Başarılı insanların kullandığı 5 zaman yönetimi sırrı

Zaman yönetimi problemi potansiyelini düşürür. Bazı insanlar zamanlarını en iyi şekilde kullanırlar. Üretken insanların başarı sırrı budur.

Hepimiz zamanın nereye gittiğini bir türlü kestiremeyiz. Zaman akıp gittikçe hayat koşuşturmasında yeni bir evre açılmış olur. Hayat ile iş arasında denge kurmak bu nedenle zordur. Bazı insanlar çok kısa gözüken güne çok şey sığdırmayı başarır. Onların sırrını öğrenmek ister misin?

Özet: Başarılı insanların zaman yönetimi sırrı

Başarılı insanlar zamanlarını nasıl yönetirler? Başarılı insanların sahip olduğu ortak bir özellik vardır. Hepsi üretkenliklerini arttırmanın ve her güne daha fazla şeyi sıkıştırmanın yollarını bulmuşlardır. Üstelik bunu iş manyağı olmadan gerçekleştirme konusunda çığır açmışlardır.

Üretken bir insan olup zaman yönetimi konusunda başarılı olmak istiyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

  • Bir zaman günlüğü kullanmalısın.
  • Haftalık planlar yapmalısın.
  • Motivasyona yönelik sabah egzersizleri yapmalısın.
  • Hafta sonu planlarını ihmal etmemelisin.
  • Pazar akşamlarına sıkı sıkıya hazırlanmalısın.

1. Zaman günlüğü oluştur

Ufak bir sırla başlamak istiyorum. Bu sır başarılı insanların kafasında dönüp dolaşan tilkidir. Bu tilki sürekli aynı soruyu sorduğundan insanlar bu soruya etkili bir cevap bulma ihtiyacı hissederler: “Başka neler yapabilirim?”

Başarılı ve üretken insanlar zamanlarını planlarlar ve bunu yaparken zamanlarını kontrol ederler. Çünkü her zaman bir fırsat skoru elde etme peşinde olurlar. Zamanın nereye gittiğini düşünmek yerine onu takip etmek çok daha doğrudur.

Gün içerisinde sahip olduğun tüm zamanı bir yere not etmelisin. Elbette her saat başı yapacaklarını veya yapman gerekenleri yazdığın bir günlük hayatı çekilmez kılacaktır. Ancak zaman yönetimi konusunda profesyonel olmak istiyorsan farklı bir alternatife sahip olmadığını bilmelisin.

Zaman söz konusu olduğunda sadece zihnine güvenmemelisin. Bu konuda daha garantici olmalısın ve her şeyi kayıt altına almayı başlamalısın. Zaman yönetimi için zaman günlüğü oluşturmuş olmanın en büyük avantajı bir şeyleri gerçekleştirmek için ne kadar zaman harcadığını sana gösterecek olmasıdır.

2. Haftalık plan yap

Başarılı bir insanı başarısız haliyle karşılaştırma yoluna gidebilir misin? Bunu yapmak oldukça kolay gözükse bile ufak detayı yakalamak kolay değildir. Aynı insanın iki farklı versiyonunda en büyük farklılık planlı yapılan işlerdir.

Eric Barker‘ın dediği gibi “üretkenlik için haftalık planlar yapmak” son derece önemlidir. Bu planı yaparken nelerde iyi olduğunu ve seni nelerin mutlu ettiğini göz önünde bulundurmaya çalışmalısın. Başarılı insanlar temel yetkinliklerini kullanabildikleri alanlarda daha fazla vakit harcarlar.

Temel yetkinliklere odaklanmak insanlara pek çok şeyi görmezden gelme fırsatı sunar. Böylece dış kaynak kullanımı oldukça en aza indirilir. İyi olduğun alanlarda bir şeyler yaparsan kolaylıkla daha üretken bir insan olmayı başarabilirsin.

Seni mutlu edecek uzun bir üste oluşturmalısın. Elbette bu listeyi bir yere yazmalısın. Böylece yapmak istediklerini ve yapman gerekenleri içeren bir listeye sahip olursun. Bu liste seni başarıya götürecek önemli bir yardımcı olacaktır.

3. Sabah egzersizleri yap

Sabah egzersizleri denildiğinde aklına hemen spor mu geldi? Unut gitsin. Sabah egzersizleri önemli ama acil olmayan şeyleri kapsar. Bunlar yapmamız gerektiğini bildiğimiz ama bir türlü yapmadığımız şeylerdir. Çünkü çoğu zaman bunların bir bitiş süresi yoktur.

Sabah vakitlerinde günün diğer vakitlerine göre daha fazla irade gücüne sahip oluruz. Bu nedenle sabahları uzun vadeli hedefler için iyi bir başlangıç noktası olmalıdır. Bu yolda yapacağın denemelerin her birisi sabah egzersizlerini içerecektir.

4. Hafta sonuna renk kat

Tüm günleri çalışarak geçiremezsin. Bu seni hiçbir yere götürmez. Zaman çizelgesi ve haftalık plan içerisinde olacaklara karar verdikten sonra boş zamanını kapsayacak hafta sonuna göz dikmen gerekir. Bu vakti en iyi şekilde değerlendirmek senin elindedir.

Hafta sonu için eğleneceğin vakitleri planlamaya başlamalısın. Bunun içerisinde herhangi bir şekilde işle ilgili olan durumlar yer almamalıdır. Kendine vakit ayırman büyük bir gerekliliktir. Üstelik araştırmaların bir kısmı boş vaktimizi planlarken aşırı mutlu olduğumuzu bize göstermiştir.

Her şeyden önemlisi biz genellikle bize kolay gelen şeyleri yapmaya çalışırız. Burada mutluluk durumunu göz önünde bulundurmayız. Bu sefer bir farklılık yapmalı ve mutlu olacağın şeyleri ön plana çıkarmalısın. Mutluluk hafta sonunun en büyük parçası olmalıdır.

5. Pazar akşamlarını iple çek

Pazar günleri karışık duyguların günleridir. Hafta sonu tatilini geçirebileceğimiz önemli bir gündür. Fakat aynı zamanda hafta sonu tatilinin son günüdür. Bu nedenle genelde pazar akşamları moralimiz düşük seviyelerde olur.

Bu alışkanlığı kırıp geçmek için pazar akşamları için özellikle plan yapmalısın. Evet, yarın bir iş günü ancak bu pazar akşamı boş olduğun gerçeğini değiştirmez. Mutlaka en büyük keyif aldığın şeyleri haftanın bu gününe sığdırmayı düşünebilirsin.

Pazar bir insanın en mutsuz günüdür. Bunu değiştirebilmek için tüm iş dünyasını baştan aşağı değiştirmek gerekir. Fakat bu günü farklı kılmak senin elindedir. Pazar akşamlarını maksimum düzeyde eğlenceye ayırarak hayatına renk katmalısın.

Umarım bu öneriler üretken olup zaman yönetimi gerçekleştirme konusunda sana yardımcı olmuştur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı