Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (J. K. Rowling)

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Hogwarts’ta üçüncü yılını yaşayan Harry’nin bir tutsağı araştırırken başından geçen gizemli olayları konu almaktadır. J. K. Rowling, asıl adı Joanne Rowling olan İngiliz bir yazardır. Rowling kaleme almış olduğu Harry Potter kitapları ile tanınan bir isimdir. Harry Potter serisi dünya genelinde üne sahip olan bir seridir. Kitapların satış rakamları milyonlar ile ifade edilmektedir.

Harry Potter and the Azkaban Prisoner, Harry Potter serisinin üçüncü kitabıdır. İlk kitap Harry Potter ve Felsefe Taşı adını, ikinci kitap ise Harry Potter ve Sırlar Odası adını taşımaktadır. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda üçüncü yılını yaşayan Harry Potter, Lord Voldemort’un eski bir müttefiki olduğunu düşündüğü Sirius Black’i araştırmaktadır. Sirius Black, yıllar önce Azkaban’dan kaçmayı başaran bir tutsaktır. Kitap dilimize Harry Potter ve Azkaban Tutsağı olarak çevrilmiştir. Kitabın çevirisi Kutlukhan Kutlu ve Sevin Okyay tarafından yapılırken, yayını ise Yapı Kredi Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (J. K. Rowling)

Harry, Dursley ailesine geri döner. Geri döndükten sonra Muggle televizyonunda Sirius Black adında bir tutsağın Azkaban’dan kaçtığını görür. Harry, kendisine ve ailesine hakaret eden Marge’i istem dışı bir biçimde büyü yoluyla tavana doğru püskürtür. Harry bu olaydan sonra kaçar, Hızır Otobüsü onu alır ve Diagon Alley’e götürür. Sihir Bakanlığı’nın başındaki isim Cornelius Fudge, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu açılana kadar Harry’den burada kalmasını ister.

Harry, Hogwarts’a gitmeden önceki gecesinde Azkaban’dan kaçan tutsağın bir katil olduğunu ve kendisini öldürmek istediğini öğrenir. Hogwart’a yolculuk edeceği trene binen Harry, aynı trene binen Ruh Emici’yi görünce korkar. Ancak bu yaratıkların asıl görevi Harry’i Sirius Black’ten korumaktır. Ruh Emiciler okulun etrafında devriye gezerek görevlerini yerine getireceklerdir. Harry’nin Ruh Emiciler ile başı sürekli derde girer. Hogwart’ta dahi bu yaratıklardan korkmaya devam eder. Sonunda ise onları püskürtmek için bir büyü öğrenmek zorunda kalır.

Harry bir gün gizli bir biçimde Hogsmeade’e girer. Öğretmenlerinden birinin Cornelius Fudge ile diyaloğuna kulak misafiri olur. Konuştukları konu Sirius Black’tir. Sirius Black aslında Harry’nin ailesinin eski bir dostudur ancak günün birinde onlara ihanet etmiştir. Evin kapısını Lord Voldemort’a açmıştır. Bunun sonucunda ise Harry’nin ailesi öldürülmüştür.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı: Müthiş, Şaşırtıcı ve Heyecanlandırıcı

Bir şekilde fark etmişseniz kitabın hikayesinden çok az bahsettim. Biraz daha ileri gitseydim kitabı okumak size pek keyif vermeyebilirdi. Çok fazla bilgiyi ifşa etmiş olurdum. Tadında bırakmanın daha faydalı olduğunu düşündüm. Gelelim kitabımıza ve neden kitap önerilerinin arasında yer aldığına.

Harry Potter dünyası için kısa bir özet geçmek gerekebilir ama ben bunu yapmayacağım. Bu dünyanın içerisi sürprizlerle ve rekabetlerle doludur. Bu sürprizler oldukça şaşırtıcı olabildiği kadar kitap boyunca taşıyacağınız öfkeyi bir anda unutturabilecek kadar sizi ters köşeye yatırabilecek niteliktedir. Harry’nin rekabetten kaçmamasını hayranlıkla takip ederken, karakter arasındaki rekabetlerde dişlerinizi sıkarak sonucu tahmin etmeye çalışabilirsiniz. İşte bu Harry Potter dünyasının hikayeden hiç bahsetmeden yapılabilecek özetidir.

Harry Potter’ın hangi kitabını okuyor olursanız olun beklentiniz sürprizler, çözülemeyen sırlar, dönüşler, ezeli rekabetler ve gerçek arkadaşlıklar gibi unsurlardan oluşur. J. K. Rowling kalemi ve anlatım gücüyle bunu size sunmaktadır. Yazarın en güçlü yanı olmasa bile sizi seriye bağlı tutan bu nitelikler neden başarılı olduğunu göstermektedir.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı sizi okuması oldukça heyecanlandırıcı bir maceraya çıkarabiliyor. Bir yandan Harry’nin ve arkadaşlarının gelişimlerine tanıklık ederken, diğer yandan yaşanan olaylarda dönüşleri ve düğümleri sorgulamaya devam ediyorsunuz. Sonucunda hep sürprizle karşılaşıyorsunuz. Bunlardan bahsetmek gibi bir niyetim yok. Kitabın içerisinde kaldıkları sürece size çok daha keyifli bir okuma deneyimi sunacaklardır.

Hepinize keyifli okumalar.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı kitabını okudunuz mu? Seri hakkında genel görüşleriniz neler? Yazarın anlatım gücü hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşmayı unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı