Boyun Eğmez (Laura Hillenbrand)

Boyun Eğmez, bir savaş kahramanı olan Louis Zamperini’nin hayatını anlatan, Laura Hillenbrand tarafından kaleme alınan biyografi kitabıdır. Laura Hillenbrand, Amerikalı bir yazardır. Anlatmak istediklerini doğrudan anlatma ve yalın bir dil kullanması en büyük özelliklerindendir. Kaleme aldığı ilk kitabı Seabiscuit: An American Legend ile başarıya ulaşmış, ikinci kitabı Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilence and Redemption (Boyun Eğmez) ile aynı başarısını sürdürmüştür.

Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilence and Redemption isimli kitap bir biyografi kitabıdır. Savaş kahramanı olarak nitelendirilen Louis Zamperini’nin hikayesini anlatmaktadır. Kitap dilimize Boyun Eğmez adıyla kazandırılmıştır. Kitabın çevirisi Nadir Faruk Özgören tarafından gerçekleştirilirken, yayını April Yayıncılık tarafından yapılmıştır.

Boyun Eğmez (Laura Hillenbrand)

Boyun Eğmez, İkinci Dünya Savaşı’nın kahramanlarından sayılan Louis Zamperini‘nin hayat hikayesini anlatmaktadır. Louis Zamperini bir olimpiyat yıldızıdır. Berlin Olimpiyatları’na katılmıştır. Pasifik Savaşı sırasında gerçekleşen bir uçak kazasından sağ çıkmayı başarmıştır. Denizin üzerinde günlerce yaşam mücadelesi vermiştir. Günün birinde Japon askerleri tarafından bulunmuştur ve savaş esiri durumuna düşmüştür. Gördüğü işkencelere ve kötü muamelelere rağmen hayata tutunmayı başarmıştır.

Boyun Eğmez: Hayata Tutunuş Öyküsü

Boyun Eğmez etkisini okumaya başladığınız an gösteriyor. Anlatılanlarla duygularınızın etrafını sarıyor, sizi içerisine çekiyor. Kitabı bitirdiğinizde ise çok daha iyi bir insan olmak için çaba göstermeye başlıyorsunuz. Bu çabayı değerlendirmek ve gerçekten iyi insanlar kervanına katılmak ise sizin tercihinize kalıyor. Kitabın sunduğu duyguların yaşanmasında en büyük pay elbette kitabın yazarı Laura Hillenbrand’a aittir. Hikayeyi ele alışı ve büyüleyici anlatımı kitabın içerisinde kaybolup gitmenizi mümkün kılıyor.

Laura Hillenbrand tek anlamıyla mükemmel bir yazardır. Hayal ürünü olmayan hikayeleri en yalın haliyle yazmayı başaran, merak uyandırıcı şekilde size ulaştıran ve hayal edilebilir bir biçimde olayları yaşamanızı sağlayan ender isimlerden birisidir. Tıpkı diğer kitaplarında olduğu gibi yazar Boyun Eğmez kitabında da süslü anlatımdan uzak durmuştur. Hikayeyi doğrudan, okuyucuyu sıkmayacak bir biçimde anlatmayı başarmıştır.

Kitabın içerisinde olayların erkenden gelişmeye başlaması okuyucuyu kitaba bağlayan en büyük etkendir. Temelleri sağlam araştırmalara ve delillere dayanan, savaş raporlarına başvurularak yazılan Boyun Eğmez, savaşın herkes için bir delilik olduğunu adeta haykıran bir eserdir. Günün koşullarının cehennemi aratmadığı, cephelerde savaşan askerler kadar savaş esirlerinin de bu cehennemi yaşadığı gözler önüne seriliyor.

Boyun Eğmez kitabının ana konusunu belirlemek biraz güçtür. Sebebi ise tek bir ana konusunun daha doğrusu ilettiği mesajın olmamasıdır. Mücadele, cesaret, dayanıklılık ve kurtuluş doğrudan verilen mesajlardır. Savaşın yanlış olduğu ve ondan uzak durmak gerektiği ise dolaylı yoldan okuyucuya ulaştırılmaktadır.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı