Görülmeyen Adam (Ralph Ellison)

Görülmeyen Adam, Ralph Ellison’ın yazdığı ve insanlar tarafından görünmek istemeyen bir kişinin başından geçenleri anlattığı sürükleyici bir romandır. Ralph Ellison, asıl adı Ralph Waldo Ellison olan Amerikalı bir yazardır. En bilinen eseri ona ödül kazandırmayı başaran Görülmeyen Adam isimli romanıdır. Bu roman 1952 yılında kaleme alınmıştır ancak hala okunmayı sürdüren ve hafızalarda yer edinmeyi başaran bir romandır.

Orijinal adı Invisible Man olan roman, Görülmeyen Adam olarak dilimize kazandırılmıştır. Roman aslında bir tür sosyal yorumlama eseridir. O dönemlerde Amerika’da yaşanan siyahi düşmanlığını konu almaktadır. Roman yaklaşık olarak 544 sayfadan oluşmaktadır. Romanın çevirisi Mehmet H. Doğan tarafından yapılmıştır ve yayınıİletişim Yayıncılık tarafından gerçekleştirilmiştir.

Görülmeyen Adam

Roman anlatıcının görünmez olduğunu belirtmesiyle başlar. Aslında görünmez değildir ama etrafta yaşayan insanlar onu görmediği için kendine bu ismi takmıştır. Yerin altında yaşamakta ve diğer insanlarla etkileşim kurmamaktadır. Kendisini buraya kapatmasının nedeni ise hayat hikayesini ve görünmezliği anlatmaktır.

Hikayeyi anlatan kişi genç bir adamken kendi kasabasına gelen bir grup beyaz adama karşı bir konuşma gerçekleştirir. Bu adamlar kendisini bir evrak çantasıyla ödüllendirir ama anlatıcı kendisini bir başka siyah adamla dövüşmek için boks ringinde bulur.

Boks ringinde yaşadıklarını bir şekilde atlatan hikayemizin kahramanı bir sonraki kısımda kolej yıllarından bahseder. Burada bir grup siyahı adam ile yaşadıklarına değinir. Sonuç olarak kendisini Harlem’de başarısız bir işte bulur. Harlem’e gelen hikayenin kahramanı burada yüzüstü bırakıldığını anlar. Çok geçmeden kendisine düşük ücret ödenen bir iş bulur. Yaptığı iş bir şeyleri beyaza boyamaktır. Ancak bir süre sonra işveren kişiyle kavgaya tutuşur. Kavgaya tutuştuğu sırada boya fabrikasında bir tank patlar ve hikayenin kahramanı yaralanır.

Uyandığında fabrikanın hastanesindedir. Geçici olarak hafızasını kaybetmiştir ve konuşmakta güçlük çekmektedir. Beyaz doktorlar kendilerine getirilen bu siyahi insanı elektroşok deneylerinde kullanırlar. Hikayenin kahramanı hafızasını geri kazandığında hastaneden ayrılır ve kendi yolunu çizmeye karar verir. Sokaklarda dolanırken bir grup siyahi tarafından keşfedilerek Harlem’de hiçbir ücret ödemeden yaşayabileceği bir yere götürülür. Artık siyahı insanların arasındadır ve onları takip etmektedir. Günün birinde elinde bulundurduğu yeteneği kullanır ve Harlem’de yaşayan siyahilerin kurduğu Kardeşlik grubunun sesi yani konuşmacısı olur.

Hikayenin kahramanı bulunduğu pozisyondan memnundur ama onun bu pozisyonundan memnun olmayan kişiler vardır. Bir gün bir tehdit notu kendisine ulaşır. Kısa bir süre sonra ise tehdit fiilen yerine getirilmeye çalışılır. Kardeşlik içerisinde araştırmaları sürdüren bir grup soruşturmayı devam ettirirken hikayenin kahramanı bir başka yere gönderir. Burada bir konuşma yapan kahramanımız bir akşam beyaz bir kadın tarafından baştan çıkarılır.

Hikayenin kahramanı tekrardan Harlem’e geri gönderilir. Burada grubun liderlerinden birinin olmadığını ve Kardeşlik’in artık zayıflamaya başladığını fark eder. Grubun liderini aramaya çıkar ve sonunda onu sokakta bir şeyler satarken bulur. Sokakta bir şeyler satma yetkisi olmadığı halde bunu gerçekleştirdiği için polis tarafından tartaklanır ve tartaklama kısa süre sonra polisin onu öldürmesiyle son bulur. Hikayenin kahramanı olan biteni tüm çıplaklığıyla izler. Ardından ölen kişi için bir tören düzenletir ama bunu yapma yetkisi olmadığından grup içerisindeki kişilerin dikkatini çeker. Sonucunda ise grubun yeni stratejilerini öğrenmesi için tekrardan Harlem’de eğitim almasına karar verilir.

Hikayenin kahramanı bunu kendisine yapanlardan intikam almak konusunda kararlıdır. İntikam planını devreye sokar ama işler umduğu gibi gitmez. Günün birinde bir telefon gelir ve bir yere çağrılır. Oraya gittiğinde büyük bir kargaşa ve ayaklanma söz konusudur. Kendisi de hedefler arasındadır ve kaçmaya çalışır. Kaçarken bir kanalizasyon çukuruna düşer. Düştükten sonra üzerine kapak kapatılır ve hikayenin kahramanı yer altında yaşamaya başlar. Sonunda her şeyi anlatmaya başladığı noktaya geri döner.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Bu romanın ırkçılık üzerine yazıldığını ve bu düşüncenin neler getirebileceğini, nelere yol açabildiğini belirtmek amacıyla kaleme alındığını uzun uzun anlatmaya gerek yok. Amerika’da siyahi insanların görmezden gelindiği, ırkçılığa maruz kaldığı ve bununda ötesine geçerek fiziksel şiddetle mücadele ettikleri bir dünyada yaşanabilecek tüm olasılıklara değinen bir roman olma özelliğini taşıyan Görülmeyen Adam, toplumdan dışlanmış bireylerin başından geçenleri okumak isteyen kişiler tarafından mutlaka okunmalıdır.

Romanı okumayı bitirdiğiniz zaman çok daha farklı duygu ve düşüncelerde olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bazı şeyler artık size daha farklı ve ilginç gelebilecektir. Kendinizi ırkçı düşünceden uzaklaştırma şansına sahip olabilirsiniz. Bu duyguya sahip olmak tamamen hastalıklı bir düşünce ile sürekli yaşamak gibidir. Neticede o hastalık gelir sizi bulur ve sürekli rahatsız etmeyi başarır.

Sosyal yorumlamaya açık ve sürükleyici bir roman okumak istiyorsanız Ralph Ellison imzalı Görülmeyen Adam romanı sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Hepinize keyifli okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı