Masumiyet Çağı (Edith Wharton)

Masumiyet Çağı, bir dönemin New York’unda geçen ve üst sınıflar arasında yaşanan aşk hikayesini konu alan bir aşk romanıdır. Edith Wharton, 1862-1937 tarihleri arasında yaşamış Amerikalı bir yazar ve moda tasarımcısıdır. Kaleme almış olduğu eserler ona Pulitzer Ödülü sahibi olma şansını tanımıştır. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmesine rağmen bu ödülü kazanamamıştır. Pulitzer Ödülü’nü ise The Age of Innocence (Masumiyet Çağı) isimli romanıyla kazanmayı başarmıştır.

The Age of Innocence, Altın Kaplamalı Çağ olarak anılan 1870’li yılların üst sınıf insanlarının veya cemiyetinin içinde yaşanan olayları konu almaktadır. Hikaye gerçekleşmesi muhtemel bir düğünü ve bu düğün ile alakalı yaşanan bir skandalın çevresinde şekillenmektedir. Roman dilimize Masumiyet Çağı olarak çevrilmiştir. Kitabın yayını ise bugüne kadar birçok farklı yayınevi tarafından gerçekleştirilmiştir. Altın Bilek Yayınları, Oğlak Yayıncılık, Martı Yayınları ve İmge Kitabevi bu kitabın yayınını gerçekleştiren yayınevleridir.

Masumiyet Çağı (Edith Wharton)

Newland Archer, genç ve yakışıklı bir avukat ve aynı zamanda New York’un en tanınmış ailelerinden birinin varisidir. Güzeller güzeli May Welland ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır. Mutlu sonla bitmesi muhtemel bu evlilik ise May Welland’ın kuzeni Kontes Ellen Olenska ortaya çıkınca tehlikeye girer. Newland Archer gelin seçiminde hata yaptığını düşünmeye başlar. Kontes Ellen Olenska ise Avrupa’dan New York’a skandal bir ayrılık ile geri dönmüştür.

Ellen Olenska’nın geri dönüşü ve bunun olaylı bir şekilde olması Newland Archer’da şüpheler uyandırmaya başlar ve onu rahatsız eder. Ancak Ellen Olenska, New York cemiyetinin zor beğenen kurallarını takmadan hareket eder ve kısa sürede Newland Archer’ı etkilemeyi başarır. Newland Archer, May Welland ile olan evliliğinin doğru olmayacağını düşünür ve bu evliliği iptal eder.

Ellen Olenska’nın Kont Olenski‘den ayrılması aileyi huzursuz eder, bu huzursuzluğun nedeni New York cemiyeti içerisinde bu ayrılığın bir skandal ve rezalet olarak anılmasının düşünülmesidir. Ayrı yaşamak kabul edilebilir bir davranıştır ama boşanmak kabul edilebilir bir şey değildir. Ellen Olenska’yı boşanmadan vazgeçirmek için Newland Archer’ın bir arkadaşı devreye girer. Amaç Welland ailesinin itibarını korumaktır. Ancak bu girişim Newland Archer’ı huzursuz eder çünkü Ellen Olenska’ya aşık olmaktan korkmaktadır.

Newland, May’den evlilik tarihini öne çekmesini ister ama May bu isteği reddeder. Newland bir süre sonra Ellen’a aşık olduğunu açıklar. Ellen, Newland ile arasındaki aşkın May’i üzeceğini düşünür ama Amerika’da kalmaya devam eder. Kont Olenski’yle evli kalmayı sürdürme kararı alır. Tüm bu olayların hemen ardından ise May, Newland’ın evliliği erken bir tarihe çekme teklifini kabul eder.

May ve Newland evlenir. Newland bir şekilde Ellen’ı unutmaya çalışır ama başarılı olamaz. Cemiyet hayatı onu fazlasıyla bunaltır ve bu hayattan zevk almaz. Yaptığı evlilik bir bakıma aşksız bir evliliktir. Newland açısından birçok şey huzursuz edicidir. Ellen’a ulaşma şansı çok yoktur çünkü o başka bir şehirde yaşamaktadır.

Günün birinde ise May ve Newland ikilisinin yolu Ellen’la kesişir. Ellen oldukça zor durumdadır. Kont Olenski ona artık para yollamayı bırakmıştır. Ailenin Kont Olenski’ye dönmesine yönelik baskısı karşısında Ellen kayıtsızdır ama aile tıpkı Kont Olenski gibi ona para göndermeyi bırakır. Amaçlanan sonuç ise Ellen’ın Kont Olenski’ye geri dönmesidir.

Newland hala Ellen’ı düşünmektedir. Bir şekilde May’den ayrılmanın ve Ellen ile evlenmenin yolunu bulmaya çalışır. Ellen aile bireylerinden birinin bakımını üstlenir ve New York’a geri çağrılır. Newland onu kışkırtmaya devam eder ama bir süre sonra Ellen Avrupa’ya geri dönme kararı alır. Newland buna engel olmak ister ama May’e her şeyi açıklayacağı gün onun çocuk beklediğini öğrenir. Newland çocuğunun geleceği için evliliğini sürdürme kararı alır. Ellen ise Avrupa’ya geri döner.

Masumiyet Çağı: Tutkuların ve Aşkın Hikayesi

New York’un Altın Kaplamalı Çağı… O dönemde yaşamış ve aynı zamanda bir moda tasarımcısı olan Edith Wharton gibi bir isimden başkası bu dönemlere ait bir hikayeyi anlatamazdı diye düşünüyorum. O dönemin özellikleri, cemiyet hayatında yaşananlar, ailelerin yaklaşımları, insanların davranışları ve çok daha fazlası bu kitapta yer alıyor. Bir başkası anlatmaya kalksa belki bu kadar etkileyici anlatılamazdı.

Hikayenin genelini bir aşk hikayesi olarak adlandırabilirim. Bu aşkın bir yasak aşk olması sizi huzursuz edebilir ama sonuçta aşktır, tutkudur ve arzudur. Arzular karakterleri sarmaktadır, tutkular gün yüzüne çıkmaktadır ama kavuşma bir türlü gerçekleşememektedir.

Dönemin aile tutumları ve cemiyet hayatı tüm bu yaşananlar üzerinde olağan etkisini göstermektedir. Ailelerin tutucu olması, belirli bir kültüre sahip olması ve bu kültürün dışına çıkacakları ayıplaması, yaşananların rezalet olarak ifade edilmesi ve saklanması gibi durumları “üst sınıf” olarak adlandırılan bu insanlarda bulabilirsiniz.

Edith Wharton sizi bugünden alıp Altın Kaplamalı Çağ’a götürüyor ve orada sizi mutlu sonu olmayan bir hikayenin içerisine dahil ediyor. Okurken keyfiniz kaçmıyor, yer yer hüzünleniyorsunuz ama hikayenin akıcılığıyla baştan sona kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Masumiyet Çağı, tutkuyu ve aşkı önünüze kadar getirmeyi başarıyor. Okumayı tercih ederseniz bir dönemin ve o dönemin karakterlerinin ne kadar iyi tasvir edildiğini görebilirsiniz. Okumakta zorlanmayacağınız bir aşk romanı arıyorsanız, Masumiyet Çağı isteğinizi karşılayabilir.

Masumiyet Çağı’nı okudunuz mu? Dönemsel olarak ele alınan ve o dönemin karakteristik özelliklerini başarıyla yansıtan kitaplar hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorum yaparak fikirlerinizi dile getirmeyi unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı