Kitap Hırsızı (Markus Zusak)

Kitap Hırsızı, küçük yaşta çok büyük travmalar yaşayan bir çocuğun hayata sarılışını ve yaşam öyküsünü konu alan bir tarihi romandır. Markus Zusak, Avusturyalı bir yazardır. Daha çok gençlik kitaplarıyla bilinen yazar, The Book Thief (Kitap Hırsızı) ve The Messenger isimli kitaplarıyla tanınmaktadır. 2014 yılında gençlik edebiyatına sunmuş olduğu katkılardan ötürü Margaret Edwards Ödülü‘nü almaya hak kazanmıştır.

The Book Thief, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşayan 9 yaşındaki Liesel Meminger’in hayat hikayesini anlatmaktadır. Kitap dilimize Kitap Hırsızı adıyla çevrilmiştir. Kitabın çevirisi Selim Yeniçeri tarafından yapılırken, yayını Martı Yayıncılık tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kitap Hırsızı (Markus Zusak)

İkinci Dünya Savaşı sıralarında Almanya’da yaşayan Liesel Meminger 9 yaşında bir çocuktur. Ergenlik döneminin eşiğinde yer almaktadır ama hayatın acımasız gerçekleriyle erken yaşta tanışır. Babası aileyi terk eder, abisi vefat eder ve annesi Liesel’i evlatlık olarak vermek zorunda kalır.

Liesel başka bir aile tarafından evlat edinilir. Hans Hubermann ve Rosa Hubermann çifti tarafından evlat edinilen Liesel, psikolojik olarak çok iyi durumda değildir. Nazi rejiminin korkutucu yüzüyle tanışır. Etrafında yaşanan şiddet ve yıkım ile bir çocuk olarak mücadele etmek zorunda kalır. Her şeye rağmen çocukluğuna sarılmak ve bu vasıtayla masumiyetini göstermek ister.

Dönemin Almanya’sında politik durum çok daha kötü yönde seyrederken Hubermann çifti evde Max adında bir Yahudiyi saklamaya çalışır. Bu girişim aileyi tamamen tehlikeye atmıştır. Her ne kadar üvey baba konumunda olsa bile Hans, Liesel ile yakından ilgilenerek ona gizli gizli okumayı öğretir. Bir şeyleri yazarak anlatmanın gücünden faydalanan Liesel, zaman içerisinde sadece Nazi rejiminin toplatılıp yok etmek istediği kitapları çalmakla yetinmez; aynı zamanda kendi hikayelerini kaleme alır.

Yaşadıklarının korkutuculuğu ile bir yandan başa çıkmaya ve savaşın getirdiği zorluklarla mücadeleye etmeye çalışan Liesel, kendini tanıma yolculuğuna çıkar ve kitap hırsızı olarak tanımladığı hayatını düzene oturtmaya çalışır.

Kitap Hırsızı: Muhteşem, Farklı ve Yürek Parçalayan Hikaye

Kitap Hırsızı kitabının çok kısa özetini yukarıda paylaştım. Hikayenin ne ile ilgili olduğunu çok fazla detay vermeden anlatabildiğimi umut ediyorum. Gelelim kitabımıza… Kitabımızın konusu ilgi çekici gelmeyebilir veya savaştan hoşlanmayanları rahatsız edebilir. İkinci Dünyası Savaşı döneminde Almanya’nın fakir bir mahallesinde geçen hikaye aslında bir tür aile dramı gibidir.

Kitabın kahramanı Liesel’in öz babası ailesini bırakıp kaçtıktan sonra annesi zorunlu olarak evlatlarını başka bir aileye teslim etmek durumunda kalmıştır. Bu karar aslında fırtına öncesi sessizliği andırmaktadır. Bu noktadan sonra her şey çok daha kötü gitmeye başlar ama Liesel yaptığı ilk kitap hırsızlığı ile hayatını önemli ölçüde değiştirecek adımı atmayı başarır.

Kitabın hikayesinden çok dikkatinizi anlatıcı çekebilir. Anlatıcıyı ilk başta tanımlamak konusunda zorluk çekebilirsiniz. Kitabın anlatıcısı ölüm meleği Azrail’dir. Anlatımın oldukça etkileyici olması yazar Markus Zusak’ın kelimeleri kullanma gücüyle ilgilidir. Yazar kelimeleri çok iyi kullanarak sadece hikayenin etkileyici anlatımla sunulmasını sağlamamıştır. Anlatılanların gözünüzde canlandırılması kolaylaştırılmıştır.

Kitabı bitirip kapağını kapattıktan sonra aklınıza gelecek ilk soru “Acaba tekrar okusam mı?” olacaktır. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca kimine göre gençlik kitabı olmasına rağmen kimine göre çocuk kitabı olarak görülen Kitap Hırsızı bence her yaşta birey tarafından okunabilir. Bu kitap hayatınız boyunca okumanız gereken kitaplar arasında mutlaka yer almalıdır.

Hepinize keyifli okumalar.

Kitap Hırsızı kitabını okudunuz mu? Okurken neler hissettiniz? Okuduktan sonra kendinizi nasıl hissettiniz? Deneyim ve düşüncelerinizi yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı