İnsanın Anlam Arayışı (Viktor E. Frankl)

İnsanın Anlam Arayışı, hayatta kalma mücadelesini kazanan Viktor Emil Frankl’ın bu mücadeleyi anlattığı ve hayatın anlamını sorgulattığı eseridir. Viktor Emil Frankl aslında akıl hastalıkları uzmanı ve aynı zamanda sinir hastalıkları uzmanıdır. Logoterapi adını taşıyan, anlam yoluyla terapi anlamına gelen bir yöntemin fikir babasıdır. Viktor Emil Frankl, İkinci Dünya Savaşı sırasında soykırımdan kurtulmuş kişilerden birisidir. En bilinen eseri İnsanın Anlam Arayışı, esir tutulduğu soykırım kampındaki deneyimlerini aktarmaktadır.

İnsanın Anlam Arayışı birçok farklı isimde yayınlanmış bir eserdir. Viktor Emil Frankl’ın deneyimlerini ve bir toplama kampında gözlemlerini aktardığı eser anlamlandırma açısından farklı yorumlara açıktır. Ancak yazar hayatta kalma mücadelesini yazıya aktarmış, bunun kendisi açısından anlamını kitabında paylaşmıştır. Bu eser dilimizde Okuyan Us Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

İnsanın Anlam Arayışı

İkinci Dünya Savaşı. Cümleyi noktalayıp bu şekilde bıraksam aslında her şeyi anlatmış olabilirim. Bir de bunun selefi var. Birinci Dünya Savaşı. Bir de halefi bekleniyor. Neden? Meraklısı bol savaşın o yüzden. İnsanlar savaşıp durdukları sürece verdikleri kayıplara daima ağlarlar ama hiçbir zaman savaşlardan ders çıkarmayı düşünmezler. Unuturlar, milli duygular bir şekilde ağır basar ve dünyalar yıkılsa bile bir karış toprak parçası için savaşmayı göze alırlar.

Viktor Emil Frankl böyle bir dünyanın göbeğinde yer almış bir isimdir. Toplam 4 Nazi kampından sağ çıkmayı başarmıştır. Sağ çıktıktan sonra hayatı anlamlandırmaya çalışmıştır. Bu kamplardan çıktıktan sonra hayata tutunmanın ne anlama geldiğini başkalarına aktarmayı tercih etmiştir.

Yazının hemen girişinde söz ettiğim gibi Viktor Emil Frankl akıl hastalıkları uzmanı ve sinir hastalıkları uzmanıdır. Daha bilimsel adıyla bir psikiyatr ve nörolog olarak adlandırılmalıdır. Kaleme almış olduğu bu kitapta mesleğinin getirdiği kazanımları rahatlıkla fark edebilirsiniz. Her satırda olmasa bile birkaç sayfada bir çıkarımlar yapıldığını, insanın anlam arayışı içerisinde nelerle yüzleşmesi gerektiğini aktarmaktadır.

Bu eser kimine göre bir kişisel gelişim kitabıdır. Aslına bakarsanız değildir. Kişisel gelişim kitabının yapısı çok daha farklıdır. Bu kitap yaşanan olayların geleceğe aktarılmasıdır. Her ne zaman okunacak olursa olsun canlı ders örneğidir. Hepimiz her gün bir şeyin mücadelesini vermekteyiz. Aç kalmamak için çalışmaktayız. Sorunlarımıza çözüm bulmak için çabalamaktayız. Bazılarımızın hafif, bazılarımızın ise derin takıntıları vardır. Bunlara saplanıp hayat yolculuğumuzu sürdürürüz. Bir şeyi hep unuturuz. Neden nefes aldığımızı düşünmeyiz. Nefes almanın değerli bir şey olduğunu ve onu küçümsediğimizi unutup gideriz.

Savaş esirlerinin bulunduğu toplama kampında hayatta kalmak için mücadele vermek ile normal hayattaki sorunlarımızı aşmak için mücadele vermek arasındaki farkı gözünüzde canlandırmaya çalışın. Canlandırmayı başaramadınız mı? O zaman İnsanın Anlam Arayışı isimli bu kitabı okumalısınız. Siz satırlar arasında yolculuk ederken canlandırma kendiliğinden yerine getirilecektir.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı