Din Neden Gereklidir? (Emre Dorman)

Emre Dorman’ın “Din Neden Gereklidir?” isimli uzun zamandır kitaplığımızda duruyordu. Abim bir kitabı bitirmeden diğerine geçmeyi pek sevmez ve bu kitap uzun süre onu meşgul etmiştir. Kitaplığımızda okumadığım çok az kitap vardı ve bir değişiklik olsun istedim kitabı okumaya başladım.

Abim kitabı okuduğumu fark ettikten sonra onu sakladı. Bir gün boyunca bulamadım ama sonunda geri almayı başardım. İkna etmek kolay olmadı ama kitabı okumaya başladım. Kısa süre içerisinde kitabı okumayı bitirdim ve abimin neden kitabı bitirme konusunda acele etmediğini daha iyi anladım.

Din Neden Gereklidir? (Emre Dorman)

Din Neden Gereklidir? isimli kitabı okumaya başlama maceram bu şekilde. Şimdi sıra geldi düşüncelerimi aktarmaya. Kitapla ilgili olumsuz çok fazla düşünceye sahip değilim. Yazının devamında fark edeceğiniz üzere kitabın sunduğu bilgilerden memnun kaldım.

Kitabın Anlatımı

İlk olarak kitabın anlatımına değinmek istiyorum. Teknik olarak yazarın tarafsız bir anlatım kullanmaya çalıştığını söyleyebilirim. Yer yer ikincil şahıs anlatım kullanılarak anlatılanlara farklı bir boyut kazandırılmak istenmiş ama bunu çok nadir görebildiğinizi belirtmeliyim.

Yazarın anlatım konusunda konunun ve kitabın alanının getirdiği zorluk neticesinde bazı zorlanmalar yaşadığını hissettim. Özellikle cümlelerin çok uzun olması beni epey rahatsız etti. Bu konuya kitapla ilgili fikirlerimi paylaştığım alanda tekrardan değineceğim.

Kitabın Teması

Kısaca belirtmek gerekirse kitap dini bir kitap. Uzun uzun anlatmak gerekirse Emre Dorman, belirlemiş olduğu belli başlı sorulara cevap vermeye çalışmaktadır. Bu sorularına psikolojik ve sosyolojik yaklaşımlar sunarak bu kitabı yazmıştır. Kitabın içeriği ve temasıyla ilgili bunları söyleyebilirim.

Kitabın Türü

Kitabın temasından yola çıkacak olursak kitap, dini kitaplar arasında görülmelidir. Bunun yanında psikoloji kitapları, sosyoloji kitapları ve felsefe kitapları arasında görülebilir. Kitabın teması kısmında belirttiğim gibi yazar Emre Dorman, bir yere not etmiş olduğu sorulara cevap vermeye çalışmakta ve yaklaşımlarını psikoloji ve sosyoloji gibi alanlardan faydalanarak ortaya koymaktadır.

Kitabın türü açısından bakacak olursam bu tür kitapları çok sık okumam. En son Uğur Koşar’ın “Allah De Ötesini Bırak” ve Cemil Tokpınar’ın “Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?” isimli kitapları okumuştum. Bu alanda çok fazla kitap okumadığım için farklı çalışmalarla kıyaslamaya çalışmam pek doğru olmayacaktır.

Bu kitabı Uğur Koşar’ın belirtmiş olduğum kitabıyla yan yana getirip düşündüğümde ikisi arasında rahatlıkla bir ayrım yapabilirim. Emre Dorman’ın kitabı daha çok araştırma ve incelemeye yönelik olduğu için daha fazla bilgi içermektedir ama okuması zor bir kitaptır. Uğur Koşar’ın kitabını okurken biraz daha huzur doluydum, onun kitabı daha akıcı ilerlemekte ve daha kolay okunmaktaydı.

Emre Dorman Hakkında

Emre Dorman hakkında en geniş bilgiyi kendi oluşturduğu siteden alabilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse, 2004 yılında yüksek lisansı bitirmiş ve 2009 yılında doktorasını tamamlamıştır. İlk kitabını 2011 yılında “İnsanlar Önce Ölürler Sonra Uyanırlar” yayınlamıştır. Kitap kronolojisine kısaca göz atmak isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • İnsanlar Önce Ölürler Sonra Uyanırlar (İstanbul Kitabevi, 2011)
  • Modern Bilim: “Tanrı Var” (İstanbul Kitabevi, 2012)
  • People Are Asleep They Wake Up When They Die (İstanbul Kitabevi, 2012)
  • Duanız Olmasa Ne Öneminiz Var? (İstanbul Kitabevi, 2013)
  • Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu (İstanbul Kitabevi, 2014)
  • Din Neden Gereklidir? (İstanbul Kitabevi, 2015)

Emre Dorman çalışmalarını ücretsiz olarak www.emredorman.com adresindeki kişisel sitesinden sunmaktadır. Din Neden Gereklidir? kitabını okumak isterseniz doğrudan kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Emre Dorman’ın daha önceki çalışmalarını okumadığım için diğer kitaplarla ilgili şimdilik bir yorum yapmaktan kaçınacağım.

Kitabın İçeriği Hakkında Bilgi

Emre Dorman, Din Neden Gereklidir? ismini taşıyan kitapta daha önce ifade ettiğim gibi belirli sorulara cevap vermeye çalışmaktadır. Dinin gerekli olup olmadığı ve din olmadan ahlakın var olup olamayacağı üzerinde durulan iki önemli konudur. Emre Dorman’a göre din ile ahlak iç içedir. Din olmadan ahlaki bir görüşün ve ahlaki bir davranışın ortaya konamayacağını belirtmektedir.

Peygamberler yani elçiler olmadan dinin anlaşılamayacağı üzerinde durduğu bir diğer konudur. Ona göre insanlığa sunulan din, rol model görevi gören peygamberler tarafından insanlara anlatılmıştır. Peygamberler örnek olmuşlar ve dine uygun yaşamanın ne demek olduğunu insanlara göstermişlerdir.

Bu üç önemli konu dışında Emre Dorman, din ve dünyevileşme, ahlakın temeli ile insan ve doğa, ahlak ve ateizm, din ve savaşlar konularına değinmiştir.

Kitap Hakkında Görüşlerim

Kitabı bilgi edinme amacıyla okuyorsanız şanslısınız demektir çünkü yazar açıklayıcı bir anlatım kullanmış ve örneklendirmeye başvurarak ortaya koyduğu fikri desteklemeye çalışmıştır. Bu, bana göre kitabın en önemli artılarından birisidir. Diğer taraftan kitapta uzun cümlelere yer verilmesine rağmen neredeyse hiç yazım hatasının olmaması dikkatimi çekti. Bu konuda başarılı bir iş çıkarıldığını düşünmekteyim.

Emre Dorman’ın Din Neden Gereklidir? isimli kitabını keyifle okudum ama ilerleme kaydedebilme konusunda zorlandığımı itiraf etmeliyim. Bunun temel sebebi cümlelerin çok uzun tutulmasıdır. Bu tür uzun cümleleri okumaya fazla alışkın olmadığım için sıkıntı yaşadığımı söyleyebilirim. Cümlelerin uzun tutulmasının bilgilerin özümsenmesini zorlaştırdığını düşünmekteyim. Aynı zamanda pekiştirme amacıyla yapıldığı belli olan ama yer yer tekrarlara giren bazı ifadelerin yer aldığını görebilirsiniz.

Emre Dorman’ın diğer kitaplarını okur muyum? Bunu zaman gösterecek çünkü bir süre bu tür din ve felsefe ile ilgili kitap okumaya vakit ayıramayabilirim. Ancak, fırsat bulduğum zaman yazarın diğer kitaplarını okuyabilirim. Din Neden Gereklidir? isimli kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Özellikle dinle ilgili felsefi yaklaşımlara meraklıysanız bu kitap ilgilenmeniz gereken çalışmalardan birisidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı