daki Baharatçılar Çarşısı, İskenderun’da yaşayanlar kadar buraya gezmeye gelenler için de çekim merkezi oluyor. Mutfağı dünyaca ünlü olan Hatay’ın yöresel yemeklerinin lezzeti, birbirinden kaliteli baharatlarına ve yöresel malzemelerine dayanıyor. Bu nedenle Türkiye’nin her yerinden gelen turistler, evlerine dönerken yanlarında Hatay’dan alınmış baharat ve yemeklik malzemeler götürmek istiyorlar. İskenderun  alışveriş mekanları arasında önemli bir yere sahip olan Baharatçılar ve Peynirciler Çarşısı’nda bu konuda hizmet veren bir çok dükkan ve pasaj bulunuyor.

Çarşı’nın genelinde geleneksel ve tarihi atmosfer bulunuyor. Dükkan önlerinde tavana asılı kurutulmuş sebzeler, dizilen çuvalların içinde sergilenen baharatlar ve üst üste dizilmiş defne sabunları… Tarihi ve otantik bir baharat çarşısı denildiğinde akla gelen manzara, İskenderun çarşısında da tekrarlanıyor.  Bir yönüyle herkese otantik gelse de modern yüzyılda baharat çarşılarındaki sergi standardının değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Baharatların ve gıda malzemelerin kapalı sergilenmesi taraftarıyım. Fakat çarşıda dükkanlar birbirinin aynısı olacak şekilde klasik sergilemeyi tercih ediyor.

Dükkanlardaki sergilemeyi bir yana bırakırsak, başınızı kaldırdığınızda nemden dolayı kabaran tavanları, boyanması gereken duvarları ve genel bir bakımsızlığı fark ediyorsunuz. Gıda satışı yapan bir çarşının ne kadar tarihi olursa olsun, temiz ve bakımlı olması da gerekiyor. Çarşının bu anlamda ele alınıp büyük bir bakım yapılması gerekiyor. Fakat bunlara çok takılmıyorsanız ve klasik bir baharat çarşısı havası almak istiyorsanız beklentileri karşılıyor.

İskenderun’da yaşayanlar için Çarşı’nın anlamı sadece baharatlardan ibaret değil.  Çarşıda peynir ve baharat dışında, parti malzemeleri, kına bir nişan için aksesuarlar satan mağazalar bulunuyor. Hatta toka ve takı gibi aksesuar dışında yöresel ürünler satan dükkanlar da bulunuyor.  Evlilik arifesindeki İskenderun gençleri, çarşıyı kına gecesi, söz ve nişan alışverişi için ziyaret ediyorlar.

Çarşıda bulunan dükkanların birçoğu internet üzerinden ya da telefonla sipariş alarak kargo ile farklı şehirlere gönderim yapabiliyor. Bu şekilde bağlantılar kurmak için de çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı