Bel Canto (Ann Patchett)

Bel Canto, Ann Patchett tarafından kaleme alınan, aşk, müzik ve silahlı bir eylemi bir araya getirebilen güçlü bir gerilim romanıdır. Ann Patchett, 2 Aralık 1963 tarihinde Los Angeles’ta doğmuş Amerikalı bir yazardır. En bilindik eseri burada bahsedeceğim Bel Canto isimli gerilim romanıdır. Hatta bu roman onun yazarlık kariyeri boyunca imza attığı en iyi eser olmuştur.

Bel Canto yaklaşık 350 sayfadan oluşan bir kitaptır. Türkçe olarak ise Can Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Bel Canto gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılmış bir eserdir. Bu eser, 1996 yılında Peru’nun Lima kentinde bir Japon elçinin rehin alınması olarak tarihe geçen olayın üzerinden kaleme alınmıştır. Kitap, bir partide yer alan önemli şahısların partiyi basan bir grup terörist tarafından rehin alınmasının ardından rehinelerle teröristlerin aynı evde birkaç ay yaşamalarını konu almaktadır.

Bel Canto

Hikaye bilinmeyen bir Güney Amerika ülkesinde geçmektedir. Ülkenin başkan yardımcısı kendi evinde Japon bir iş adamı için doğum günü partisi düzenlemek istemektedir. Davetli Japonya’nın en ünlü elektronik firmalarından Nensei’nin başkanı Katsumi Hosokawa‘dır. Amerika’nın ünlü sopranosu Roxane Coss da partiye katılacak kişiler arasındadır. Roxane Coss aslında Katsumi Hosokawa’yı partiye getirtmek için çağrılmıştır çünkü Hosokawa’nın Coss’a karşı özel ilgisi bulunmaktadır.

Başkan yardımcısının evinde verilen partinin sonlarına doğru bir grup terörist partiyi basar. Aslında hedef başkan yardımcısını rehin almaktır ancak başkan yardımcısı kendi evinde düzenlenen doğum günü partisine katılmamıştır. Bunun üzerine teröristler partiye katılan herkesi rehin almaya karar verir. Fakat bir süre sonra eldeki rehine sayısının fazlalığı teröristleri rahatsız eder. Bunun üzerine teröristler önemli olduklarını öğrendikleri kişileri ellerinde tutarak diğerlerini salarlar. Teröristlerin amacı rehinelerin karşılığında tatmin edici miktarda fidye almaktır.

Teröristler Hosokawa ile onun asistanı Gen Watanabe ve Roxane Coss’u rehine olarak ellerinde tutarlar. Aylar sürecek bekleyişin içerisinde iki önemli aşk filizlenir. Hosokawa zaten ilgi duyduğu Coss ile daha fazla yakınlaşır. Her ne kadar ikisi de dil anlamında birbirini anlamasalar bile adım adım birbirlerine yaklaşırlar. Hikayenin diğer aşkı ise asistan Watanabe ve teröristlerden birisi olan Carmen arasında yaşanır. Bu ikilinin aşkı ise gizlice sürer çünkü Carmen‘in birisiyle aşk yaşaması yasaktır. Watanabe ona gizli gizli dil öğretir ve ikili aşklarını yaşamaya çalışır.

Hikaye bu kişilerin arasında yaşanan olaylarla devam eder. Bir süre sonra ülkenin güvenlik güçleri eve baskın düzenlerler. Hosokawa hariç tüm rehineler kurtarılır. Hosokawa ise mücadele sırasında ölmüştür. Hikayenin sonunda ise bizi bir sürpriz beklemektedir.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Müzik, aşk ve terörizm. Sizce bu üçlü normal şartlarda bir araya gelebilir mi? Bel Canto’da bir araya gelebilir. Nasıl mı? Ann Patchett’in inanılmaz kalem gücü sayesinde.

Hikayenin ortasında inanılmaz bir sese sahip olan dünyaca ünlü bir sanatçı bulunuyor. Ona ilgi duyan, çoğu zaman otoriter ve sert görünümlü ünlü bir iş adamı hikayenin diğer bir parçası. Bu ikilinin arasında köprü görevi gören asistan ise hayat onu nereye sürüklerse oraya doğru gidiyor.

Doğum günü partisinden rehin alınma olayına kadar uzanan bir olay sonucunda insanların birbiriyle iletişim kurarak kendilerini ifade etmeye çalıştıklarını görüyorsunuz. Birbirini anlamayan iki kişinin aşk yaşaması, belki hayatı bir namlunun ucunda olan kişinin namluyu tutana aşık olması, bunların hepsi imkansız olarak gözüken olaylar silsilesi gibi gelebilir. Hepimiz için demesem bile birçoğumuz için böyledir.

Diğer taraftan rehin alma olayını gerçekleştiren silahlı kişiler var. Terörizmi yansıtıyorlar ve hikayedeki rolleri bu. Ancak bir sanatçının sesiyle büyülendikleri zaman içlerinde yer alan insanı, hayalleri ve düşleri dışarı çıkarabiliyorlar. Kitapta bunu görebiliyorsunuz. Nitekim düşünceler doğrultusunda bu kişileri terörist olarak nitelendirebilirsiniz ancak her birinin attıkları adımlar yanlış olsa bile hayallerle yaşadığını görüyorsunuz.

Aşk, müzik ve terörizm üçlüsü belki hiçbir zaman bir araya gelemez ancak yine bir kağıda yazılan Bel Canto’da bu gerçekleşiyor. Hikayeyi okuduktan sonra anı yaşamak nedir bunu çok daha iyi bir biçimde anlıyorsunuz.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı