Gözyaşı Kapısı (Abraham Verghese)

Gözyaşı Kapısı, bir doktor olan yazar Abraham Verghese’in mucizevi bir doğumun ardından yetim kalan ikiz kardeşin hayat hikayesini anlattığı romanıdır. Abraham Verghese, 1955 yılında Etiyopya’da doğmuş Amerikalı bir yazar ve aynı zamanda doktordur. Kaleme aldığı üç eser de oldukça ses getirmiştir. Bunlardan ikisi roman, birisi ise anıdır. Yazmış olduğu Gözyaşı Kapısı ise onun en başarılı romanıdır.

Orijinal adı Cutting for Stone olan roman dilimize Gözyaşı Kapısı olarak çevrilmiştir. Roman yaklaşık olarak 720 sayfadan oluşmaktadır ve dilimizdeki yayını Pegasus Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir. Gözyaşı Kapısı, doğum esnasında annelerini kaybeden ve bu olayın ardından babaları tarafından terk edilen ikiz kardeşlerin hikayesinin anlatıldığı bir romandır.

Gözyaşı Kapısı

Hikaye kitabın kahramanlarından Marion Stone tarafından anlatılmaktadır. Marion ve kardeşi Shiva yapışık ikizlerdir. Anneleri doğum esnasında hayata veda eder. Hastanenin cerrahlarından biri olan Thomas Stone ise Marion ve Shiva’nın babasıdır ancak doğum sonrasında onları yüzüstü bırakarak kaçıp gitmeyi tercih eder.

Doğumlarından itibaren yetim kalan Marion ve Shiva’ya hastanenin iki doktoru Kalpana Hemlatha ve Abhi Ghosh sahip çıkar. İkiz kardeşler bu doktorların evinde yaşamaya başlarlar. Marion ve Shiva ismini bu iki kardeşe onlar vermiştir.

Thomas Stone’nun hastaneden kaçmasından sonra cerrahlık konusunda yaşanan sıkıntıyı kapatmak için Ghosh kendi başına cerrahlık eğitimi almaya başlar. Yapışık ikizlerin birbirine bağlı kalmasını sağlayan doku bağlantısı doğumlarından kısa süre sonra ortadan kaldırılır. Artık yapışık ikiz olmasalar bile Marion ve Shiva başlangıçtan itibaren birlikte büyümeye devam ederler.

Marion ve Shiva büyüdükçe davranış ve düşünceleri gelişmeye başlar. Her ikisinin de Etiyopya’da yer alan mevcut yönetimi devirmek gibi bir niyeti vardır. Ülkede bir general tarafından yönetilen başarısız bir ayaklanma gerçekleştirilir. Marion ve Shiva ise onları büyüten ailenin yolundan giderek hastanede tıp eğitimi almaya başlarlar.

Her ne kadar birlikte hareket etmeye alışık olsalar bile iki kardeşin arası bir aşk olayı nedeniyle açılır. Marion, evin hizmetçisinin kızına aşık olur ve onunla evlenmek ister. Ancak Shiva cinsel dürtülerine yenik düşer ve hizmetçinin kızı Genet ile ilişkiye girer. Marion kendisini ihanete uğramış hisseder. Ardından evin hizmetçisi Rosina, kızını sünnet olmaya zorlar. Genet sünnet olduktan sonra ise Rosina intihar eder. Bir süre sonra ise Genet başlatılan bir özgürlük hareketine katılır.

Shiva hastanede kalmaya devam ederken Marion tıp okuluna gider ve eğitimine devam eder. Bir süre sonra cerrahlık öğrenmeye başlar. Ölmek üzere olan Ghosh’un ise ondan üç isteği vardır: en iyi tıp eğitimini alması, babası Thomas’ı bulması ve abisini affetmesi.

Özgürlük hareketine katılan Genet bir süre sonra bir uçağı kaçırma girişiminde bulunur. Onunla irtibat kuran kişiler listesinde Marion’da vardır. Eğer ülkesinde kalmaya devam ederse yakalanıp hapse atılacaktır. Bu nedenle bir uçağa atlayıp New York’a gider. Marion burada bir hastanede çalışmaya başlar. Günün birinde ise kendinden daha üstün olan bir doktora asistanlık yapmak için karmaşık bir operasyona girer. Aynı operasyonda yer alacak bir diğer kişi ise ünlü cerrahlardan birisi olan Thomas Stone, yani babasıdır.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Yazarımızın bir doktor olduğunu hatırlatma gereği duyacağım. Bu kitap hikayesi kadar mucize dolu bir eser. Nedeni bir doktorun kaleminden çıkıyor olmasıdır.

Bizler, en azından ben, bir doktorun reçeteye yazdıklarını bile okuyamayacak birisiyim. O el yazısı okunmuyor. Sonra gelip bana bir doktor roman yazmış deseler doğrudan aklıma o okunamayan reçeteler gelir. Hayat tecrübesi ve deneyimler nedeniyle bu manzarayla karşılaşırım.

Ancak, yazarımız Abraham Verghese bu tabuyu yıkmakla kalmadı mucizeler içerisinde mucizeleri, bir doktorun her zaman beklediği o muhteşem anları kitabıyla okuyuculara sunuyor. Gözyaşı Kapısı ikiz kardeşlerin hayatlarının anlatıldığı bir romandan daha fazlasıdır.

Bu ikiz kardeş mucizevi bir biçimde hayata tutunmuşlardır. Babaları tarafından terk edilmişlerdir. Yeri geldiğinde korku, yeri geldiğinde hırs, yeri geldiğinde aşk, yeri geldiğinde ise öfke ile karşılaşmışlardır. Bunların hepsi belki birçok kişi tarafından hiçbir zaman adı sanı duyulmayacak bir hastanede ve o hastanenin doktorlarının evinde gerçekleşmiştir.

Kitap için söylenebilecek çok şey yok. Gerçekten inanılmaz bir biçimde yapılandırılmış bir kitap. Bir yazarın kaliteli anlatımı, karakterleri ve hikayesinin yanında bir doktorun tıbbi olayları herkesin anlayabileceği dilden anlatması bu kitabın doğasıdır. Hayaller ve mucizeler ise alacağınız en büyük tattır. Kitabı okurken hiç bitmesin isteyeceksiniz. Karakterler size detaylı sunulduğu için hepsinin hayatını öğrenmek isteyeceksiniz. Buna ana karakterlerin yanında yan karakterler de dahildir.

Hayatınız boyunca hangi kitapları okumanız gerektiğini merak ediyorsanız ve listeniz dünya edebiyatına açık ise Gözyaşı Kapısı bu listede mutlaka yer almalıdır. Okuma kararı aldıysanız mucizelerle tanışmaya hazır olun.

Hepinize iyi okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı