Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (J. K. Rowling)

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, Harry’nin sihir dünyasını tekrar huzura kavuşturmak için başladığı macerasını sonlandırdığı serinin son kitabıdır. J. K. Rowling, İngiliz bir yazardır. Oluşturmuş olduğu Harry Potter serisi ile muazzam bir üne sahip olmuştur. Bu seride kaleme aldığı kitapların büyük bir bölümü olumlu ve olumsuz eleştiriler almıştır. Bazı kitaplar çok beğenilirken, bazıları yoğun eleştiri almış ve beğenilmemiştir. Durum böyle olsa bile J. K. Rowling’in Harry Potter serisine ait kitapları milyonlarca satış rakamına ulaşmayı başarmıştır.

Harry Potter and the Deathly Hallows, Harry Potter serisinin yedinci ve son kitabıdır. Harry Potter ve Felsefe Taşı ile başlayan seri, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı ile çıtayı yükseltmiştir. Serinin son kitabı dilimize Harry Potter ve Ölüm Yadigarları adıyla kazandırılmıştır. Kitabın çevirisi Kutlukhan Kutlu ve Sevin Okyay tarafından yapılmıştır. Kitabın yayını ise Yapı Kredi Yayınları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları (J. K. Rowling)

Dumbledore’un ölümünün ardından Lord Voldemort destek ve güç kazanmayı sürdürür. Harry 17 yaşına geldiği zaman amcası ve teyzesinin evindeki koruma kalkacaktır ve Harry’nin 17 yaşına gireceği zaman oldukça yakındır. Bunun bilincinde olan arkadaşları ve dostları onu korumak için Burrow’a götürmek isterler. Bu esnada yaşanan olaylar sırasında George Weasley yararlanır ama Harry sağ salim Burrow’a getirilir.

Ron ve Hermonie, Harry’ye eşlik etmek için onun yanında kalmaya karar verirler. Bir süre sonra bu üçlü Ron’un abisinin düğününe katılırlar ama düğün Death Eater adı verilen canavarlar tarafından saldırıya uğrar. Ron, Hermonie ve Harry canlarını zor kurtarırlar.

Bu üçlünün temel hedefi Dumbledore tarafından başlatılan görevi bitirmektir. Dumledore, Voldemort’un Hortkuluklarını avlamak ve onları ortadan kaldırtmak için bir görev başlatmıştır. Hortluluklardan dört adet kalmıştır. Bunlar Voldemort’un hayatta kalmasını sağlayan unsurlardır. Lord Voldemort’u yenebilmek için bu Hortklulukların bulunması ve ortadan kaldırılması gerekir.

Ron’un abisinin düğününden sağ olarak kurtulmayı başaran Ron, Hermonie ve Harry Grimmauld Meydanı 12 Numara’ya giderler. Burası Sirius Black’in aile evidir. Slytherin’in madalyonunun Sirius Black’in abisi tarafından çalındığını ve şimdilerde ise Dolores Umbridge’ta olduğunu öğrenirler. Dolores Umbridge, Sihir Bakanlığı’nda Bakanlık Müsteşarlığı yapmaktadır. Bunun için kahramanlarımızın Sihir Bakanlığı’na gizlice girip madalyonu çalması gerekir. Madalyonu çalsalar bile onu yok edecek envantere sahip değildirler. Bu girişimin ardından Ron gruptan ayrılır, Harry ve Hermonie birlikte hareket etmeye devam eder.

Harry ve Hermonie, Harry’nin doğduğu ve ailesinin öldürüldüğü Godric’s Hollow’a giderler. Burada Bathilda Bagshot ile karşılaşırlar. Bathilda Bagshot aslında kılık değiştirmiş Nagini’dir. Nagini onlara saldırır, Harry ve Hermonie Dean Orman’ına kaçar. Bu kaçış amansız mücadelenin başlangıcı ve aynı zamanda Hortlulukları yok edebilecek nadir objelerden birisi olan Godric Gryffindor’ın Kılıcı’nı bulmalarını sağlar.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Mükemmel Son

Bir serinin nasıl sonlanmasını istersiniz? Mutlu sonla diyorsanız orası aşikar. Daha başka neler olabilir? Bu soruyu kendi kafanızda bir cevaplayın ve ardından yazacaklarımı okumaya geçin. Serinin son kitabı olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları tamamen heyecan üzerine kurulu bir kitaptır. Heyecan dolu maceraların birinden çıkıp diğerine giriyor olmak sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Harry Potter serisini başından sonuna kadar okumuşsanız hangi karakterin iyi veya kötü olduğu konusunda belirli tahminler yürütebilirsiniz. Bu tür tahminlerde bulundunuz mu? Neleri doğru tahmin ettiniz? Neler sizi şaşırttı? Bir karakterin neden öldüğünü cevaplayabilecek kadar kendinizi hikayeye kaptırdınız mı? Serinin son kitabı bu konuda sizlere çok açık mesajlar veriyor.

Harry Potter’ın sonu ne olacak? Mutlu sonda maceracı kahramanımıza yer var mı? Hermonie ve Ron ne olacak? Tüm bu sorulara cevap aradığınızı tahmin etmekteyim. Eğer öyleyse Harry Potter ve Ölüm Yadigarları okunmak için sizi bekliyor demektir.

Hepinize keyifli okumalar.

Harry Potter serisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Harry Potter ve Ölüm Yadigarları beklentilerinizi karşıladı mı? Hikayenin son bulması sizi nasıl etkiledi? Düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı