Hacı Bektaş Veli (Durali Yılmaz)

Hacı Bektaş Veli, Türk tarihi ve insanlık tarihi açısından önemli bir isim olan Hacı Bektaş-ı Veli’yi ve yaşadığı dönemi anlatan bir belgesel romandır. Durali Yılmaz, Türk Edebiyatı üzerine eğitim görmüş ve bu alandaki çalışmalarıyla profesörlüğe kadar yükselmiş bir isimdir. Romanlar öncelikli olarak ilgi duyduğu bir alandır. Bugüne kadar kaleme aldığı romanlar, belgesel romanlar ve tarihi romanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayasofya Dile Geldi en bilindik romanıdır.

Durali Yılmaz tarafından kaleme alınan Hacı Bektaş Veli romanı, 1209-1271 yılları arasında Anadolu topraklarında yaşamış Türk mutasavvıf ve filozof Hacı Bektaş-ı Veli ve yaşadığı dönemi anlatan belgesel romandır. Roman, Hacı Bektaş-ı Veli’nin yaşadığı dönemlerden esintiler taşıyarak birçok gerçeği önümüze kadar getirmektedir. Ataç Yayınları tarafından yayınlanan roman yaklaşık olarak 150 sayfadan oluşmaktadır.

Hacı Bektaş Veli

Hacı Bektaş-ı Veli, Türk tarihi açısından önemli bir isimdir. Aslına bakarsanız, daha doğrusu kişisel fikrime göre diğer tüm filozoflar gibi hak ettiği değeri görememiştir. Anadolu’nun Türkleşmesi konusunda büyük bir öneme sahip olan Hoca Ahmet Yesevi’nin izinden giderek yaşadığı dönemlerde Yeseviliği Anadolu topraklarında yaşatmayı başarmıştır.

Hacı Bektaş-ı Veli birçok otorite tarafından Hoca Ahmet Yesevi’nin halefi olarak görülmektedir. Horasan’dan Anadolu’ya geldikten sonra kısa süre içerisinde tanınmıştır. Burada Ahilik Teşkilatı’nın kuruculuğunu üstlenmiştir. Gerek Osmanlı İmparatorluğu kurulmadan önce, gerek ise kurulduktan sonra sosyal yapının oluşmasında büyük katkılara sahip olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’nu tarihsel bir nesne olmaktan çıkarıp daha farklı bir yaklaşımla incelediğiniz zaman farklı birçok olguyla karşılaşabilirsiniz. Hacı Bektaş-ı Veli’nin izinden giden ve Bektaşi olarak adlandırılan insanlar bu olgulardan birisi olabilir. Osmanlı ordusunun önemli bir kısmını oluşturan Yeniçeriler, Bektaşi geleneğine göre yetiştirilirlerdi. Savaş alanında, karargahta ve talim alanlarında, her nerede olursa olsun Bektaşilikten uzaklaşmayan Yeniçeriler, uzun süre bu düşünceye bağlı kalmışlardır. Ordunun bozulmaya başladığı, Yeniçerilerin sürekli ayaklanma çıkardığı ve teşkilatın zayıflamaya başladığı dönemlerde ise bu geleneğin etkisini yitirdiği düşünülmektedir.

Hacı Bektaş Veli romanı, mutasavvıf filozofun kendisi hakkında bilmek istediklerinizi size farklı bir yorumlamayla sunmaktadır. Bu romanı tarihi roman olarak görebileceğiniz gibi konusu itibariyle belgesel roman olarak da görebilirsiniz. Roman, tarihi birçok olguyu size sıkılmayacağınız biçimde anlatmaktadır. Tarihi gerçekleri okurken kendinizi anlatımın etkisini bırakarak o dönemlere götürebilir ve okurken okuduklarınızı yaşamayı başarabilirsiniz.

Bir bakıma unuttuğumuz değerlerin tekrar hatırlatılması ve anımsatılması bizler için iyidir. İster roman olsun, ister film olsun ve isterse dizi olsun kültüre ve tarihe damgasını vurmuş düşünürlerin akıllarımızda kalması, onların söylediği en anlamlı sözlerin hatırlanması bizim için son derece kıymetlidir. Rivayetler bol olur. Söylentiler alır başını gider. Herkes bir şey uydurur ama sonuç olarak bir gerçeği bulmak için okumak ve farklı kaynakları gözden geçirmek gerekir.

Hacı Bektaş-ı Veli, “Kendine ağır geleni başkasına yapma!” derken insanlık adına bize en büyük dersi vermiştir. “Bilimle gidilmeyen yolun sonu yoktur.” dediğinde bize gidilmesi gereken yolu göstermiştir. Bunun gibi daha birçok sözünü bulup okuyabilirsiniz. Okumak yeterli olmayacak anlamak ve hissetmek gerekecektir. Bunun için ise onun hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Hacı Bektaş-ı Veli’yi tanımak ve anlamak için içi dolu eserleri okumayı düşünmelisiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı