Büyük Umutlar (Charles Dickens)

Büyük Umutlar, usta yazar Charles Dickens’ın eşsiz anlatımı ve karakterleriyle edebiyat klasikleri arasında yer almayı başaran unutulmaz romanıdır. Charles Dickens, asıl adı Charles John Huffam Dickens olan İngiliz bir yazardır. Charles Dickens, edebiyat dünyasının popüler isimlerinden birisidir. Kalemiyle yarattığı karakterler en iyi kurgulanmış karakterler arasındaki yerini hala korumaktadır. Romanları ve kısa hikayeleri popülerliğini daima korumaktadır.

Orijinal dilinde Great Expectations adını taşıyan romanı dilimizde Büyük Umutlaradıyla yayınlanmıştır. Romanın orijinal dilinde ilk yayınlanma tarihi 1861 yılına denk gelmektedir. Roman, Pip adındaki yetim bir çocuğun kişisel gelişimini anlatmaktadır. Büyük Umutlar romanı dilimizde birçok yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yaklaşık olarak 656 sayfadan oluşan romanın en güncel ve tutarlı çeviriye ait versiyonu Can Yayınlarıtarafından basılmıştır. Kitabın çevirisi Nihal Yeğinobalı tarafından yapılmıştır.

Büyük Umutlar

Pip, yedi yaşında yetim bir çocuktur. Bir gün anne ve babasının babasını ziyaret etmek için kilisenin mezarlığına gelir. Aynı gün ise yaşadığı bölgede bir mahkum firar eder. Pip mahkum ile karşılaşır ve mahkum onu yemek çalmaya zorlar. Aynı zamanda zincirlerinden kurtulması için bir şeyler bulmasını ister. Pip korktuğu için mahkumum söylediklerini yerine getirir. Ertesi gün ise aynı mahkum ile bir başka mahkum kavgaya tutuşur ve ikisi de tekrar askerler tarafından yakalanır ve hapishaneye geri götürülür.

Kasabanın evde kalmış yaşlı kadını Bayan Havisham, Pip’in ve aynı zamanda ona bakmayı sürdüren Joe Gargery‘nin amcası olan Pumblechook’tan ziyaret etmek için bir erkek çocuk bulmasını ister. Pip, yaşlı kadını ziyaret eder ve evlatlık edindiği küçük kız Estella ile tanışır. Pip ilk görüşte ona aşık olmuştur. Bu sebepten ötürü düzenli olarak Havisham’ı ziyaret etmeye çalışır.

Pip’in ziyaretleri bir iş öğrenmesi gerektiği zamana kadar devam eder. Amcası Joe ona bir iş öğretmeye karar verir ve bu kendi işi olacaktır. Joe bir demircidir ve Pip’e demirciliği öğretme kararı alır. Demirciliği öğrenmeye başlayan Pip amcası Joe ile evden uzaklaştıkları bir günde teyzesi Bayan Joe bir saldırıya uğrar. Bayan Joe konuşma yetisini kaybeder ve iş yapamaz hale gelir.

Pip zaman içerisinde demircilik konusunda kendisini geliştirir. Günün birinde avukatJaggers kapısını çalar ve hayırsever birinin büyük bir miktarda bağış yaptığını ve onu daha iyi bir sanat eğitimi alması için Londra’ya götüreceğini belirtir. Pip teklifi kabul eder. Hayırseverin adı gizlidir ve Pip bunu uzun süre öğrenemeyecektir. Başlangıçta Pip bu hayırseverin Bayan Havisham olduğunu düşünür.

Pip, Herbert Pocket ile aynı evi paylaşacaktır. Herbert’in babası Matthew Pocket ise Pip’e eğitim verecek kişidir. Avukat Jaggers yeni bir hayat kurabilmesi için Pip’e yeterli miktarda para verir. Pip yeni bir hayat kurmaya hazırlanmaktadır. Bay Joe onu ziyaret eder ve Pip’e bir mesaj getirmiştir. Estella, Bayan Havisham’ı ziyaret edecektir. Pip, Estella’ya aşıktır. Bunu Herbert ile paylaşır ve içini döker.

Konuşma yetisini kaybeden ve hiçbir şey yapamayan Bayan Joe’nun ölüm haberini alan Pip, cenaze töreni için kasabaya geri döner. Pip bu geri dönüşte Estella ile konuşur. Aynı zamanda Estella ile Bayan Havisham tartışırlar. Tartışmalarının sebebi Estella’nın tanışmış olduğu kaba saba bir adam olan Bentley Drummle‘dır.

Pip, 21 yaşına geldiğinde düzenli olarak kazanacağı miktarı öğrenir. Yıllar geçtikçe gelişimini sürdüren Pip, 23 yaşına geldiğinde ise ona yardım eden hayırseverin kim olduğunu öğrenir. Bu kişi, yıllar önce firar eden mahkumdur. Artık Galler’de yaşamaktadır ve İngiltere dışında olduğu sürece yaşamını sürdürebilmektedir.

Mahkumun adı Abel Magwitch‘tir. Bir gün Pip’i görmek için geri dönmeyi göze alır. Pip, ondan gelen parayı almak istemez. Pip ve Herbert bir plan yaparak Magwitch’i İngiltere’den çıkarmayı kafaya koyar. Magwitch aynı zamanda hikayesini Pip ile paylaşır.

Pip yaşadıklarını gelip Bayan Havisham’a anlatır. Onu anlamasını beklemektedir. Pip yaşadıklarını anlatırken Bayan Havisham’dan Herbert’e ekonomik olarak destek olmasını ister. Estella ise Pip’e, Bentley Drummle ile evleneceğini belirtir. Bayan Havisham henüz ayrılmadan önce Pip’e Estella’yı nasıl evlatlık edindiğini anlatmaya başlar. Estella, avukat Jaggers tarafından Bayan Havisham’a getirilmiştir.

Pip tam olarak ayrılmadan önce bir kaza yaşanır. Bayan Havisham’ın elbisesi alev alır ve yanmaya başlar. Pip kendi canını feda ederek onu kurtarır. Her ikisi de yaralanır ama kısa süre sonra Bayan Havisham yaralarından dolayı hayata veda eder. Tüm bunlar yaşandıktan sonra avukat Jaggers, Estella’yı Bayan Havisham’a nasıl getirdiğini anlatır. Jaggers, Molly’den aldığı Estella’yı Bayan Havisham’ın yanına getirmiştir. Pip bir süre sonra Estella’nınMolly ve Abel Magwitch’in çocuğu olduğunu fark eder.

Pip bir süre sonra ona yardım eden hayırseverin tekrardan hapse düşmesi durumuyla karşı karşıya kalır. Pip, Magwitch’i ziyaret eder ve kızının yaşadığını söyler. Bir süre sonra ise Magwitch hayata veda eder. Herbert, Kahire’ye gider ve Pip tek başına kalır. Burada hastalanır ama ona bakacak kimsesi yoktur. Joe yardımına yetişir. Onu iyileştirdikten sonra Pip’in yanından ayrılır.

Pip tekrar kasabaya dönerek daha önce Bayan Joe’nun bakımını üstlenen Biddy‘e evlenme teklif etmeye hazırlanır. Ancak geri döndüğünde Bay Joe ile Biddy’nin evlendiğini fark eder. Pip, Joe’dan özür diler ve onu affetmesini ister. Pip’in elinde avucunda hiçbir şey kalmamıştır. Artık düzenli olarak bir geliri yoktur. Herbert ona ulaşır ve Kahire’ye gelmesini ister. Pip bu teklifi kabul eder. Yıllar sonra kasabaya geri döndüğünde ise Estella’nın dul kaldığını öğrenir. Estella ile konuşma fırsatı bulur ve Estella ondan özür diler.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Charles Dickens, edebiyat dünyasının karakter oluşturma konusundaki usta ismidir. Bunu tek bir kitap üzerinden bile rahatlıkla anlayabilirsiniz. Büyük Umutlar kitabında kıskançlık, aşk, nefret gibi aklınıza gelebilecek birçok duyguya sahip karakteri bulabilirsiniz. Her şeyin ana karakterler üzerinden gitmesi gerektiğini düşünebilirsiniz ama bu kitapta en az ana karakterler kadar yan karakterler de önemli rollere bürünmüşlerdir.

Romanın baş kahramanı Pip’in çocukluğundan başlayarak öğrenmeye başladığınız hayat hikayesine bir şekilde eşlik etmeyi başarabilirsiniz. Bu romanın en iyi yanlarından bir tanesidir. Her ne olursa olsun bir romanın iyi olabilmesi için okurken onun içerisinde yer almayı istersiniz. Dickens’ın en beğenilen romanlarından birisi olan Büyük Umutlar bunu size sağlamaktadır.

Büyük Umutlar kitabı tartışmasız bir biçimde kütüphanenizin vazgeçilmezleri arasında yer alacaktır. Bunu ben iddia etmiyorum. Bunun bir gerçek olduğunu kitabı okuduktan sonra anlayabilirsiniz. Belki daha önce hiç Charles Dickens kitabı okumamış olabilirsiniz. Bu kitap diğer kitaplarla tanışmanız için iyi bir yol gösterici olacaktır.

Hepinize keyifli okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı