Dert Yorumcusu (Jhumpa Lahiri)

Dert Yorumcusu, Hint asıllı Amerikalı yazar Jhumpa Lahiri’nin kaleme aldığı kısa hikayelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Pulitzer Ödüllü bir kitaptır.Jhumpa Lahiri, Hint asıllı Amerikalı bir yazardır. Adını duyurmasına yardımcı olan eser ise kısa hikayelerin bir araya getirildiği Dert Yorumcusu eseridir. Jhumpa Lahiri bu eser ile Pulitzer Ödülü’nü kazanmayı başarmıştır. Kaleme aldığı diğer eserlerinde de başarısını sürdüren yazar bugüne kadar yazmış olduğu tüm hikaye ve romanlarla ses getirmiştir.

Orijinal dilinde Interpreter of Maladies adını taşıyan kısa hikayelerden oluşan eseri dilimize Dert Yorumcusu olarak kazandırılmıştır. Kitabı oluşturan kısa hikayeler Hintli ve Hint asıllı Amerikalı olan insanların hikayelerini konu almaktadır. Kitap yaklaşık olarak 194 sayfadan oluşmaktadır. Dilimize çevirisi Neşfa Dereli tarafından yapılmış ve kitabın yayını Everest Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Dert Yorumcusu

Dert Yorumcusu kitabının içerisinde toplam 9 adet kısa hikaye yer almaktadır. Her bir hikayenin konusu, kahramanı ve doğası farklıdır. Kitabı okurken kendinizi sakin ve huzurlu hissedebilirsiniz. Buna bir sonraki başlıkta detaylı bir biçimde değinmeye çalışacağım.

Kitabın ilk hikayesi evli bir çiftin aynı evde birbiriyle yeniden iletişim kurmasını konu almaktadır. Evli çift aynı evde yaşasa bile birbirine yabancıymış gibi hayatlarını sürdürürler. Günün birinde bir elektrik kesintisi yaşanır ve bu elektrik kesintisi ile evli çift tekrardan iletişim kurmaya ve birbiriyle konuşmaya başlar.

Kitabın diğer hikayesinde ailesinin yaşadığı bölgeyi ziyaret eden Hindistan asıllı Amerikalı bir çiftin hikayesi anlatılmaktadır. Dördüncü hikayede ise merdiven silici olarak görev yapan yaşlı bir kadının geçmişini keşfetmesi konu edinilmektedir. Beşinci hikayede beyaz bir kadının Hintli bir adama ilgi duymasından bahsedilmektedir. Kadın bir şekilde ilgi duyduğu Hintli adama yakınlaşmaya ve onun ilgisini çekmeye çalışmaktadır. Ancak bir süre sonra adamın evli olduğunu öğrenir ve olaylar gelişir.

Altıncı hikayede 11 yaşındaki bir çocuk ile onun bakıcılığını üstlenen bir kadının hikayesi anlatılmaktadır. Hikaye büyük oranda yemek tarifleri ve bileşenleri ile donatılmıştır. Bakıcılık yapan kadın sürekli olarak küçük çocuğa geçmişiyle ilgili hikayeler anlatmaktadır. Hikayenin sonunda ise istenmeyen bir olay yaşanmaktadır ve çocuk ile kadının yolları ayrılmaktadır.

Bir diğer hikayede yeni evlenen bir çift oturacakları eve yerleştikten sonra evin içerisinde Hıristiyanlık ile alakalı birçok obje ve nesne bulunduğunu fark eder. Çiftlerden birisi bu durumu herkese göstermek ister ama bir diğeri Hintli olduğunu belirterek bu durumdan hoşnut olmadığını dile getirir. Bu ayrım ilişkide birçok problemi daha beraberinde getirir.

Bir diğer hikayede 29 yaşındaki bir insanın sahip olduğu gizemli bir hastalık ile başından geçenler anlatılmaktadır. Sahip olduğu hastalık hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu hikaye hastalığı ile mücadele veren ve onunla yaşamaya çalışan bir kadının başından geçenleri anlatmaktadır.

Kitabın en sonundaki hikaye ise anlatıcının hikayesidir. Hindistan, İngiltere ve ardından Kuzey Amerika’ya giden anlatıcı burada kalmaya karar verir. Kitabın son hikayesinde bu karar ve bu karara gelene kadar yaşanan olaylardan bahsedilmiştir.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Kitabın kısa hikayelerden oluştuğunu tekrar hatırlatarak yorumuma başlamak istiyorum. Sıkılma şansınız oldukça düşük çünkü her hikayenin konusu farklıdır. Mutlaka birisinde ilginizi çekecek bir nokta keşfedebilir ve hikayenin devamını okumayı isteyebilirsiniz.

Bunun yanında yazarın kullandığı dilin sade olması ve sizi sıkmaması önemli bir özelliktir. İstediğiniz bir çırpıda bitirebileceğiniz, sakin ve sizi rahatsız etmeyecek bir kitap ise Dert Yorumcusu okumanız gereken bir kitaptır. Beklentilerinizi rahatlıkla karşılayacaktır ve sonunda okuduğunuza sevineceğiniz bir deneyim elde edersiniz.

Gurbette yaşamış veya uzun süre evinden uzakta kalmış kişilerin beğenebileceği hikayelerden oluşan bu kitabı okurken evinizi özlediğinizi tekrar tekrar hatırlayabilirsiniz. Hikayelerin kahramanları genelde bu tür kişilerden oluştuğu için belki hikayelerde kendinizden bir şeyler keşfedebilirsiniz.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı