Koşmak İçin (Christopher McDougall)

Koşmak İçin, insanların koşmak için doğduğu mesajını içeren, bugüne kadar hiç koşmamış insanları bile koşmaya teşvik edebilecek bir spor kitabıdır. Christopher McDougall, Amerikalı bir yazar ve aynı zamanda bir gazetecidir. Born to Run (Koşmak İçin) adını taşıyan kitabıyla tanınmaktadır. Bu kitabın Hidden Tribe, Superathletes and the Greatest Race the World Has Never Seen ismini taşıyan bir alt başlığı da bulunmaktadır. Aslında kitabın tam adı Born to Run: Hidden Tribe, Superathletes and the Greatest Race the World Has Never Seen şeklindedir. Spor ağırlıklı konularda kitaplar kaleme alan Christopher McDougall, kimsenin bilmediği konulara el atarak bu çevrede büyük bir takdir toplamıştır.

Born to Run, Tarahumara Kızılderililerini incelemiş ve onların geliştirmiş olduğu özel koşu tekniğini mercek altına almıştır. Tarahumara Kızılderilileri hiç sakatlanmadan inanılmaz hızlarda yüzlerce mesafeyi koşmayı başarabilen bir tekniğe sahip olmuşlardır. Yazar bu tekniğin yeni nesiller tarafından öğrenilmesini sağlamak amacıyla bu kitabı kaleme almıştır. Kitap dilimize Koşmak İçin adıyla çevrilmiştir. Kitabın çevirisi Zeynep Ünalan tarafından yapılmış, yayını ise Hyperion Kitap tarafından gerçekleştirilmiştir.

Koşmak İçin (Christopher McDougall)

Christopher McDougall, sürekli olarak sakatlıklar yaşayan bir koşucudur. Bu sakatlıklar günün birinde ona ilham kaynağı olur ve Meksika’da yer alan Bakır Kanyonu (Copper Canyon) civarında yaşayan Tarahumara kabilesini araştırmaya başlar. Bu kabile içe kapanık bir kabiledir. Diğer insanlarla etkileşime açık değildirler. Kabilenin en büyük özelliği ise yüzlerce mil mesafeyi hiç sakatlanmadan çok hızlı bir biçimde koşabilen bireylere sahip olmasıdır. Christopher McDougall’ın ilgisini çeken ve garipsediği bu durum kitabın konusunu oluşturmaktadır.

Christopher McDougall, Tarahumara kabilesini araştırdıktan sonra elde ettiği bilgilerle koşu stilini değiştirir. Bu değişimin ardından sakatlık yaşamamaya başlar. Spor dünyasının ilgisini çeken bu durum kitabın ün kazanmasında ve ses getirmesinde doğrudan etkili olur. Christopher McDougall ortaya koyduğu fikirlerle koşucuların neden sakatlık yaşadığını açıklamaya çalışmıştır.

Hızlı olmak zorunda değilsin ama korkusuz olsan iyi olur.

Koşmak İçin: İlham Verici Mesajlar, Biraz Abartılı Hikaye

Spor konularıyla alakalı kitaplar okumaktan hoşlanıyorsanız doğru noktada olduğunuzu düşünüyorum. Koşmak İçin kendi içerisinde bir felsefeyi barındıran bir spor kitabıdır. Koşucular için çok daha anlamlı mesajları içermekte ve koşuculara ilham verebilmektedir. Koşucu olmayan, diğer spor dallarıyla ilgilenen veya ilgilenmeyen kişiler açısından kitabı değersiz görmek doğru olmayacaktır.

Kitabın içerisinde yer alan hikaye biraz abartılı gibi görünmektedir. Bu konudan rahatsızlık duyabileceğinizi düşünüyorum. Yazarın anlatımı ise bu abartıyı sürükleyici kılmayı başarıyor ama bir süre sonra, özellikle verilen mesajı aldıktan sonra hikaye sıkıcı bir hal almaya başlayabiliyor. Her ne kadar yazar bu abartılı hikayeden kopmayı pek düşünmese bile vermek istediği mesajları başarılı bir biçimde okuyucuya iletebiliyor.

Eğer koşmak için doğduğunuzu reddediyorsanız sadece tarihi reddetmiş olmazsınız, aynı zamanda kendinizi de reddetmiş olursunuz.

Yazara göre koşmak insanların doğasında olan bir durumdur. Çevresel etkiler ve diğer faktörler nedeniyle insanlar koşmayı geri plana itmekle yetinmektedirler. Geçmiş dönemlerde ve hatta yüzyıllar önce yaşamış insanların güçlü ve akıllı olmalarına yönelik sorduğu soruların etkileyici olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Yazar kendi ürettiği tez üzerinden modern spor ayakkabıların insanları sakatlamaya veya koşarken yavaşlamaya yönlendirdiği iddia ediyor.

Spor dünyası açısından veya koşmayı sevenler açısından kitabın içeriğinin dolu olduğunu tekrar dile getirmeliyim. Kişisel gelişime meraklı olanlar ve kişisel gelişim kitabı okumayı sevenler için bu kitap okunabilir bir kitaptır. Hayata bakış açınızı değiştirebilir ve koşmak için veya koşma alışkanlığını geliştirmek için sizi teşvik edebilir.

Hepinize keyifli okumalar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı