Fahrenheit 451 (Ray Bradbury)

Fahrenheit 451, Ray Bradbury’nin en bilinen kitaplarından birisidir. Bu distopya, kitapların itfaiyeciler tarafından yakıldığı bir dünyayı anlatmaktadır. Ray Bradbury, asıl adı Ray Douglas Bradbury olan, 1920-2012 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir yazardır. Yazar genellikle bilim kurgu, korku ve gizem türlerinde kitaplar kaleme almıştır. Bu kitaplardan en önemlisi Fahrenheit 451 olmuştur.

Fahrenheit 451 kimileri tarafından bir distopya olarak nitelendirilir. Çeşitli ödüller alan kitap, bilinmeyen bir gelecekte kitapların yasaklandığı ve yakıldığı bir dönemi anlatmaktadır. Fahrenheit 451 kitabı orijinal diliyle aynı adı taşıyarak dilimize çevrilmiştir. Kitap yaklaşık 240 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın dilimizdeki yayını son olarak İthaki Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Fahrenheit 451

Bilinmeyen bir gelecekte, bilinmeyen bir şehirde ve topluluk içerisinde artık kitaplar yasaktır. Bu gelecekte itfaiyeciler yangınları söndürmek yerine kitapları yakmakla görevlidirler. Kitabın ana kahramanı Guy Montag bu itfaiyecilerden birisidir.

Kitabın ilk bölümünde Guy Montag, komşusu Clarise McClellan ile bir gece işten dönerken tanışır. Clarise özgür düşüncelere sahip genç bir kızdır. Bu düşünceleri onun okulda istenmeyen kişi olmasına neden olmuştur. Guy Montag sürekli olarak Clarise ile diyalog kurmaya çalışarak içini ona dökmektedir.

Günün birinde Guy Montag kitaplarla dolu bir evi yakmak için harekete geçmiştir. İtfaiyeciler gelen ihbar üzerine kitap dolu evi tespit ederler ancak içerisindeki bayan evini bırakmak istemez. Kendisini ateşe vererek intihar eder. Her ne kadar evdeki tüm kitapların imhası gerekse bile Guy Montag iş arkadaşlarına fark ettirmeden bir kitabı gizlice alıp evine götürür.

Eve geldiğinde eşi Mildred ile diyalog kurar ve Clarise’yi sorar. Mildred, Clarise’ye araba çarptığını ve onun öldüğünü, ailesinin de buradan taşındığını mırıldanır. Yaşadığı şoklar Guy Montag’a fazlasıyla yetmiştir. Uyumak istese bile uyumamaktadır. Ancak zor bile olsa uyumayı başarır.

Ertesi sabah uyandığında hasta olduğunu söyler. Eşi Mildred’e önceki gün olanları anlatır ve işten ayrılmayı düşündüğünü belirtir. Mildred bunu duyduğunda çılgına döner ve Montag’ın kendisini suçlamamasını, asıl suçlunun kitaplarla yaşamayı seçen ölen kadının olduğunu belirtir.

Montag’ın itfaiye şefi Beatty onu evinde ziyaret eder. Ziyaretin amacı Montag’ın nasıl olduğuna bakmaktır. Beatty, itfaiyecilerin bu durumunu ona anlatır. Aslında her şeyin döneme uygun olmayan bir şey olmasından bahseder. Kitaplar artık bu toplumda istenmemektedir çünkü yeni medya düzeni bunu gerektirmektedir. Bazen itfaiyecilerin merak içerisinde kitapları alıp eve götürdüklerini belirtir. Bu kitapları bir gün içerisinde yakmaları halinde itfaiyecilerin başının belaya girmeyeceğinden söz eder.

Beatty ayrıldıktan sonra Montag sakladığı kitabı çıkarır. Mildred bunu görür görmez kitabı fırlatıp atar. Ancak Montag onu ikna eder ve kitabı beraber okumak istediğini, kitabın herhangi bir değerinin olup olmadığına beraber karar vermelerini teklif eder. Eğer kitap gerçekten değersiz ise yakma sözü verir.

Kitabın ikinci bölümünde Montag kitapların değerini anlamaya karar verir. Bunun için önceden tanıdığı birine, bir profesör olan Faber‘e danışır. Faber ev yapımı bir kulaklığı Montag’a verir ve bu cihaz sayesinde ona her zaman ulaşabileceğini söyler. Montag onun tavsiyeleriyle hareket etmeye devam eder ve evine dönmek için yola koyulur.

Evine döndüğünde Mildred ve arkadaşları televizyon izlemektedir. Bir şekilde konu kitaplara gelir ve evdeki kişiler kitapları konuşmaya başlar. Bir süre devam eden konuşmaların ardından Montag, elindeki kitabı yakar ancak bundan hemen önce oradaki insanları duygulandıran bir şiiri Faber’in yardımıyla okumuştur. Herkes şaşkın durumdayken kendisini banyoya kilitler.

Bir süre sonra Montag, intihar eden kadının evinden aldığı kitap ile işe geri döner. Beatty kitabı aldığı gibi çöpe atar. Kısa bir süre sonra ise itfaiye merkezinin alarmı çalmaya başlar. Alarmın adresi Montag’ın evidir.

Kitabın üçüncü bölümü Montag’ın kendi evini parça parça yakmasıyla başlar. Mildred ve arkadaşları onu ihbar etmişlerdir. Mildred ev yanmaya başlamadan önce hiçbir şey söylemeden oradan uzaklaşır. Montag evini yakarken Beatty, Montag’ın kulağında duran kulaklığı fark eder ve Faber’i öldürmek için plan yapar. Montag alev silahıyla Beatty tehdit eder ve sonucunda onu diri diri yakar.

Montag, Faber’in yanına gitmek için oradan kaçar. Faber ise ona kitap kurtlarının bulunduğu bir alana gitmesini söyler. Montag bir süre sonra Faber’in tavsiyesi üzerine o alana gelir. Gerçekten de buradaki insanlar kitap kurdudur. Her birinin hafızasında geleceğe aktarabilecekleri bir kitap vardır.

Kitap kurdu grupla bir arada olan Montag onlarla tartışırken çaresizce şehrin üzerinde uçmakta olan bombardıman uçaklarını izler. Nükleer silahlarla şehir yerle bir edilmektedir. Montag ve kitap kurtları bu bombardımandan yaralı olarak kurtulur ve şehri tekrardan inşa etmek için yardıma koşarlar.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Fahrenheit 451 kitabını okumak için kendinize birçok farklı neden bulabilirsiniz. Ancak kitapsız bir dünyanın istendiği bir kitabı okumak kadar ilgi çekici başka bir durum yoktur. Bu kitap tıpkı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört gibi bir distopyadır.

Artık adını ne koyarsınız tam olarak bilmiyorum ama topluluklar yavaş yavaş gerçekten kitapsız bir dünyaya doğru ilerlemektedir. Teknoloji her şeyin hızlı bir biçimde tüketilmesi gerektiğini insana dayatır ve sonucunda okuması uzun süren kitapların gündelik hayatta yerinin olamayacağı gerçeğiyle yüzleşmek durumunda kalmaktayız.

Hani çok uzak diyemem, çok yakında diyemem ama böyle bir geleceğe doğru gidiyor gibiyiz. Belki bir kütüphaneci olduğum için kitapları çok fazla önemsiyor olabilirim. Ancak oluşturulan bu distopya içerisinde kitabın istenmeyen edevat olması sanırım sadece beni üzmeyecektir.

Distopyalar hep böyledir. Mutlaka istenmeyen bir şey, ülke rejiminin dayattığı durumlar ve düşünce özgürlüğünün olmadığı bir dünya söz konusudur. Bu tip kitapları okumaktan hoşlanıyorsanız Fahrenheit 451 sizi itfaiyecilerin kitap yakmak için avcı oldukları bir dünyaya götürecektir.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı