Kavalier ve Clay (Michael Chabon)

Kavalier ve Clay, İkinci Dünya Savaşı öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşayan iki kuzenin hayat hikayesini anlatan bir tarihsel romandır. Michael Chabon, Amerikalı bir yazar ve senaristtir. Kaleme almış olduğu iki eser ona ödüller kazandırmıştır. The Amazing Adventures of Kavalier and Clay (Kavalier ve Clay)adını taşıyan romanı ile Pulitzer Ödülü‘nü; The Yiddish Policemen’s Union ismini taşıyan alternatif tarih romanıyla Nebula Edebiyat Ödülü, Hugo Edebiyat Ödülü, Sidewise Alternatif Tarih Ödülü ve Premio Ignotus Ödülü gibi çeşitli ödüller kazanmayı başarmıştır.

The Amazing Adventures of Kavalier and Clay, Yahudi olan iki kuzenin İkinci Dünya Savaşı öncesinde, sırasında ve sonrasındaki hayat hikayesini konu almaktadır. Kitap dilimize Kavalier ve Clay olarak çevrilmiştir. Çevirisi Mehmet Harmancı tarafından gerçekleştirilmiştir, kitap ise Everest Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

Kavalier ve Clay (Michael Chabon)

Roman, 19 yaşındaki Josef Kavalier ve 17 yaşındaki kuzeni Sammy Klayman‘in hikayesini anlatmaktadır. Kavalier, akıl hocası sayesinde 1939 yılının Prag’ından kaçıp New York’a gelmeyi başarmıştır. Kavalier bu girişiminin ardından ailesini geride bırakmıştır.

Kavalier ve Klayman birlikte vakit geçirdikçe ortak ilgi alanlarının olduğunu fark ederler ve ikisi de çizime merak sararlar. Ardından bu becerilerini konuşturmaya başlarlar. Kavalier’in sanatsal çalışmaları dikkat çekmeye başlamıştır. Klayman ona yardımcı olarak bir yayıncının yanında çizer olarak görev almasını sağlar. Bir süre sonra kendisi de işin içine dahil olur ve Kavalier ve Klayman maceralarla dolu kitaplarını bu şekilde hazırlamaya başlarlar.

Kavalier ve Clay’ın maceraları bu şekilde başlar ve hikaye gelişen olaylar ile şekillenmeye devam eder. Bu konuda çok fazla detay verirsem yaşanan olayların heyecanını kaçırmış olacağımdan daha fazla detaya girmek istemiyorum.

Kavalier ve Clay: Etkileyici Anlatım ve Mizah

Kavalier ve Clay çok farklı niteliklere sahip bir romandır. Bir çizgi roman gibi aksiyon ve heyecana sahip olduğu kadar, bir romanın akıcılığına ve hatırlanabilir karakterlerine de sahiptir. Heyecan, coşku ve üzüntü gibi duyguları aynı hikayenin içerisinde görebilmek pek mümkün değildir ama Kavalier ve Clay bunu başarmış bir kitaptır.

Kavalier ve Clay için ilgi çekici bulunan bir diğer nokta ise kitabın okunmaya değer niteliğe sahip olmasıdır. Bu kitabı okumanız size çok şey kazandırmaz. Sadece eğlenmenizi ve gülmenizi sağlar. Kitabın tarihi romanlar kategorisinde ele alınmasına çok fazla aldırış etmemelisiniz çünkü kitabın amacı tarihte yaşanan gerçekleri anlatmak değildir. Yaşanan olayları farklı bir bakış açısıyla sunmak ve okuyucu güldürmek veya eğlendirmektir.

Sayfalar dolusu bir hikayeyi okuyacak vaktinizin olduğunu düşünüyorsanız çizgi roman yazarlarının hayat hikayesini anlatan bu mizah kitabını okumayı düşünebilirsiniz. Karakterlerin başarıyla oluşturulmuş olması gerçeğini göz ardı etmeden, yazarın birbirinden farklı duyguları bir araya getirebilen yazım gücüne güvenerek sayfalar arasında yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kavalier ve Clay hakkında düşünceleriniz neler? Michael Chabon’un diğer romanlarından herhangi birini okudunuz mu? Bir dakikanızı ayırıp lütfen yorum yapın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı