Harry Potter ve Felsefe Taşı (J. K. Rowling)

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling tarafından kaleme alınan oldukça ses getiren kurgusal roman serisi Harry Potter’ın ilk kitabıdır. J. K. Rowling, asıl adı Joanne Rowling olan İngiliz yazardır. Rowling adını kaleme aldığı Harry Potter serisi ile duyurmayı başarmıştır. Serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı ise Rowling’in büyük bir çıkış yakalamasını sağladığı eserdir.

Orijinal dilinde Harry Potter and the Philosopher Stone adını taşıyan eser dilimize Harry Potter ve Felsefe Taşı olarak çevrilmiştir. Fantastik romanların en bilinen örneklerinden biri olmayı başaran roman yaklaşık olarak 271 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın dilimizdeki yayını ise Yapı Kredi Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, genç büyücümüz Harry Potter’ın büyücülük yeteneklerine sahip olduğunu keşfetmesi ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu‘ndaki ilk günlerini anlatmaktadır. Harry Potter’ın zaman geçtikçe yeni arkadaşlıklar edinmesi ve hikayenin en karanlık büyücüsü olan Lord Voldemort ile karşılaşması kitabın en kısa özeti şeklinde belirtilebilir.

Lord Voldemort, James Potter ve Lilly Potter çiftini öldürür ancak çocukları Harry’i öldürmeye çalışırken esrarengiz bir biçimde ortadan kaybolur. Büyücülerin dünyasında bu ortadan kayboluş sevinçle karşılanır. Erken yaşta yetim kalan Harry ise büyücülerin dünyasından Profesör Dumbledore ve Profesör McGonnagall, Harry’i somurtkan ve huysuz bir aile olan Dursley ailesinin yanına bırakır.

Harry, 10 yaşına kadar Dursley ailesiyle yaşamaya devam eder. Yaşantısının bu süresinde aile tarafından bir köle ve hizmetçi gibi kullanılır. Harry Potter, 11 yaşına gireceği gece tüm hayatı değişikliğe uğrayacaktır. Her ne kadar kendisine daha önce ulaşması gereken mektuplar Dursley ailesi tarafından kendisine teslim edilmese bile 11 yaşına girdiği gece büyücülük dünyasından gelen yarı dev Rubeus Hagrid tarafından gerçekler ona anlatılır ve Hogwarts’a kabul edildiği açıklanır.

Harry Potter artık Hogwarts’a gidip öğrenci olacaktır. Ekipmanları yoktur ancak ailesinin birikimleri büyücülük dünyasında bir bankada saklandığından Harry bunlardan yararlanarak okul için ihtiyaçlarını karşılamayı başarır. Harry Potter aslında büyücülük dünyasında meşhur birisidir çünkü cadılar arasında hayatta kalmayı başaran çocuk olarak nam salmıştır.

Harry Potter, Hogwarts macerasına sihirli bir tren yolculuğuyla başlayacaktır. Bu yolculuk sırasında tanışacağı üç kişiden ikisi onun yakın arkadaşı, birisi ise düşmanı olacaktır. Ron Weasley ve Hermione Granger, Harry Potter ile yakın arkadaş olurken, Draco Malfoy ezeli rekabeti başlatacak kişi olacaktır.

Harry Potter, Hogwarts’a ulaştıktan sonra her yıl düzenlenen yeni gelenlere özel yemeğe katılır. Bu yemek sırasında seçmen şapka tarafından gerçekleştirilen seçim ile yeni gelen öğrenciler en önemli büyücülerin adını taşıyan kısımlara ayrılacaktır. Seçmen şapka Harry’in Slytherin tarafına alınması gerektiğini tavsiye etse bile seçim sırasında Gryffindor tarafına kaydedilir. Gyrffindor hikaye içerisinde Slytherin ile kıyasıya rekabet içerisinde olan bir yerdir. Harry, Ron ve Hermione aynı okulda yer alırken, Draco Malfoy, Slytherin’de yer alır.

Harry Potter’ın Hogwarts’taki macerası sürerken yaşanan bir olay sonucunda Harry kendisini Gryffindor’un Quidditch takımında bulur. Ancak her şey kahramanımız için yolunda gitmeyecektir. Quidditch müsabakası sırasında Harry’nin uçan süpürgesi kontrolden çıkacak ve hayatı tehlikeye girecektir. Hermione’nin yardımıyla hayatta kalmayı başaracak olan Harry, Altın Snitch’i yakalamayı başararak takımına maçı kazandırır.

Quidditch müsabakasında yaşanan olayın ardından Harry ve arkadaşları neler olup bittiğini anlamaya çalışırlar ve kendilerini bu arayış içerisinde girilmesi yasak olan bir bölümde bulurlar. Bu bölümde Felsefe Taşı bulunmaktadır. Aslında Harry’nin ailesini öldüren Lord Voldemort’ta bu taşın peşindedir. Felsefe Taşı’na sahip olan kişi çok daha güçlü olabilmekte ve ölümsüzlüğe sahip olabilmektedir.

Harry Potter, Felsefe Taşı’nı bulmayı başarır ama karşısında bir engel vardır. Felsefe Taşı için ailesinin katiliyle mücadele etmek zorunda kalacaktır. Harry mücadele ettiği Lord Voldemort’u yener ve uzun bir serinin ilk kitabı bu şekilde sona erer.

Bu Kitabı Neden Okumalıyım?

Sanırım Harry Potter adını daha önce duymuşsunuzdur. Bu arkadaş yazarımız Rowling’in hayal gücü sayesinde hayat bulmuş bir kahramandır. Harry Potter’ın maceralarının yer aldığı kitaplar ise belirgin bir özelliğe sahiptir. Kaç yaşında olursanız olun sizi mutlaka yakalamayı başarır ve hikayesinin içerisine çeker. Yazarın sunduğu detaylı, ilgili çekici ve güçlü anlatım sayesinde hikayenin içerisinde yer almak istersiniz.

İngiliz yazar J. K. Rowling’in çocuk edebiyatına kazandırdığı bu roman serisini bir nevi edebiyat dünyasının en etkili yapımlarından biri olarak görebiliriz. Yazar hikayenin kötü karakterlerini bile size okutmayı başarabilmektedir. Bunun için ise hiç zorlanmayacağınızı tahmin edebilirsiniz. Kurgusal bir dünya, kurgusal bir okul ve kurgusal karakterler üzerinden götürülen hikayeyi okurken kendiniz yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Kitap için belirtilebilecek olumsuz şeyler bulabiliriz ama çocuk edebiyatına kazandırılan bir eser olmasına rağmen her yaştan insanın okuyabileceği bir esere dönüşmesi bu olumsuzlukları görmezden gelmemizi sağlayabilir. Harry Potter’ın maceralarını okurken kendinizi kurgusal bir dünyada kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Yeri geldiğinde maceralara eşlik edebilir, yeri geldiğinde birçok çocuğun yaşadığı problemlere değindiğini görebilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı