Kolera Günlerinde Aşk (Gabriel G. Marquez)

Aşk bir hastalık olabilir mi? Kolera Günlerinde Aşk bu soruya cevap vermenize yardımcı olabilecek bir aşk hikayesine sahip etkileyici bir romandır. Gabriel Garcia Marquez, gelmiş geçmiş en büyük Kolombiyalı yazardır. Güney Amerika’da daha çok Gabo adıyla tanınmaktadır. Gazetecilik yapmış bir isim olan Gabriel Garcia Marquez adını ise yazmış olduğu romanlarla duyurmuştur. En önemli eserlerinden birisi Yüzyıllık Yalnızlık, bir diğeri ise Kolera Günlerinde Aşk isimli romandır. Gabriel Garcia Marquez, Güney Amerika edebiyatını dünyaya sevdiren isimdir.

Kolera Günlerinde Aşk, orijinal dili İspanyolcada El Amor en Los Tiempos del Colera adını taşımaktadır. Roman imkansız olarak görülen bir aşk hikayesini konu almaktadır. Dilimizde yayını Can Yayınları tarafından gerçekleştirilirken, romanın çevirisi Şadan Karadeniz tarafından yapılmıştır.

Kolera Günlerinde Aşk

Florentino Ariza ve Fermina Daza, romanın ana karakterleridir. Bu ikili genç yaşta birbirlerine aşık olurlar. Fermina’nın teyzesinin yardımıyla aşkları her geçen gün güçlenir. Birbirlerine sürekli olarak aşk mektupları gönderirler. Günün birinde Fermina’nın babası Lorenzo Daza ikilinin arasındaki aşkı fark eder. Lorenzo Daza kızını zorlayarak Florentino Ariza ile görüşmesine engel olmaya çalışır. Fermina babasının bu isteğini reddeder. Bu reddedişin ardından Lorenzo kızını da yanına alarak başka bir şehre taşınır.

Florentino Ariza ve Fermina Daza arasındaki aşkın gücü gün geçtikçe söner. İkili telgraflar aracılığıyla birbiriyle iletişim kursa bile aradaki mesafe bir araya gelmelerine engeldir. Fermina günün birinde Florentino ile arasındaki ilişkinin bir hayalden başka bir şey olmadığını düşünmeye başlar ve mektuplarını geri vererek ondan ayrılır.

Doktor Juvenal Urbino, ulusal anlamda bir üne sahip olan ve hatta kahraman olarak görülen bir isimdir. Bir gün Fermina ile tanışma fırsatı bulur. Bu fırsatın hemen ardından sürekli olarak Fermina’ya kur yapmaya başlar. Fermina başlangıçta kendisinden hoşlanmaz. Ancak, babasının baskısı ve Juvenal Urbino’nun sunduğu imkanlar karşısında ikna olur. Fermina ve Doktor Urbino evlenir.

Florentino Ariza evlilik haberini alsa bile Fermina’ya olan aşkına sadık kalmayı seçer ve ölene kadar onu beklemeye karar verir. Kadınlarla birlikte olma arzusu ile başa çıkmakta zorlansa bile Fermina’nın bulamayacağı kadınlarla birlikte olmaya özen gösterir.

Fermina ve Doktor Urbino’nun evlilikleri yolunda gitmektedir. Kavgalar olsa bile mutluluk da vardır. Aradan yıllar geçer, günün birinde yaşlı Juvenal Urbino, evcil hayvanı olan papağanı ağaçtan indirmeye çalışırken düşer ve hayatını kaybeder. Florentino kısa bir süre sonra Fermina’ya hala aşık olduğunu ve yıllarca aşkına sadık kaldığını dile getirir. Fermina ona ikinci bir şans verir. Böylece ikili yarım kalmış aşk maceralarına devam ederler.

Aşk Bir Hastalık Olabilir Mi?

Kolera Günlerinde Aşk romanı için bugüne kadar çeşitli farklı eleştiriler yapılmıştır. Bu eleştirilerin bir bölümü romanın sahip olduğu anlatım diliyle ilgilidir. Romanın anlatım dilini ve belirli karakterleri ön plana getirerek baştan çıkarıcı hale dönüştürdüğü düşünülmektedir. Ayrıca kitabın basit bir aşk hikayesini konu edinmesi ve aşkın gerçek gücünü yansıttığı düşünülmektedir.

Her ne kadar ortada bir aşk hikayesi olsa bile okuyucunun daha sorgulayıcı davranmasını sağlayan bir roman ile karşılaşacağınızı belirtmeliyim. Kolera Günlerinde Aşk sıradan bir aşk öyküsünü konu ediniyor olabilir ama yazarın kabiliyetiyle bu aşk öyküsü bambaşka bir kabuğa bürünmektedir. Okuyucu sürekli olarak yaşanan olayları düşünmeye itmesi romanın en önemli niteliklerinden birisidir.

Kolera Günlerinde Aşk ile yazar Gabriel Garcia Marquez’in anlatmak istediği pek çok şey vardır. Bir okuyucu olarak bunları bulup açığa çıkarmak sizin elinizde olan bir şey. Koleranın güçlü bir hastalık olduğunu ve bu romanda aşkın koleraya benzetildiğini tahmin etmek güç değildir. Peki gerçekten yazar bunu hedeflemiş olabilir mi? Aynı kadına aşık olan iki erkekten hangisinin aşkı gerçek anlamda kadına duyulan değeri ortaya koyabilecek niteliktedir?

Bir okuyucu olarak romanı dilediğiniz kadar sorgulayabilirsiniz. Okurken keyif aldığınız sürece roman sizi mutlu edecek demektir. Kolera Günlerinde Aşk ile bu mutluluğa erişebilirsiniz. Aşkı bir hastalık olarak görebileceğiniz gibi çok daha kıymetli bir duygu yoğunluğu olarak görmeye başlayabilirsiniz. Bir roman size bunların hepsini sunabilir.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı