Geceyarısı Çocukları (Salman Rushdie)

Geceyarısı Çocukları, büyülü gerçekçilik tarzında kaleme alınan, mizah ve tarihin bir araya getirildiği prestijli ödüllere sahip bir romandır. Salman Rushdie (Salman Rüşdi), Hint asıllı bir İngiliz yazardır. Yazarın yazdığı eserler ağırlıklı olarak roman ve denemelerden oluşmaktadır. Yazmış olduğu ikinci romanGeceyarısı Çocukları 1981 yılında Man Booker Ödülü‘nü, 1993 yılında Book of the Bookers Ödülü‘nü ve 2003 yılında Best of the Booker Ödülü‘nü almıştır. Eserlerinin büyük bir bölümü Hindistan topraklarında geçmektedir.

Orijinal dilinde Midnight’s Cildren adını taşıyan roman, zamanında bir İngiliz kolonisi olan Hindistan’ın koloni olmaktan çıkıp bağımsızlığına kavuşması sırasındaki geçişi anlatmaktadır. Bu roman büyülü gerçekçilik tarzının en önemli örneklerinden birisi olarak görülmektedir. Dilimize Geceyarısı Çocukları olarak kazandırılan roman, Aslı Biçen‘in çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Geceyarısı Çocukları

Geceyarısı Çocukları, Hindistan’ın bölünmesi ve bağımsızlığını ilan etmesinden önceki ve sonraki dönemleri konu edinmektedir. Romanın hikayesi Hindistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonraki dönemlerde geçmektedir. Kitabın kahramanı Saleem Sinai, Hindistan’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle hemen hemen aynı gün doğmuştur. Saleem’in telepatik güçleri bulunmaktadır. Aynı zamanda çok güçlü ve hassas bir koku alma kabiliyetine sahiptir.

Roman Saleem Sinai’nin ailesinden bahsederek başlamaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi Hindistan’ın bölünmesi ve bağımsızlığını ilan etmesi ile aynı dönemlerin anlatılması söz konusudur. Saleem’in dünyaya gelişi mucizevi bir olayın gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Hindistan’da gece 12 ile 1 arası doğan çocuklar özel güçlere sahip olmaktadırlar. Saleem bu çocuklardan birisidir.

Saleem sahip olduğu telepatik güçlerini kullanarak gece yarısı doğan bütün çocukları bir araya getirir. Toplantının konusu Hindistan’ın bulunduğu durumdur. Kültürel, dini ve etnik anlamda ülke çok kötü durumdadır. Saleem bu soruna çözüm bulabilmek için telepatik güçlerini kullanarak özel güçlere sahip herkesle iletişim kurar.

Saleem hikayede yalnız değildir. Shiva adında bir düşmanı vardır ve Shiva tıpkı onun gibi gece yarısı dünyaya gelmiş bir çocuktur. Diğer çocukların aksine Shiva’nın gücü çok daha fazladır.

Tüm bu süper güçlerin yanında ülkenin durumu çok da iyi değildir. Saleem’in ailesi sürekli olarak göç etmek zorunda kalır çünkü ülkenin her yanı ateş alanı gibidir. Savaşlar ve çatışmalar neredeyse her yerdedir. Saleem bu çatışmalar arasında yaşam mücadelesi verir. Yaşam mücadelesinin yanında aynı zamanda çocuğuna bir tür günlük bırakmayı hedefler ve bu günlük ulusunun yaşadıklarını içereceğinden tarihi bir doku ile bezenir.

Masal, Mizah ve Tarih Bir Arada

Tarih hiç bu kadar masalsı olmamıştı. Bu kitap için söylenebilecek bana göre en anlamlı sözdür. Hindistan’ın bağımsızlığını ilan etmesi ve kurulması gibi ulusun tarihi açısından önemli olan olaylar masalsı bir biçimde ele alınmaktadır. Bu kitapta bir ulusun tarihi yatmaktadır dersem sanırım çok büyük bir söz etmiş olmam. Okudukça öğreneceğiniz, öğrendikçe daha fazlasını isteyeceğiniz ve sonuna geldiğinizde tekrar okumayı düşüneceğiniz bir kitapla karşı karşıya olduğunuzu söylemeliyim.

Geceyarısı Çocukları, büyülü gerçekçilik tarzında yazılmış eserlere örnek değil, bu tarzda yazılan en önemli eserlerden birisidir. Akıcı, ilgi uyandırıcı, tarihi çarpıtmadan anlatışı ve kurgusu düşünüldüğünde kitabın önemli bir ödülü nasıl aldığı pekala ortaya çıkmaktadır. Kitabın 20. yüzyıl klasikleri arasında gösterildiğini ufak bir not olarak belirtmeliyim. Hala bu kitabı neden okumanız gerektiğine karar veremediniz mi?

Sizi nasıl ikna edebileceğimi bilmiyorum. Aslında kitabı öve öve bitiremeden bunu gerçekleştirebilirim ama buna gerek yok. Çünkü mutlaka bir kitabı beğenmek istemediğiniz zaman onu beğenmemeyi başarırsınız. Bu kitapta size bunu sunacak unsur ise yazarın yoğun anlatımıdır. Yoğun anlatımlardan hoşlanmayan kişiler bu kitabı beğenmeyebilirler ama sonucunda çok şey kaçırmış olurlar.

Geceyarısı Çocukları edebiyat dünyasının en önemli eserlerinden birisidir. Bir klasiktir. Büyülü gerçekçiliğin en önemli örneğidir. Tarihin masalla buluşmasıdır. Tarihin mizahla birlikte nasıl anlatılabileceğinin göstergesidir. Olur da bir gün okumaya karar verirseniz doğru bir karar vereceğinizden emin olabilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı