Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak (David Sedaris)

Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak, David Sedaris’in anılarını mizahla buluşturup aktardığı, okurken gülmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitaptır. David Raymond Sedaris, Amerikalı bir yazar ve aynı zamanda komedyendir. Radyo programlarına yaptığı katkılarla bilinen David Sedaris burada okuduğu denemelerini daha sonra kitap haline dönüştürmüştür. Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak isimli eser denemelerin bir araya getirildiği bu kitaplardan en önemlisidir.

Orijinal dilinde Me Talk Pretty One Day adını taşıyan kitap David Sedaris’in hayatından kesitler taşıyan denemelerden oluşmaktadır. Kitap iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde David Sedaris’in Fransa’ya taşınmadan önce yaptıkları, ikinci bölümde ise Fransa’ya taşındıktan sonra yaptıkları yer almaktadır. Kitabın dilimize çevirisi Enis Köksaldı tarafından yapılmıştır ve yayını Epsilon Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak

Hayatındaki çeşitli anılarını mizah ile harmanlayarak anlatan David Sedaris, yaşanan onca olayı bir şekilde mizah ile bir araya getirmenin keyfini herkese sunmaktadır. Kitabın ilk bölümünde New York’ta yaptıklarından söz etmesine rağmen ikinci bölümünde Fransa’da yaşadıklarından bahsetmektedir.

İlkokul zamanında Sedaris, peltek konuşmasından dolayı okulun konuşma terapistine gitmiştir. Kitabın birinci bölümünde anlatılanlar bu şekilde başlamaktadır. Sedaris babasının baskısıyla bir cüceden gitar dersi almak zorunda kalmıştır. Babasının ailenin geri kalanıyla uyuşmayan fikirlerinden söz etmiştir. Abisinden söz etmiştir. İş hayatında yaptıklarına değinmiştir. Hayatının geri kalanında yaptıklarından da bahsetmiştir.

İkinci bölümde ise arkadaşı Hugh ile Fransa’ya ziyaretinden kesitler yer almaktadır. Sedaris Fransızca öğrenmeye çalışmaktadır. Bunu başarması için ise sürekli çabalaması gerekir. Bunu yerine getirir ama istediği seviyeye ulaşamaz. Fransızca öğrenmesini desteklemek adına müzik çalar dahi satın alır. Sedaris, bir Amerikanın gözünden Fransızcanın ve Fransa’nın ne olduğunu tekrar gözden geçirmiştir. Genel kanılara yönelik eleştirilerini dile getirmiştir.

Anıların Mizahla Buluşması

Kitabın içeriğinden çok az söz ettim. Bazı yerlerde mutlaka ayarı kaçırıp fazla detay vermiş olabilirim ama üzülmeyin çünkü hiçbirisi kitabın neşesini ve eğlencesini kaçırmayacaktır. David Sedaris, kimsenin cesaret edip gerçekleştiremediği bir şeyi hayata geçirmiştir. Anılarını ve yaşantısındaki küçük anları mizahçı gözüyle aktararak onların bambaşka bir biçimde yaşamalarını sağlamıştır.

Kitap okurken biraz gülmek istemez misiniz? Gülmek yetmez kahkahalar lazım diyor musunuz? David Sedaris’in kitaplarını okumayı mutlaka düşünmelisiniz. Ben Çok İyi Bir Gün Konuşacak isimli kitap onun denemelerinden oluşan kitaplardan sadece bir tanesidir ama en iyilerinden birisidir.

Kitapları her zaman aşk hikayelerini okumak için değerlendirmemelisiniz. Bazen sıradanlıktan uzaklaşıp farklı kategorilere yönelmek iyidir. Mizah ve eğlence odaklı kitaplar bu konuda sizi en mutlu edecek kitaplardır. Elbette gülmekten ve kahkaha atmaktan hoşlanıyorsanız mutlu olabilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı