Ben, Earl ve Ölen Kız (Jesse Andrews)

Ben, Earl ve Ölen Kız; Greg, Earl ve Rachel üçlüsünün hikayesini konu alan bir kitaptır. Greg Gaines, sosyal açıdan uyumsuz bir isimdir. Herhangi bir ortamda iradesiyle görünmez olmayı başarabilmektedir. Hayattaki tek arkadaşı Earl’dir. Greg ve Earl film yapmaya bayılırlar. Günün birinde Greg’in annesi, çocukluk arkadaşı Rachel ile arkadaşlık kurmasını ister. Rachel ise kanser hastasıdır lakin karar kesindir; Greg ile Rachel arkadaş olacaktır. Rachel, tedavisini bıraktıktan sonra Greg ve Earl kolları sıvarlar ve onun için bir film yapmaya karar verirler. Bu film hayatlarının dönüm noktası olur.

Ben, Earl ve Ölen Kız ismini taşıyan bu gençlik kitabı Jesse Andrews‘in yayınlanan ilk kitabıdır. Kitap kendi dilinde Me, Earl and the Dying Girl adıyla ilk kez 2012 yılında yayınlanmıştır. 2016 yılının Mart ayında ise Sevinç Seyla Tezcan‘ın çevirisiyle Pegasus Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır. Kitap aynı zamanda sinemaya uyarlanmıştır.

Ben, Earl ve Ölen Kız

Greg ve Earl sosyallikten uzak, sürekli film izleyen ve film yapmaya çalışan iki kafadardır. Kahramanımız Greg’in annesi bir gün Greg’in çocukluk arkadaşı Rachel Kushner‘den bahseder. Rachel, Greg’in çocukluk arkadaşıdır. Kanser hastası olduğundan, Greg’in annesi onun daha iyi hissetmesini sağlayabilmek için Greg’in onunla yeniden arkadaş olmasını ister. Her ne kadar bu durum Greg’in hoşuna gitmese bile annesiyle tartışmaktan kaçınır ve Rachel’i arar.

Rachel ve Greg arasındaki ilk diyalog pek iyi geçmez. Greg pes etmeye yakındır ama annesinin telkinlerine uyarak Rachel ile görüşür. Bu görüşmenin ardından Rachel ve Greg birbiriyle daha fazla vakit geçirmeye başlarlar. Kısa süre sonra Rachel, Earl ile tanışır. Greg’in hayatı yavaş yavaş değişmeye başlar…

Öğütlerden Uzak; Amaç Gülmek ve Eğlenmek

Hikayemiz mizah doludur. Kitabın ana kahramanlarından birisi olan Greg aynı zamanda kitabın anlatıcısıdır. Kitabı özel kılan ise karakterlerinin renkli kişilerden oluşmasıdır. Kanser gibi önemli bir hastalık hikayenin içerisinde yer alsa bile gülmekten ve eğlenceli anlatımı okumaktan onun varlığı bile fark edilmemektedir.

Kitabın en önemli yanlarından birisi ise hayata dair doğrudan düşündürücü bir mesaj içermemesidir. Rachel hasta olmasına rağmen gençlik yıllarının tadını çıkarmaya çalışır. Greg ve Earl zaten kendi halinde karakterlerdir. Derin düşünceler, kritik mesajlar veya buna benzer öğütler kitapta yer almamaktadır. Bu iyi bir şey midir? Evet iyi bir şeydir çünkü kitap kendisini mizahi kitap olarak ifade etmektedir.

Ben, Earl ve Ölen Kız, John Green imzalı Aynı Yıldızın Altında kitabıyla benzerlikler taşımaktadır. Bu benzerliğin okuyucular tarafından oluşturulduğunu özellikle belirtmeliyim. İki yazarın sık sık karşılaştırılması söz konusudur ama arkanıza yaslanıp biraz düşündüğünüzde bunun doğru olmayacağını anlayabilirsiniz.

John Green, Aynı Yıldızın Altında kitabıyla (tavsiyelerim arasında yer aldığını unutmayalım) okuyucuya hayata dair bir mesaj vermeye çalışmaktadır. Oysaki Jesse Andrews’in böyle bir amacı bulunmamaktadır. Bu kitap güldürmek ve eğlendirmek için yazılmıştır. Bunun bilincinde olup okurken tadını çıkarmak ve doyasıya eğlenmek gerekir.

Ben, Earl ve Ölen Kız, size farklı bir deneyim sunacaktır. Okurken gülecek ve hatta kahkahalar atacaksınız. Bunun yanında kurgusal bir eserde “normal bir kişilik”arıyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye etmediğimi belirtmeliyim. Bu kitabın karakterlerinin hepsi tıpkı hikaye, hikayenin geçtiği yerler ve hikayenin anlatımı gibi anormal.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı