Big Woods’daki Küçük Ev (Laura Inglass Wilder)

Big Woods’daki Küçük Ev, Laura Ingalls Wilder’ın yazdığı Küçük Ev serisinin ilk kitabıdır ve yazarın çocukluğunda yaşadıkları anlatılmaktadır. Laura Ingalls Wilder, 1867-1957 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı bir yazardır. Yazarlık dışında gazetecilik ve öğretmenlik yapmıştır. En önemli eserleri Küçük Ev ve aynı adı taşıyan romanlardan oluşan serisidir. Bu seri içerisinde en dikkat çekici roman ise Kırdaki Küçük Ev (Little House on the Prairie) adını taşıyan romandır.

Küçük Ev serisinin ilk kitabı olan ve orijinal dilinde Little House in the Big Woods, seriden dilimize çevrilen tek romandır. Küçük Ev olarak dilimize kazandırılan bu eserin çevirisi Saadettin Erdoğan tarafından yapılmıştır ve yayını 2010 yılında Novel Kitap tarafından gerçekleştirilmiştir.

Big Woods’daki Küçük Ev

Küçük Ev serisinin ilk kitabı olan Küçük Ev (Big Woods’daki Küçük Ev), yazar Laura Ingalls Wilder’ın çocukluğunda yaşadıklarını anlatmaktadır. Kitapta bahsedilen Big Woods, yazarın çocukluğunu geçirdiği yerdir. Big Woods’taki Küçük Ev, yazar Laura Ingalls Wilder’ın ailesiyle birlikte yaşarken ev işlerinde kazandığı bilgi ve becerileri konu almaktadır. Kitap sonbaharın ortasında kış için hazırlık yapan ailenin yaptıklarını ön plana çıkarmaktadır. Avcılık, toplayıcılık, elde edilen besin kaynaklarının kış için muhafaza edilmesi, bunların bakımı ve sonbahar ayında gerçekleştirilen yoğun çalışma kitabın içerisinde sıkça görebileceğiniz temalardır.

Laura, henüz beş yaşındayken ev işlerinde neler olup bittiğini takip etmeye başlar ve becerilerini geliştirir. Laura, yoğun olarak talaş toplamakla ilgilenir. Aynı zamanda büyük anne ve büyük babasına avlanan hayvanları kesme konusunda yardımcı olur. Büyük annesi etleri hazırlarken ona yardım eder. Yapılan her şey kış ayı için hazırlıktır. Bunun yanında sonbahar onlar için hasat zamanıdır. Çok geç olmadan ürünler toplanmalı ve muhafazaya hazır hale getirilmelidir.

Kitap hikayenin doğrultusunda her mevsimi yeteri kadar detaylandırmakta ve Laura’nın öğrendiklerini veya gözlemlediklerine değinmektedir. İlkbahar geldiğinde ineklerin süt vermesi, yaz ve sonbahar olduğunda ekinlerin tekrardan hazırlanması ve kış olduğunda vaktin evde geçirilmesi gibi anılar Laura’nın hatırlayıp aktarmış olduğu anılarıdır.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Bu romanı seride yer alan diğer romanlara hazırlık kitabı olarak düşünmelisiniz. Okumaya başlamadan önce içerisinde neler olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Bu kitap yazarın küçük yaşta öğrenmeye başladıklarını anlattığı bir romandır. Romanın hikaye özetinde görebileceğiniz gibi çok ekstra olaylar yaşanmamaktadır.

Asıl bahsedilmesi gereken ve dikkat çekilmesi gereken durum serinin tamamıdır. Seriye ortadan giriş yapmak istemiyorsanız mutlaka ilk kitapla okumaya başlamalısınız. Küçük Ev adını taşıyan ilk kitap size bu konuda yardımcı olacaktır ama serinin tamamını okumadığınız sürece ilk kitabı okumuş olmanızın bir anlamı olmayabilir. Eğer yeterli miktarda İngilizce bilginiz varsa kitapları orijinal dilinde okumaya çalışabilirsiniz. Çünkü bu serinin dilimize kazandırılan tek eseri serinin ilk kitabıdır.

Serinin diziye dönüştürülmüş versiyonu uzun yıllar boyunca televizyon ekranlarında yayınlanmıştır. Yaklaşık 9 sezondan oluşan dizi ilk olarak TRT ekranlarında, ardından ise Kanal 7 ekranlarında yayınlanmıştır.

Hepinize keyifli okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı