Maho’nun Yeri

Mekanın mutfağı, Hatay'ın yöresel mezelerini ve yemeklerini sunuyor. Yemeğinizin yanında alkol alabiliyorsunuz. Yöresel mezelerde tereyağlı humus, kekik salatası, zeytin salatası ve bir tür ezme olan Zengin adlı meze öne çıkıyor

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Ortamı rahat ve bahçe içinde
  • Fiyatları uygun
  • Alkol var

Antakya’da geniş bir bahçenin içinde kurulu olan Maho’nun yeri, yaz aylarında bahçesindeki çardakta misafirlerini ağırlayan ünlü bir  Antakya restoranı. Yemyeşil ağaçların arasındaki uzun ahşap çardağın altında onlarca masa sıralanıyor ve yüzlerce kişiye servis yapılıyor.

Antakya restoranları arasında geniş mekanı, hizmet kalitesi ve mutfağıyla iyi örnekler arasında yer alan Maho’nun Yeri’nin esas farkını kuruluş hikayesi yaratıyor. Mekanın Maho lakaplı kurucusu Mahmut Koşar, 1985 yılında birkaç arkadaşı ile birlikte küçük bir lokanta açıyor. Fakat açılıştan kısa bir süre sonra ortaklar anlaşamıyorlar ve Mahmut Koşar kendi mekanını açmaya karar veriyor. Lokanta için bir mekanı olmadığı için yol kenarında bulunan evinin bir odasını kullanmayı düşünüyor.  Evinin bir duvarını balyozla yıkıyor ve 4 metrekare genişliğindeki odayı lokantaya çeviriyor.  Müşteriler yemekleri ve hizmeti beğenince kısa bir süre sonra evin tüm odalarını işletmeye çeviriyor.  1 yıl içinde evinin bahçesini de lokantasına katıyor.  2000 yılına gelindiğinde ise 300 metrekare kapalı alanı, 150 metrekare bahçesi ve 100 araçlık otoparkı bulunan Maho’nun Yeri hizmete açılıyor. Başlamak için bazen evdeki şartların da yeterli olabileceğini gösteren Maho’nun hikayesi, bana ilham verici geliyor.

Mekanın  rahat bir ortamı var.  Masa sayısına ve genişliğe rağmen hızlı servis veriliyor. İşini iyi yapan  ve güler yüzlü bir servis ekibi var. Müşteri profili genellikle  ailelerden ve kalabalık gruplardan oluşuyor. Çocuklarıyla gelen aileler için mekanda oyun parkı bulunuyor.

Mekanın mutfağı,  Hatay’ın yöresel mezelerini ve yemeklerini sunuyor. Yemeğinizin yanında alkol alabiliyorsunuz.  Yöresel mezelerde tereyağlı humus, kekik salatası, zeytin salatası ve bir tür  ezme olan Zengin adlı  meze öne çıkıyor. Ana yemekler de ise Hatay’ın meşhur tepsi kebabı, kağıt kebabı, kuşbaşı kebap ve lahmacun bulabiliyorsunuz. Et yemek istemeyenler için tavuk çeşitleri de bulunuyor.  Yemeğin finali kabak tatlısıyla yapılıyor.

Mekanın geniş kapasitesine rağmen özellikle hafta sonları çok kalabalık olabiliyor.  Bu nedenle rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Fiyatlar oldukça uygun. Bu da müşteri memnuniyetini arttıran nedenler arasında bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı