Çınaraltı Künefe Yusuf Usta’nın Yeri

Yıllardır aynı dükkanda hizmet veren Yusuf Usta’nın dükkanı, oğullarının yetişip işe dahil olmasıyla son dönemde Çınaraltı Künefe Yusuf Usta ve Oğulları olarak tanıtılıyor

Hikaye Öne Çıkanlar

  • Nostaljik ve otantik bir ortam
  • Çarşı içinde
  • Fiyatları uygun

Antakya’da Ayakkabıcılar Çarşısı içindeki Çınaraltı Yusuf Usta Künefe,  Hatay’ın en meşhur  künefecileri  arasında bulunuyor. Adını çarşıda bulunan asırlık çınardan alıyor.  Yıllardır aynı dükkanda hizmet veren Yusuf Usta’nın dükkanı, oğullarının yetişip işe dahil olmasıyla son dönemde Çınaraltı Künefe Yusuf Usta ve Oğulları olarak tanıtılıyor.

Künefesiyle öne çıkan bu mütevazi dükkanın ünü,  Hatay sınırlarını çoktan aşmış durumda.  Dükkana  gelen müşterilerin çoğu  Yusuf Usta’nın yaptığı künefenin diğer mekanların yaptıklarından daha hafif olduğu konusunda birleşiyor.  Bunu kullanılan malzemenin doğallığına bağlıyorum.  Künefesini oluşturan kadayıfı makine yerine elle parçalara ayrılıyor.  Hatay’ın künefelik peyniri kullanılıyor.  Bu peyniri tepsideki kadayıfın üstüne hiç boşluk kalmayacak şekilde seriliyor . En önemlisi de künefenin üzerine gerçek tereyağı dökülüyor.  Böylece ortaya diğer örneklerde gördüğümüz mide ağrıları yapmayan bir künefe çıkıyor.   Künefesi ağır olmadığı için genellikle müşteriler birden fazla porsiyon yiyebiliyor.

Yusuf Usta’nın künefesinin bir diğer özelliği de odun ateşinde  yavaş yavaş pişiyor olması.  Bu pişirme işlemi müşteriler tarafından da seyrediliyor ve közün üzerinde kızaran tarafın ters çevrilmesi bir seremoni haline geliyor. Seyretmesi keyifli bu kızartma işlemi, iştah açıcı bir gösteriye dönüşüyor.

Fiyatları kalitesine göre oldukça uygun. Künefenin üstünde olmasını tercih ettiğiniz fıstık ya da kaymak gibi ürünler için de ek ücret ödüyorsunuz.    Serviste kullanılan kağıt kesenin içinde çatal ve kaşık bulunuyor.  İlk aşamada gözünüz bıçak arasa da künefenin yumuşaklığı nedeniyle bıçağa ihtiyacınız olmuyor.   Künefe için çatal, şerbeti için kaşık getiriliyor. Künefenin yanı sıra sıcak ve soğuk içecek çeşitleri de bulabiliyorsunuz.

Antakya tatlı ve kahve mekanları arasında önemli ve nostaljik bir yere sahip olan Çınaraltı künefe,  hem çarşıda alışveriş yapan  Antakya sakinleri hem de turistler tarafından tercih ediliyor. Böyle ünlü dükkanlar genellikle lezzet kalitelerini koruyorlar. Nostaljik havayı bozmadan bakımlı bir dükkanla birleştirdikleri sürece başarının devam edeceğine inanıyorum.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı