Eyvallah (Hikmet Anıl Öztekin)

Eyvallah, Hikmet Anıl Öztekin tarafından kaleme alınmış, yalnız bir insanın dertleşebileceği ve duygu yüklü satırlarında keyifle yolculuk edebileceği bir kitaptır. Hikmet Anıl Öztekin, son dönemlerde yerli edebiyatta dikkat çeken bir yazardır. Kendi deyiminden yola çıkacak olursak aslında yazar değildir. En azından hakkında bunu biliyoruz. Şiir türünde yazdığı eserleriyle büyük başarılara ulaşmıştır. Elif Gibi Sevmek ve onun devamı olan Elif Gibi Sevmek 2 isimli eserlerinde yansıttığı hisler birçok kişiyi etkilemiştir ve başarısını bu etkiye borçludur.

Hikmet Anıl Öztekin’in kaleme aldığı ve neredeyse şiir tadında olarak nitelendirilebilecek denemesi Eyvallah çıktıktan kısa süre sonra en çok satılan kitaplar arasına girmeyi başarmıştır. Eyvallah, yaklaşık olarak 224 sayfadan oluşmaktadır ve yayını Yakamoz Yayıncılık tarafından gerçekleştirilmiştir.

Eyvallah

Eyvallah, bir tür deneme. Hatta biraz hikayeyi andıran bir deneme. Hemen tanıtım için kitabın arka kapağında yazan kısmı okuduğunuz zaman içerisinde sizi neleri beklediğini görebilirsiniz. Herkesin bir derdinin olduğunu belirtiyor yazar, bazılarının kalıcı olduğundan ve bazılarının gelip geçici olduğundan söz ediyor. Bazıları anlatabileceğinizi ve bazılarını ise belki ölüme kadar içinizde saklı tutacağınızı belirtiyor.

Birazcık yalnızlığa hitap eden bir kitabın eyvallah sözcüğü ile ne gibi bir bağının olduğunu derin derin düşünebilirsiniz. Siz yalnızlıkla mücadelenizi verirken kendinizden kopan her parçaya eyvallah dersiniz ya hani işte kitap buna dokunmayı başarıyor. Bir şekilde hayatı yaşıyoruz ve bir şekilde dertlerle boğuşuyoruz. Her birisi yaşadığımız an bize büyük geliyor. Her birisi bizi etkilediği an hiç gitmeyecekmiş gibi hissediyoruz.

Söz konusu dert olunca hani paylaşmak bile zor geliyor bize ve paylaşmadığımız için her geçen gün o derdin etkisini yükseltmiş oluyoruz. Aslında paylaşabilsek belki gelip geçecek ve o derdi eskisi kadar önemli görmeyeceğiz ama her zaman bunu başarmak mümkün olmuyor. Eyvallah, bu eksiği kapatmak için size doğru koşan kitaplardan sadece birisi. Yalnız olmadığınızı size hatırlatmak için okunmayı bekliyor.

Eyvallah Kitabını Neden Okumalıyım?

Denemeler farklı olur. Edebiyat dünyasının belki de en etkileyici eserleri denemeler arasından çıkmıştır. Romanların bir kalıbının olduğunu düşünebilirsiniz. Bu kalıp anlatılanın ağır süslemeler yapılmadığı sürece rahatlıkla anlaşılabilir olmasıdır. Denemelerde ise bunu bulamayabilirsiniz çünkü anlatılmak istenen satırlarda gizli olabilir. En azından diğer türlere göre anlatılanın satırlara gizlenmesi çok daha mümkündür. Yazara daha fazla esnek davranma imkanı sunar ve bu esneklik sayesinde puslu ama etkileyici anlatımlar ortaya çıkarılır.

Hikmet Anıl Öztekin’in Eyvallah isimli kitabı bu puslu ve etkileyici anlatıma iyi bir örnektir. Anlatılmak istenen o kadar çok şey vardır ama siz onları seçilen kelimelerden ve satırlardan çıkarmaya çalışırsınız. Bazen sıkıcı veya boğucu olabilir ama tekrar odaklandığınız zaman okumaya aynı istek ve arzuyla devam edebilirsiniz.

Kitap için yapılabilecek en önemli eleştirilerden birisi yazarın üslubudur. Yazarın üslubu diğer kitaplarını okumayan kişilere biraz yabancı gelebilir ve bu nedenle kitabı pek sevmeyebilirsiniz. Bunun dışında kitabı bir çırpıda okuduğunuz için ne olduğunu anlamayabilir ve sonuç olarak “hiçbir şey anlatmayan kitap” yakıştırmasını yapabilirsiniz.

Kitabın en önemli eşiği başlangıcıdır. Başlangıcı yaptıktan sonra gerisinin bir çorap söküğü gibi geleceğini göreceksiniz. Bu kitabı okumak konusunda zorlanmak istemiyorsanız mutlaka başlangıcı yaparken umut dolu olmalıdır. Kitapla sohbet edebileceğinizi düşünmelisiniz. Beklentilerinizi aşırı yüksek tutmadan okumaya başlamalısınız. Bu beklenti durumu aslında her kitap için geçerlidir. İnsanlar bir şekilde çok satılmış veya çok duyulmuş kitapların muazzam olduklarına inanırlar ve sonucunda hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Bir kitabı aldıktan sonra okumaya başlamadan önce zihninizdeki tüm olumlu ve olumsuz düşünceleri bir kenara bırakmalısınız. Okumaya çalıştığınız kitaptan keyif almayı kafanıza yerleştirmeli ve okumaya başlamalısınız. Bir zaman sonra elinizdeki kitabın değerini anlamaya başlayabilirsiniz. Eyvallah kitabını okumaya başlamadan önce duygu yüklü ve hissiyatlı bir kitap okuyacağınızın farkında olmalısınız.

Hepinize keyifli okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı