Meclis Kültür Sanat Merkezi

Bugün Kültür Merkezi olarak Antakya’ya gelen bir çok tiyatro ve gösteriye ev sahipliği yapıyor. Ünlü oyuncuları sık sık binada ya da kafe kısmında künefe yerken görmek mümkün

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Tarihi meclis binasında
  • Merkezi konumda
  • Binada künefe kafe var

Antakya’nın merkezinde yer alan tarihi meclis binasında hizmet veren Meclis Kültür Sanat Merkezi, Meclis Künefe Cafe’nin alt katında bulunuyor. Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma kararı bu binada yapılan meclis toplantısıyla verildi. Bu nedenle, binanın müze yapılması gerektiğini düşünenler arasındayım. Aslında restorasyonu başarısız bulmam ve binanın üstünde görüntü kirliliği olması beni rahatsız ediyor. Tarihe saygılı bir sadelikte korunarak içinde bir kafe ya da gösteri salonu hizmet verebilir. Bunda sorun yok. Sorun, dev tabelalar ve uyumsuz cam balkonlarla binaya saygısızlık yapılıyor olması.

Tarihi bina, Asi Nehri’nin hemen kıyısında yer alıyor. Fransız Mimar Leon Beonbenjuda tarafından yapılan bina, 1927 yılında açıldığında da sinema salonu olarak kullanılıyordu.  2008 yılındaki restorasyondan önce de sinema salonu çalışmaya devam ediyordu. Fakat çok daha vahim şekilde uygunsuz filmler yayınlayan bir sinema işletiliyordu. O sinemanın kapanmasının ve yenilenip kültür merkezi olarak açılmasının verdiği rahatlamayla Antakyalılar bugünkü işletmeden memnun görünüyor. Antakya’nın dışında yaşayanlara tuhaf ve yanlış görünen durum, onlar için o kadar rahatsız edici değil.

Bugün Kültür Merkezi olarak Antakya’ya gelen bir çok tiyatro ve gösteriye ev sahipliği yapıyor. Ünlü oyuncuları sık sık binada ya da kafe kısmında künefe yerken görmek mümkün. Tabi işletme de bu fırsatı kaçırmayarak gelen tüm ünlüleri internet sitesinde yayınlıyor. Oyun saatini beklerken kafede bir şeyler içmek ya da künefe yemek çoğu zaman oyuncular ve bizler için kaçınılmaz oluyor.

Gösteri merkezine binanın giriş katından merdivenlerle iniliyor. Salon kapasitesi çok büyük değil. 2008 yılında  yapılan restorasyonun ardından yeniden bakımsız kaldığı görülüyor. Koltuk konforu yeterli değil. Olumlu detaylardan bahsetmek gerekirse, sahnenin kemerine döşenen aydınlatmalar, klasik tiyatroları hatırlatıyor. Fakat salonun genel bakımsızlığına bakıldığında şık ve klasik tiyatroların görünümü için yapılması gerekenler göze çarpıyor. Antakya eğlence mekanları arasında tarihi özelliğiyle görülmesi gereken yerler arasında bulunan Meclis Kültür Sanat Merkezi’nin sahne programı hakkında internetten ya da Meclis Cafe’de yer alan gişeden bilgi alabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı