Beş Sevgi Dili (Garry Chapman)

Beş Sevgi Dili, ilişki danışmanı Garry Chapman’in kaleme aldığı, sevgiyi anlatma ve aktarma konusunda insanlara destek olabilecek bir kitaptır. Garry Chapman, bir ilişki danışmanı ve aynı zamanda bir yazardır. Kaleme almış olduğu Beş Sevgi Dili serisiyle bir yazar olarak adını duyurmuştur. İlişkilere yönelik yaptığı çalışmalarla ön plana çıkan Garry Chapman, evlilik ve ilişkiler üzerine başvuru kaynağı olabilecek nitelikte eserler kaleme almıştır.

Garry Chapman’in en bilinen eseri The Five Love Languages (Beş Sevgi Dili) isimli kitaptır. Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili, Yalnızlar İçin Beş Sevgi Dili ve Gençler İçin Beş Sevgi Dili diğer önemli eserleridir. Her eser insan ilişkilerini ele almaktadır. Okuyan kişilere yaş grubuna ve statüsüne uygun bir biçimde öneriler sunmaktadır.

Beş Sevgi Dili (Garry Chapman)

Beş Sevgi Dili, ilk olarak 1990 yılında çıkarılan ve takip eden yıllarda birçok kez basılmak zorunda kalan popüler kitaplardan birisidir. Kitap, sevgiyi belli etmenin ve dile getirmenin beş dilinden söz etmektedir. Bu dillerin kullanılmasıyla çiftlerin mutlu olabileceğini ve sağlıklı bir ilişkiye sahip olabileceğini ifade etmektedir. Kitap dilimizde Koridor Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır.

Beş Sevgili Dili, yazar Garry Chapman’in ilişkileri güçlendirmek adına kullanılması gerektiğini düşündüğü beş önemli dili okuyuculara anlatmaktadır. Bu sevgi dilleri hediyeler, kaliteli zaman, doğrulama kelimeleri, sadakat ve fiziksel temas unsurlarından oluşmaktadır. Yazara göre bu beş farklı dil ayrıntılı yapıdadır ve her biri farklı duyguları harekete geçirmek için önemlidir. Bu diller insanların sevgiyi karşı tarafa aktarabilmesini ve karşı tarafında sevgiyi ileten kişiyi tanımlayabilmesini sağlamaktadır.

Kitaba göre insanlar belirtilen sevgi dillerini kullanırken dikkatli olmalıdır. Kullanılacak sevgi dilleri kullanan kişi tarafından en çok sevilen dil olmaktan ziyade karşı tarafın en çok kullanmayı sevdiği dile yönelik olmalıdır. Her kişinin bir temel dili ve bir de ikinci dili bulunmaktadır. Bu dillerin neler olduğunu tespit etmek için kişilerin karşı taraftan gelen eleştirileri dikkate alması gerektiğini belirtmektedir.

İnsanlar genel olarak sevgiyi almak istedikleri şekilde karşı tarafa iletmeye çalışmaktadırlar. Yazara göre insanların sevgi dilleri zaman içerisinde değiştirilemez. Sadece, belirli yöntemlerin kullanımıyla farklı dillerin geliştirilmesi sağlanabilir.

“Affetmek bir his değildir; affetmek bağlılıktır.” – Garry Chapman, Beş Sevgi Dili

Beş Sevgili Dili: Nedense Kafa Karıştırıcı

Beş Sevgi Dili adını taşıyan bu kitapla ilgili olumsuz eleştirileri okuduğumda biraz şaşırdım. Şaşırmamın nedeni tavsiye edilen kitaplar arasında olmasına rağmen pek bekleneni verememesinin dile getirilmesidir. Bunun için kitabı içerik anlamında biraz daha incelemek gerektiğini düşünüyorum.

Yazar kitabında sunduğu beş sevgi dilini açık bir şekilde ifade ediyor. Bu noktaya kadar hiçbir sıkıntı yok. Okunması oldukça kolay. Anlaması basit bir kitap ama içeriği karmaşık. Neden karmaşık olduğunu ifade etmem gerekirse, tek tip ilişki durumlarında işe yarar teorilere sahip. Örneğin, farklı kültürlerin bir unsuru olarak bir araya gelmiş olan çiftler için bu teoriler işe yaramayabilir.

Her kültürün, her insanın ve her yaşam alanının farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Yazar kitabı kaleme alırken kendisine danışan kişilerin ve iş tecrübesinin karakteristik özelliklerini yansıtmış olmalı. Ancak, karşımıza çıkacak her ilişki arzuların ve isteklerin karşılanmadığı nitelikte bir ilişki olmayabilir. Bu durumda alternatif çözümlere yönelmek gerekebilir.

Bir kadına hediye alarak onu mutlu edebilirsiniz. Bir kadına vakit ayırıp, onunla zaman geçirerek onu memnun edebilirsiniz. Bir kadının söylediklerini onaylayarak onu mutlu edebilirsiniz. Bir kadına sadık kalmanız zaten ilişkinin temel taşı konumundadır. Fiziksel temas veya bahsedildiği üzere cinsel ilişki ise karşılıklı olarak beklentilerin karşılanmasını gerektirir.

Yazar bunlardan bahsediyor, bahsederken teorisini destekleyecek bir takım noktalara değiniyor. Bir kişinin ana sevgi dilini belirlemesi ve karşı tarafa ifade etmesi kolay bir yolmuş gibi görünmüyor. İlişkiler konusunda öğrenmek istediğiniz birçok farklı şey olabilir ve bu kitap size bunları sunuyor. Karşı tarafı memnun etmeyi başaramıyorsanız kitapta belirtilen dilleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kitabı çok iyi veya çok kötü olarak nitelendirmekten kaçınacağım. Kitap ilişkilerin sıradan problemlerini aşmak için önemli bir kaynaktır ama karmaşık problemlerin aşılmasında yeterli desteği size sunmayı başaramayabilir. Bunun bilincinde olmalısınız.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı