Ferah Künefe

Salaş ve rahat bir ortamı olan Ferah Künefe, misafirlerini küçük dükkan içinde ve önünde yer alan birkaç masada ağırlıyor

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Merkezi konumda
  • Nostaljik ve rahat bir ortam
  • Fiyatları uygun

Antakya’da Ulu Caminin yanındaki Ferah künefe, 1948 olan kuruluş tarihi ile Antakya’nın en eski künefecileri arasında bulunuyor. Dükkanın merkezi konumu ve nostaljik havası, müşterileri kendine mıknatıs gibi çekiyor.  Salaş ve rahat bir ortamı olan Ferah Künefe,  misafirlerini  küçük dükkan içinde ve önünde yer alan birkaç masada ağırlıyor.  Antakya’da yaşayanlar  için kaliteli künefesi ve nostaljik dükkanı dışında da iyi bir esnaflık sunması da tercih edilme nedenlerinin başında geliyor.

Ferah Künefe, künefesi konusunda kendine has bir tarz oluşturmuş durumda. Büyük tepside ve ocak üstünde pişen künefesinin üstü dikkat çekecek şekilde nar gibi kızarıyor.  Metal tabaklarda servis edilen künefe,  üstüne hiçbir ek malzeme ilave edilmeden sunuluyor.  Bu sadelik de dükkanın kendine özgü özelliklerinin başında geliyor. Şerbet miktarı kimi zaman şekerle arası olmayan müşterilere fazla gelebiliyor.  Bu nedenle şerbeti kendiniz ayarlayabilir ya da özellikle belirtebilirsiniz.

Hatay künefecileri konusunda aslında herkes kendi damak zevkine göre yorum yapıyor ve buna göre karşılaştırıyor. Bana göre bu yorumlar arasında geçerli tek doğru , doğal malzeme kullanılması gerektiği.  Diğer tüm özellikler; mesela pişirme yöntemi, küçük bir tepside ya da büyük bir tepsiden dilimlenerek servis edilmesi gibi detaylar farklı künefe  tarzları yaratıyor. Herkes bu tarzlar arasında kendine uygun olanı seçiyor.  Ferah Künefe, yıllar boyu süren bir istikrarla kendi tarzını oluşturulmuş bir künefeci.  Bu nedenle dükkanın müdavimleri ya da başka künefecilerle kıyaslayarak kendi tarzında bulunmayan müşterileri var.

Dükkanın servisi hızlı ve çalışanları güler yüzlü.  Fiyatlar uygun seviyelerde.  Künefeyi kilo ya da porsiyon halinde paket servis olarak alabiliyorsunuz.  Antakya tatlı ve kahve mekanları arasında tarihi bir öneme sahip olan Ferah Künefe,  sadeliği ve nostaljik ortamıyla dikkat çekiyor.  Dükkanı genellikle yoğun olsa da fırsat bulursanız bu tarzı deneyebilirsiniz.  Künefe tarzı sizin için uygunsa, dükkanın esnaflığı da iyi olduğu için uzun süre müşterisi olacağınızı düşünüyorum.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı