Liderlikle ilgili cevap bulman gereken 10 kritik soru

Güçlü bir lider olmanın en iyi yolu liderlik ile ilgili sorulara cevap bulmaktır. Hemen şimdi en kritik soruları öğrenip yola çıkabilirsin.

Liderlik hemen hemen her insanın sahip olmak istediği bir özellik olsa bile bunu başaran insan sayısı çok azdır. Herkes başlangıcı doğru yapsa bile yolculuğunu ilerletemez çünkü kendisine doğru soruları sormayı başaramaz. Ama sen başarabilirsin. Bunu yapmaya hazır mısın?

Özet: Kritik liderlik soruları

Hayatının lideri olmayı başarmış durumdaysan artık hedeflediğin alanda lider olmaya çalışabilirsin. İyi bir lider olabilmek için çeşitli kitaplar veya yazılar okuyabilir ve çeşitli insanların konuşmalarını dinleyebilirsin. Ancak iyi bir lider olmak için bazı kritik sorulara cevaplar bulmalısın.

“Daha başarılı bir lider olmak istiyorum.” diyorsan aşağıdaki maddeleri değerlendirmeye çalışmalısın. Bu maddelerin her birisi özettir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsan yazıyı incelemeye devam etmelisin:

 • Hayatında seni en çok etkileyen kişi kimdir?
 • Hayatında aldığın en önemli karar nedir?
 • Yaratıcı düşünmeyi nasıl başarıyorsun?
 • Ortaya koyduğun en önemli fikirler neler?
 • Hayatın için misyon, değerler ve vizyon üçlüsünden hangisi daha önemli?
 • Davranışlarını ve düşüncelerini temel değerlerin ile nasıl bir araya getirdin?
 • Her liderin sahip olması gereken en önemli özellik nedir?
 • Hayatında karşılaştığın en çetin zorluk nedir?
 • Hayatında en sık yaptığın hata nedir?
 • Daha iyi bir lider olmak için neler yaparsın?

1. Hayatında seni en çok etkileyen kişi kimdir?

İyi bir lider olmak istiyorsan bu soruyu enine boyuna düşünmen gerekir. Bunun temel sebebi seni en çok etkileyen kişinin liderlik konusunda sana yön vermiş olmasıdır. Bu kişinin kim olduğunu bilirsen onun sana aktardıklarını ve senin uygulamaya başardıklarını daha net görürsün.

Hayatında seni en çok etkileyen kişi kimdir? Bu soruya net bir cevabın yoksa liderlik konusunda yolun başında olduğunu kabul etmelisin. Her insan bir başka insandan etkilenerek yola çıkar. Düşüncelerini kendi değerleri ölçüsünde elekten geçirir ve onları uygulamaya başlar.

2. Hayatında aldığın en önemli karar nedir?

İyi bir lider olmak istiyorsan öncelikle kendi hayatına önemli bir dokunuş yapmak zorundasın. Bu dokunuşun ne olduğunu anlaman durumunda kendini tanımayı başarırsın. Hayatında aldığın en önemli karar hayatına yön vermeni sağlayan en doğru adım durumundadır.

İyi bir lider hayatında aldığı en önemli kararın ne olduğunu bilir. Çünkü bu onun için mükemmel bir değişim ve gelişim fırsatıdır. İnsan bu sayede kendine iyi bir gelişim fırsatı oluşturur. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendiren kişiler ise kendi hayatlarının lideri olmayı başarırlar.

3. Yaratıcı düşünmeyi nasıl başarıyorsun?

İyi bir liderin sahip olması gereken en önemli özelliklerden birisi yaratıcı olmaktır. Yaratıcı olmak bana göre biraz doğuştan gelen bir nitelik olsa bile bu konuda düşünce yapını değiştirerek başarılı olabilirsin. Liderliği bir el olarak düşünürsen yaratıcılık beş parmaktan herhangi birisi olacaktır.

Yaratıcı düşünme konusunda kendini geliştirmek istiyorsan bu konuda her gün alıştırma yapman gerekir. Arka planda müzikle çalışmaya alışmalısın, senin için günün en değerli saatini bulmalısın ve sürekli öğrenmeye açık olmalısın. Böylece zaman içerisinde daha yaratıcı bir insan dönüşebilirsin.

4. Ortaya koyduğun en önemli fikirler nelerdir?

İyi bir lider kendisini ve etrafındakileri geliştirmek için yenilikçi ve geliştirici fikirlere sahip olmalıdır. Bunun için hayatında sana yön vermiş olan çok önemli bir fikir ortaya atmalısın. Bunu henüz başaramamış durumdaysan rüşdünü ispatlamış bir lider olamazsın.

Michael Hyatt‘ın liderlere sorulması gereken sorulardan bahsederken söylediği gibi “Ortaya koyduğun en önemli fikir nedir?” sorusunu kendisine sormalısın. Bunun sadece hayatınla ilgili bir fikir olmasına gerek yoktur.

5. Hayatın için misyon, değerler ve vizyon üçlüsünden hangisi daha önemli?

Hayatında bu üçünün var olduğundan mutlaka emin olmalısın. Belki vizyon kariyer odaklı bir durum olsa bile misyon ve değerler konusunda doğru tanımlamaları yapmış olmasını. Bu üçünden en ağır basan ise kesinlikle iç dünyanın da katkı sağladığı değerlerdir.

Hayatın için hangisinin daha önemli olduğuna karar verirken misyon, değerler ve vizyon arasında doğru karşılaştırmalar yapman gerekir. Sınırları çok iyi çizmelisin. Eğer kendi hayatının lideri olmak gibi bir hedefe sahipsen değerlerini ön plana çıkarmalısın.

6. Davranışlarını ve düşüncelerini temel değerlerin ile nasıl bir araya getirdin?

Dürüst olayım, temel değerlerin olmadan bu hayatta başarıyı yakalama şansın oldukça düşüktür. Temel değerlerin zaman içerisinde oluşur ve sen geliştikçe onlar da biçim değiştirir. Eğer düşüncelerini ve davranışlarını temel değerlerin ile bağdaştırmayı başaramazsan hep kaybedersin.

İyi bir lider davranışlarını ve düşüncelerini kendi iç dünyasının temel değerleriyle bir araya getirebilir. Bu ona diğer insanlarda olmayan büyük bir özellik kazandırır: Çözüm odaklı olma ve problemler karşısında harekete geçme sorumluluğu.

7. Her liderin sahip olması gereken en önemli özellik nedir?

Her liderin sahip olması gereken belirli ortak özellikler vardır. İyi bir lider olmak istiyorsan bu önemli özelliklerin bilincinde olmalısın. En önemlisi bunlara sahip olmalısın. Aksi durumda kendini iyi bir lider olarak görmen pek mümkün değildir.

 • Dürüstlük
 • Doğruluk
 • Güven
 • İlham
 • Bağlılık
 • Tutku
 • Sorumluluk
 • Yaratıcılık
 • Yenilikçilik

İyi bir lider olmak istiyorsan tüm bu niteliklere ve özelliklere sahip olmalısın. Bunlar sende ne kadar eksik olursa lider olabilme başarısını göstermek için işin bir o kadar zor olacaktır. Kendine bir iyilik yapıp bunlar konusunda kendini geliştirmeye çalışmalısın.

8. Hayatında karşılaştığın en çetin zorluk nedir?

Her insan hayatında çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalır. İnsanların hayattaki başarısı bu zorluklar karşısında attığı adımlara göre belli olur. Kendi hayatını göz önünde bulundurarak bugüne kadar karşılaştığın en çetin zorluğu düşünmelisin.

Bu çetin zorluğu aşmak için neler yaptın? Zorluğu aştıktan sonra kendini nasıl hissettin? Bu soruları aklına getirmelisin. Çünkü bu soruların cevapları kendini geliştirmek, daha iyi bir insan ve daha iyi bir lider olmak için yaptıklarını özetler.

9. Hayatında en sık yaptığın hata nedir?

Hatalar aslında kötü şeyler değildirler. Bazen sonuçları beklediğin gibi olmaz ama her seferinde ortaya çıkmış olan bir fırsat vardır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirirsen hataları birer kabus olarak görmekten kurtulmuş olursun.

Bir insan olarak her zaman hata yapabilirsin. Önemli olan hata yaptığın zaman yaptığın hatadan ders çıkarmaktır. Bu şekilde daha başarılı bir insan olabilirsin. Başarılı insanların alışkanlıkları arasında yer hatalardan ders çıkarma hayat boyunca sağ kolun gibi olacaktır.

10. Daha iyi bir lider olmak için neler yaparsın?

Daha iyi bir lider olmak istiyorsan liderlik için elinde bulunan envanterin çok geniş olması gerekir. Sadece kitap okuyarak iyi bir lider olamazsın. Aynı zamanda öğrendiklerini kullanmalısın. Bunun için kendine çeşitli fırsatlar oluşturmalısın.

Kitaplar, videolar, söyleşiler ve liderlik ile ilgili yazılar bu konuda sana fazlasıyla yardımcı olacaktır. Kendini en iyi şekilde geliştirmek istiyorsan mutlaka kendi değerlerin ile uyumlu olan fikirlere yakın olmalısın. Böylece gelişim kapısını ardına kadar aralamayı başarabilirsin.

Umarım bu öneriler güçlü bir lider olma konusunda sana yardımcı olur. Önerilerime eklemek istediğin bir şeyler varsa hemen yorum yapabilir veya önerilerimi beğendiysen yazımı arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı