Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı (D. Carnagie)

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, iletişim kurma becerinizi iyileştirerek başarıya ulaşmanız konusunda size destek olacak bir kitaptır. Dale Breckenridge Carnegie, 1888-1955 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir yazardır. Kurgusal olmayan kitaplar, biyografi kitapları ve iş ve yatırım kitapları gibi alanlarda etkileyici kitaplar yazmıştır. How to Win Friends and Influence People (Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı) yazmış olduğu en popüler kitaptır.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, 1936 yılında yayınlanmış bir kitaptır. Kitap, insanın sahip olduğu duygusal zekayı tanımlama konusunda ona yardımcı olmaktadır. İnsanın duygusal zekasını kullanma konusunda öğütler içeren kitap, sadece iş hayatınızda değil günlük yaşantınızda da yer verebileceğiniz önerilere sahiptir. Kitabın dilimize çevirisi Nazlı Uzunali tarafından gerçekleştirilmiş, yayını ise Epsilon Yayınları tarafından yapılmıştır.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı (Dale Carnegie)

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı size yeni fikirler, yeni hedefler ve yeni bakış açıları kazandıracak ipuçları içermektedir. Bu ipuçlarının bir kısmı kolayca yeni arkadaşlar elde edebilmeniz konusunda size yardımcı olmaktadır. Sahip olduğunuz yeni arkadaşlar ile kısa süre içerisinde daha tanınır bir insan haline gelebilirsiniz. Düşüncelerinizi onlara aktarma ve onları etkileyerek ikna etme konusunda çok daha başarılı bir insan olmanız konusunda size destek olabilmektedir.

Bir şeyleri yerine getirme veya hedefleri gerçekleştirme konusunda sıkıntı yaşamanız olasıdır. Bu kitap, yeteneklerinizi kullanma konusunda size yol göstermektedir. Böylece daha başarılı bir insan olarak sahip olduğunuz prestiji yükseltme şansına sahip olursunuz.

Bir işiniz varsa ve bu işte mutlu olmak için daha çok müşteriye ihtiyacınız varsa onlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Kitaptaki ipuçları yeni müşteriler kazanabilme konusunda size yol göstermektedir. Kazanma gücünüzü yükselten ipuçları sayesinde daha iyi bir satıcı veya yönetici olabilirsiniz.

İnsanların iletişim konusunda yaşadıkları sıkıntılardan birisi olan gereksiz münakaşalardan ve yakınmalardan uzak durulmasını tavsiye eden kitap, bu konuda yapabileceklerinize değinmektedir. Bununla birlikte çok daha iyi bir konuşmacı olmanızı sağlayarak hitap şeklinizi ikna etme konusunda daha etkileyici bir seviyeye çıkarmanıza yardımcı olmaktadır.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı: Eşsiz Öğütler

Kişisel gelişim kitapları hakkında yazdığım çoğu yazıda söylemekten çekinmeyeceğim birkaç düşüncem olacak. Bu kitaplar sizi baştan aşağı değiştirme becerisine sahip olmayabilir. Bunu söylüyorum çünkü birçok kişi bu kitapları okuyarak hemen bambaşka bir insana dönüşeceğini düşünmektedir. Böyle bir şey yoktur, bunu aklınızdan çıkarmalısınız.

Bu kitaplar sizi baştan aşağı değiştirmez. Sizin bir şeylerin farkında olmanız konusunda uyarır ve sizi doğru yöne doğru yönlendirmeye çalışırlar. Başarırsanız kitaplar işinize yarar, başaramazsanız işinize yaramazlar. Dahası bu kitapların en büyük özellikleri deneyimlerden ve tecrübelerden oluşmalarıdır. İçinde yer alan öğütlerden, ipuçlarından ve yöntemlerden kendiniz için en uygun olanı seçmelisiniz.

Dale Carnegie’in bu ölümsüz eserine gelince, kitap son derece etkileyicidir. İnsanlarla birlikte yaşamak ve onlarla iyi iletişim kurmak için eşsiz öğütlere sahiptir. İnsanlarla iletişim konusunda sıkıntı yaşayan kişiler tarafından özellikle okunmalıdır. Sahip olduğumuz en güçlü niteliklerden birisi iletişimdir. Bu niteliği ve beceriyi geliştirmiş bir insanlar başarıya daha yakındırlar.

Arkadaşlarınız varsa ve başarılı olmak istiyorsanız hoş gözükmeniz gerektiğini öğütleyen kitap, onlarla aynı düşünceye sahip olmadığınız zaman dahi onların bakış açısını anlamanızın gerekli olduğunu ifade etmektedir. Bu bile hayatınız boyunca çok daha başarılı adım atmanızı sağlayacak önemli bir öğüttür. İnsanları anlamadığınız sürece onlara karşı çıkmanız veya onları desteklemeniz bir şey değiştirmeyecektir.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı hakkında dile getirebileceğim bir takım olumsuz eleştirilecek olacaktır. Kitap size yolu ve yöntemi göstermekte, gerisini size bırakmaktadır. Gösterdiği yöntemlerin büyük bir kısmı ise ortada tartışılması gereken bir şey olsa bile memnuniyet duymanız gerektiğini ve bir anlamda her şeyden minnet duymanızı tavsiye etmektedir. Bir iş adamı olarak bunun bir “iş stratejisi” için geçerli olacağını düşünebilirsiniz. Ancak diğer insanlar için aynı şeyi söylemenin doğru olup olmayacağını düşünmek gerekmektedir.

Bir iş adamı için sayısız öğütlerin yer aldığı bu kitap bir başucu kitabıdır. Ancak sıradan insanlar için bu kitap düşünüldüğü kadar etkili olamayabilir.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı