Kelimelerin Sultanı Mihri Hatun (Meryem A. Sinan)

Kelimelerin Sultanı Mihri Hatun, Divan edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan kadın şairimiz Mihri Hatun’dan bahsedilen tarihi romandır. Meryem Aybike Sinan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkoloji bölümü mezunudur. Daha önce çeşitli dergi ve gazetelerde yazarlık yapmıştır. Hikayeleri ve romanları bulunan yazar Meryem Aybike Sinan’ın, Kelimelerin Sultanı Mihri Hatun isimli tarihi romanından başka 1453: 3 Nisan’dan 29 Mayıs’a Fetih Günlüğü adını taşıyan bir tarihi romanı bulunmaktadır.

Kelimelerin Sultanı Mihri Hatun, Meryem Aybike Sinan’ın araştırmaları sonucunda yazmış olduğu bir tarihi romandır. Bu roman adından da anlaşılacağı üzere bir şair olan Mihri Hatun’dan bahseden bir kitaptır. İlk yayını 2015 yılının Eylül ayında Nesil Yayıncılıktarafından gerçekleştirilen roman yaklaşık olarak 192 sayfadan oluşmaktadır.

Kelimelerin Sultanı Mihri Hatun

Mihri Hatun, tarihte adı bilinen Türk kadın şairlerinden birisidir. Tarihsel açısından bakacak olursak Mihri Hatun’u özel kılan durum ise bu adı bilinen Türk kadın şairlerinin sayısının çok fazla olmamasıdır. Asıl adı konusunda çeşitli farklı bilgiler mevcuttur ama bu şairimiz “Mihri” mahlasıyla tanınmıştır.

Kültür düzeyi yüksek olan bir aileden gelen Mihri Hatun’un babasının bir kadı olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda şairin Mihri mahlasını babasından aldığı bilinmektedir. Bununla birlikte Mihri Hatun’un yaşadığı dönemde oldukça bilinen bir şair olduğu düşünülmektedir.

Yapılan araştırmalara ve elde bulunan kaynaklara göre Mihri Hatun hayatı boyunca hiç evlenmemiştir. Ancak yazdığı gazel ve kasidelerde kadınsı hisleri açık bir şekilde kullanmasıyla tanınmaktadır. Yazdığı gazel ve kasidelerde kullandığı dil oldukça sadedir. Eserlerinde samimi bir dil kullanmaktan çekinmemiştir. Şiirlerinde sevgililerin isimlerine yer vermiştir. Yaşadığı dönemlerde erkeklerin egemen olduğu divan şiirinde en az onlar kadar iyi olduğunu ispat etmiştir.

Tarihimizi araştırırken unutulmuş birçok isimle karşı karşıya kalabilmekteyiz. Farklı olmayı, farklı olduğu kadar başarılı olmayı layıkıyla yerine getirmiş olan şairlerimizi ve yazarlarımızı çok geç fark edebilmekteyiz. Mihri Hatun bu isimlerden birisidir. Tahmini olarak 1460-1510 yılları arasında yaşamış bir isimdir. O dönem divan şiirine hakim olan erkek nüfusa rağmen iyi eğitimli bir kadın olarak kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır.

Meryem Aybike Sinan’ın kaleme aldığı Kelimelerin Sultanı Mihri Hatun isimli eser kendisinden söz edilen bir tarihi romandır. Kadınca yaşayan ve kadınca kendisini savunmayı başaran bir şair olan Mihri Hatun, yeri geldiğinde kendisini hor gören diğer şairlerle atışmaktan çekinmemiştir. Mihri Hatun’u gerçekten yakından tanımayı istemez misiniz? Üstelik bunu kısa sayılabilecek bir romanla yapacak olsanız sevinmez misiniz?

Akademik eserler pek size göre olmayabilir çünkü okurken sıkılabilirsiniz. Tarihi romanlar bu açıdan yardımınıza koşabilir. Kültürümüz için önemli bir isim olan Mihri Hatun’u tanımak için bu romanı veya onu anlatan diğer kitapları okumayı düşünebilirsiniz.

Hepinize keyifli okumalar.

Bu yazı Gri Sayfalardan kopyalanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı